MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Bu bir Türk-Amerikan savaşıdır

12 Şubat 2016, 15:11

Metin Sezgin


PKK ve O’nun TBMM’deki siyasi kanadı bu mücadelede sadece birer piyondur!

Kendisinden çok şey öğrendiğim aile dostumuz olan ülkemizin değerli sosyologlarından Prof. Dr. Cahit Tanyol’dan yıllar önce Mustafa Kemal’le ilgili bir anı dinlemiştim. Bağımsızlık savaşımız sürerken Mustafa Kemal’e yabancı bir gazeteci “…Türk- Yunan savaşı nasıl gidiyor?...”  mealinde  bir soru yöneltir. Mustafa Kemal, gazeteciye; “..Efendim anlayamadım Türk-Yunan Savaşı mı dediniz?” diye alaylı ifadeyle kısa bir  yanıt verir. Mustafa Kemal sonra birden ciddileşir. Ve gazeteciye hitaben şöyle der: “… Başta İngilizler olmak üzere bizim gerçekte Batı emperyalizmi ile savaştığımızı göremiyor musunuz?”. Batı Emperyalizmine karşı kazanılan zaferden sonra, Lozan görüşmelerinde  İngiliz Dışişleri Bakanı ve İngiliz Heyeti Başkanı Lord Curzon her şeyi reddedip çok şey istediğini iddia ettiği Baş Delegemiz İsmet Paşa’yı şu sözlerle tehdit eder:

“…İleride dara düşüp bize yardım için geldiğinizde, burada reddettiğiniz her şeyi cebimden çıkarıp önünüze koyacağım…”

Evet, İngilizler Mustafa Kemal önderliğinde tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni 1925 yılında ve sonraki yıllar Doğu’da Kürt isyanlarını destekleyerek sarsmak istedi. Ama Türkiye Cumhuriyeti tüm isyanlara karşı, kararlı ve sert bir tutum sergiledi. Batı emperyalizmi Türkiye karşısında bir kez daha yenik düştü. Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Türkiye Cumhuriyeti 15 yıl dimdik ayakta durdu.

Batı Emperyalizmi 1939’da başlayan 2. Dünya Savaşı ile 7 yıl kendi başının derdine düştü. Türkiye ile uğraşacak ve Sevr özlemini yani Türkiye’yi  parçalayarak, doğuda Ermeni, Güneydoğu’da Kürt devleti kurdurarak Ortadoğu ve Ön Asya hakimiyeti için Türkiye üzerinde oyunlar oynamaya zaman ve zemin bulamadı. Ama 1952’de Nato’ya girmemizle ve ABD’nin ülkemizde başta İncirlik olmak üzere  üsler tesis etmesiyle ABD, Türkiye’yi esir aldı ve Demokrat Parti iktidarı sayesinde bağımsızlığımıza en büyük darbeyi vurdu. 1950’lerin, 1960’ların ve 1970’lerin Türkiyesi’nin kısa analizini yapmayı ileriye (atiye) bırakıp 12 Eylül 1980 askeri darbesine ve sonrasına geliyorum.

Kendimi ülkemizin yetiştirdiği en büyük alaylı tarihçisi Cemal Kutay’ın naçiz bir halefi ve üniversite dahil bütün öğretim hayatı boyunca tarih derslerinden hep pekiyi almış bir öğrenci olarak kendimi yine alaylı bir tarihçi olarak addediyor ve MUDANYA Gazetesi’nde ilk kez şu naçiz tespitlerimi yapıyorum:

  • 12 Eylül 1980 ABD menşeli askeri darbesinden sonra yapılan 6 Kasım 1983 seçimlerini, daha sonraki yıllar, “..Damarlarımda Kürt kanı dolaşıyor, Türkiye eyaletlere bölünmesi gerekir..” diyecek olan Özal kazanıyor.
  • Çok ilginçtir, Özal hükümet olduktan yaklaşık 10 ay sonra PKK sahneye çıkıyor ve ilk kanlı eylemini 15 Ağustos 1984’te Eruh’ta gerçekleştiriyor.
  • 15 Ekim 1985’te Avrupa Konseyi “Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’nı” imzaya açıyor. Özal yönetimi  21 Kasım 1988’de bazı çekinceler koysa da bu şartı imzalıyor. 1990 ila 2001 tarihleri arasında Türk  aydınlarına ve gazetecilere yönelik faili meçhul  cinayetler işleniyor. Yine bu dönemde perde arkasında özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik Türk-Amerikan Savaşı yaşanıyor. Yer darlığı nedeniyle bu dönemi de atlıyorum.
  • 2 Kasım 2001’de Erdoğan iktidara geliyor. Bir kaç yıl sonra, ABD güdümündeki Fethullah örgütü yönetiminde aydınlara ve Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı Ergenekon ve benzeri sindirme harekatları gerçekleşiyor.
  • 7 Mayıs 2010’da bu baskılara  karşı çıkan Baykal’a karşı kaset operasyonu gerçekleştiriliyor
  • 22 Mayıs 2010’da Kılıçdaroğlu Kurultay’da CHP’yi ele geçiriyor.
  • 12 Eylül 2010’da çok önemli Anayasa Referandumu yapılıyor. CHP gerekli direnişi gösteremiyor. 17 Ocak 2016’da CHP 35. Kurultayı’nda Kılıçdaroğlu yeniden Genel Başkan seçiliyor ve Kurultay bildirgesinde en önemli hedeflerden biri olarak Türkiye’nin Yerel Yönetimler Özerklik Şartına koyduğu çekincelerin kaldırılacağını ilan ediyor ve ‘Bölücü Anayasa’ çalışmalarına yeşil ışık yakıyor.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan Güney Amerika gezisi dönüşü  7 Şubat’ta PYD’nin Suriye’deki eylemleriyle ilgili olarak ABD’ye çatıyor ve Obama’ya hitaben: “…Biz nasıl güveneceğiz? Biz miyiz senin ortağın yoksa Kobani’deki teröristler mi?...” diyor. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yanıt veriyor “.. Biz YPG’yi terörist olarak görmüyoruz ….” diyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD’ye karşı gerçekleştirdiği bu isyanını devam ettirmesini geçen gün gördüğüm rüyamın gerçek olmasını bütün samimiyetimle diliyorum.

Erdoğan’ın “Ülkemizin Güneydoğusu’nda bütün hızıyla devam eden ve üzülerek söylüyorum. Bu sadece PKK ile olan bir mücadele olmadığı için Türkiye’nin NATO‘dan ayrılmadığı sürece de kolay kolay bitmeyecek olduğunu düşündüğüm savaşın gerçekte bir Türk–Amerikan Savaşı olduğunu PKK ve O’nun TBMM’deki siyasi kanadının bu mücadelede sadece ve sadece birer piyon olduklarını  Bursa’ya son gelişinde Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda telaffuz ettiği için memnun olduğum “Türk Milleti’ne açıkça ve samimiyetle söylemesini ne kadar çok isterdim!’.

Bu makale 1727 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Yasak elma, yasak sokaklar
Metin Aytürk Metin Aytürk
Virüs mü? Bakteri mi? Mikrop mu?
Efraim Pala Efraim Pala
Koronavirüs ile temizliği hatırladık
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Hayatın hakikati
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP nerededir?
Tevhide Türken Tevhide Türken
Bir Türk Generali -2-
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci