MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Meslek onuruna uygun davranmak

29 Şubat 2016, 19:02

Metin Sezgin


Geçen hafta Galatasaray-Trabzonspor futbol takımları arasında oynan maçın son dakikalarında çok ilginç bir olay yaşandı.

Maç sırasında adil olmayan yanlış kararlar vermesi nedeniyle maçın hakemine isyan eden Trabzonsporlu futbolcu Salih’in kargaşa sırasında hakemin yere düşen kırmızı kartını yerden alıp hakeme göstermesi yurt içi ve yurtdışı  kamuoyunda büyük yankı uyandırdı.

Maçtan sonra televizyon mikrofonlarına konuşan Trabzonspor Kulübü Başkanı bu olayı şöyle yorumluyordu: “…Daha ilkokul çağında çocuklara öğretmenleri tarafından öğretilen “onur” denilen  bir olgu vardır. Bu hakem arkadaşımız, mesleğin onuruna uygun davranmayarak adil olmayan kararlar vererek Trabzonspor’a haksızlık etmiş ve mağlubiyetimize neden olmuştur…”

Evet her mesleğin onuru vardır. Kişi mesleğini yaparken adil ve mesleğinin  onuruna uygun davranmadığı zaman o mesleği gereği gibi ifa etmemiş, böylece içinde yaşadığı topluma ve toplum düzenine karşı büyük bir kötülük yapmış olur. Türk yurdunda yüzyıllar öncesinde var olan “Ahilik” olgusu da işte bu meslek onuru denilen yüce değeri korumak için geliştirilmiştir.

Toplumumuzda kimi siyasiler, sık sık öykündükleri ama o eski  devirlerde yaşamış olsalardı  kimilerinin haksız kazanımları adil kadı kararlarıyla beytülmale (kamuya) devredileceğinden  bihaberdirler. Örneğin bu kişiler o devirde kavaflık yapıyor olsalardı ürettikleri ayakkabılarının dama atılacak olması gerçeğini bilmiyorlar. “Kötü Pabucun Dama Atılması” ahilik geleneğinde o dönemde yaşayan ticaret erbabı için mesleğin onurunu korumak adına özgün bir örnek olarak gösterilmiştir.

Hakemlik mesleğini yapan bir futbol hakemi de futbol müsabakasını 90 dakika boyunca tarafsız ve objektif olarak mesleğin onuruna uygun olarak yönetmek, mesleğin onuru gereği maç süresince adaletli kararlar vermek zorunda olduğu bilincini taşıması gerekir.

Çünkü  hakemlik, Arapça hakim, hükmeden kökünden gelir.

Ancak oynanan bir  futbol müsabakasında adil olmayan bir hakem sizin takım olarak puan kaybetmenize sonuçta  belki de  küme  düşmenize neden olabiliyor. Ama adil olmayan yargı kararlarıyla adaletsizliğe maruz kaldığınız zaman hakkınızı kaybediyorsunuz, belki de sahip olduğunuz tüm mallarınız  ve paranız elinizden  gidebiliyor. Hatta idam cezasının yürürlükte olan ülkelerde verilen yanlış kararlarla o sanıklar canlarını yitirebiliyorlar.

Sonuçta bütün bir toplumun düzeni bozuluyor. Bu nedenle “Adalet” bir  toplumu ayakta tutan en yüce değerdir. Bu nedenle savcı ve yargıç  olmanın toplumda ayrıcalıklı bir onuru  vardır. Geçenlerde bir Sayın Yargıç’a, “..Siz duruşma salonuna girerken salonda bulunan benden başka diğer arkadaşlar niye ayağa kalkmadılar..”  diye tepki gösterdiğimde beni dikkatle dinlemişti. Çünkü bu meslekler de  hiçbir meslekte bulunmayan, toplum adına adalet dağıtma olgusu vardır.  Adil olmayan, toplumun  adalet duygusunu rencide eden ama temyiz aşamasından geçmiş kesinleşmiş kararlara karşıda tıpkı ters kararlar veren hakeme futbolcu ve taraftarların gösterdikleri tepki gibi ama meşru zeminlerde kalmak koşuluyla demokratik yoldan tepki göstermek ve yasal eleştiri hakkının kullanılması gerekir. Yasal ve demokratik yollar kullanılarak gösterilen bu tepki uygar bir toplum olmanın gereğidir. Bu meşru tepkilerin o toplumun hak arama bilincini geliştireceğine ve bu haklı eleştirilerin daha adil yargı kararlarının ortaya konulmasına neden olabileceğine inanıyorum.

Bu makale 2009 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Temeldeki yanlış tuğla
Efraim Pala Efraim Pala
Tarihi Hıdırellez Çeşme susturuldu
Metin Aytürk Metin Aytürk
Samsun’un Pideleri..
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP kurultayı hayırlı olsun
Tevhide Türken Tevhide Türken
Anneler istatistik bilmez
Perihan Dirican Perihan Dirican
Perdeler
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Mutluyuz
Metin Sezgin Metin Sezgin
CHP'nin tek başına iktidar olabilme gücü vardır (2)
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Kan bağı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 30/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci