MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

İki tehlikeli hedef

28 Ocak 2016, 13:36

Metin Sezgin


CHP’nin 35. Olağan Kurultayının sonuç bildirgesindeki iki tehlikeli hedef: “Eşit Yurttaşlık” ve “Özerklik şartındaki şehrin kaldırılması”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 16-17 Ocak günlerinde yapılan 35. Olağan Kurultayı’nda gelecek dönemin ana hedefleri 21 maddeden oluşan başlıklarla saptanmış ve bütün parti örgütüne bu doğrultuda çalışma görevi verilmiştir.

CHP’nin 35. Olağan Kurultayının sonuç bildirgesindeki şu iki hedef çok dikkat çekicidir. Bunlardan ilki Kürt sorununun eşit yurttaşlık temelinde hem de sadece ve sadece Türkiye Büyük Millet Meclisi zemininde çözümleneceğinden söz eden 11.madde şöyle düzenlenmiştir:

“Kürt sorunu salt güvenlikçi politikalarla çözülemez. Toplumsal barış, yalancı çözüm süreçleriyle inşa edilemez. Etnik köken ve inanç temelinde siyaset kıskacına alınmış olan sorun, barışın toplumsallaştırılmasını hedefleyen üçüncü yol perspektifi ile aşılmalıdır. Kürt sorunu eşit yurttaşlık temelinde, milletin temsil edildiği TBMM zemininde toplumsal uzlaşma ve ortak akıl ekseninde çözülmelidir…”

Burada; “…Kürt sorunu eşit yurttaşlık temelinde, milletin temsil edildiği TBMM zemininde toplumsal uzlaşma ve ortak akıl ekseninde çözülmelidir…” cümlesinde sözü edilen “Eşit Yurttaşlık” yutturmacısıyla gizlenmek istenen ama asıl amaçlanan hedef, TBMM’de bu hafta toplanacak Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na ilk hedef olarak O ölümsüz dehanın, büyük bir deha eseri olarak ortaya koyduğu tanımı ortadan kaldırmaktır. Yani O büyük Mustafa Kemal’in tarif ettiği “….TÜRKİYE CUMHURİYETİ’Nİ KURAN TÜRKİYE HALKINA TÜRK MİLLETİ…” denir tanımını yok etmek ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Türk ve Kürt halkları tarafından kurulduğunu, yeni yapılacağını iddia ettikleri anayasaya bir madde olarak dikte ettirmektir.

Bunun ilk sinyalini Türklük düşmanı Leyla Zana, TBMM’de yaptığı yemin girişiminde “TÜRKİYE MİLLETİ” deyimini kullanarak vermiştir. Tabii ki bu hedefin doğal sonucu olan halen yürürlükteki Anayasamızın 66. maddesinin ilk cümlesinde hüküm altına alınmış olan “…Türk Devleti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür” tanımını yani “TÜRK” adını ve “TÜRK MİLLETİ’ kavramını anayasamızdan silmektir.

Ne var ki TÜRK MİLLETİ var oldukça, Türk adını Anayasamızdan silmeye Allah’tan başka kimsenin gücü yetmeyecektir.

Allah izin verirse önümüzdeki haftalarda CHP’nin 35. Olağan Kurultayı’nın sonuç bildirgesinin 6. maddesinde yer alan; “…Merkezi yönetim ve yerel yönetimlerin yetki ve sorumluluk paylaşımı, halkın ihtiyaçlarını gözeterek en üst düzeyde katılım sağlanabilecek şekilde belirlenmelidir. Yerel yönetimler güçlendirilmeli, bu doğrultuda ilk adım olarak Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı üzerindeki şerhler kaldırılmalıdır” şeklindeki, halen yürürlükteki Anayasamızın 3. maddesinde yer alan “Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür” şeklindeki üniter devlet yapımızı,123,126 ve 127 maddelerde hüküm altına alınan idarenin bütünlüğü, merkezi idare ve mahalli idareleri yok etmeyi amaçlayan sonuçta; vatanımızın eyaletlere bölünmesini ve parçalanmasına yol açabilecek Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı üzerindeki şerhlerin kaldırılmasından söz edeceğim.

Bu hafta Mudanya Mektubu’na son verirken, etnik kökeni Kürt olsa da kendini yaşamı boyunca Türk Milleti’nin bir ferdi olarak yani “TÜRK” olarak hissetmiş, ay yıldızlı Türk bayrağına sarılarak son yolculuğuna uğurlanmasını istemiş, Cumhuriyetimizin en büyük eserlerinden olan Tunceli ilinin kahraman evladı Kamer Genç’e yüce Allah’tan rahmet diliyor, ebedi istirahatgâhında ışıklar içinde yatmasını temenni ediyorum.

Bu makale 1843 defa okunmuştur.

Metin Aytürk Metin Aytürk
Virüs mü? Bakteri mi? Mikrop mu?
Efraim Pala Efraim Pala
Koronavirüs ile temizliği hatırladık
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Hayatın hakikati
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP nerededir?
Perihan Dirican Perihan Dirican
Sabret Amca
Tevhide Türken Tevhide Türken
Bir Türk Generali -2-
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci