MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Mustafa İsmet İnönü

04 Mart 2016, 09:24

Tevhide Türken


Hiç şüphe yok ki 20. Yüzyılın en görkemli atılımını Kurtuluş Savaşımızın Ulu Önderi Aziz Atatürk ve O’nun silah arkadaşlarının büyük gayret ve özverileriyle ülkemizde gerçekleştirmiş oldukları Cumhuriyet ilkelerimizin temel reformlarıdır. Yüzlerce yıllık kültür, teknik ve eleman noksanlığımıza karşın sarsılmaz bir irade ve azimle tüm zorlukları kısa sürede aşarak İslam ülkeleri arasında bir benzeri olmayan laik ve modern Türkiye’nin temellerini atarken 20. Yüzyılın en büyük devrimi de tarihte yerini alır. Yine o yıllarda 15 milyon olan nüfusumuzun ancak %5’i okur-yazar. Milli gelirimiz yok denecek kadar az olsa da büyük inanç ve azimle onca kilometre demiryolu döşenir. Pek çok bataklık kurutulup tarım arazileri elde edilirken Demirçelik, Merinos, Sümerbank Kumaş, Paşabahçe, Şişe Cam, Konya Şeker, Eskişehir Çimento gibi daha pek üretken yatırımlarla gençlerimize iş, halkımıza aş, yurdumuza refah bir gelecek temin etme seferberliği için de azimle çalışan 2. Cumhurreisimiz İsmet İnönü ve kabinesi işbaşındadır.

Bir süre ekmeği ve bazı ihtiyaçlarımızı karneyle temin etmişse de 2. Cihan Harbi nedeniyle çevremizdeki ülkelerde oluk oluk kanlar akarken, bizlerin burnu dahi kanamadan bu badireyi atlatmamızı sağlayan da şüphe yok ki İnönü’nün siyasi dehasıdır.

İsmet İnönü askerdi, diplomattı, politikacı örnek bir aile reisiydi. Kısaca İsmet Paşa, İsmet Paşaydı. Ne acıdır ki, geçmişte olduğu gibi günümüzde de O’nu halen Osmanlı cehaletiyle eleştirenlere ne demeli bilemiyorum. Siyaset meydanlarında kendisine yapılan bir takım saldırılar sonuçsuz kalmış olsa da Uşak olaylarında kendisine atılan taşla başından yaralanan İnönü şoförüne bu taşları atanların dedeleriyle bu ülkeyi düşmanlardan kurtarmak için zor koşullarda savaşa savaşa İzmir’e kadar gittik. Biz onların yakınlarını, akrabalarını bu savaşlarda kaybettiklerini de biliyoruz. Git sor bakalım bu gençler ne istiyorlar benden.

Yine günümüzde unutturulmaya çalışılan 1. ve 2. İnönü Savaşlarının kahraman komutanı, Lozan Barış Anlaşmasının temel taşı Mudanya Mütarekesi’nin abidesi, ünlü siyaset adamı, Cumhuriyetimizin ilk Başbakanı, Büyük Önderimiz Aziz Atamızın vefatının ardından 2. Cumhurreisimiz olan İsmet İnönü, 2. Cihan Harbine fiilen katılmasak da bu dönemde bürokrasinin bir takım sert ve yanlış uygulamaları sonucunda ülke genelinde bazı sıkıntılar çekmiş olsak da, dürüstlükten ve Cumhuriyet ilkelerinden asla ödün vermeyen İnönü, ünlü bir asker, başarılı siyaset ve ciddi bir kanun adamıydı. Çevresindekilere “Oy uğruna yalana, dolana bürünülerek devlet yönetilemez” derken, kendisine gösterilen saygının bile onurlu olmasını ister, yılışıklığa kaçan saygıyı kabul etmez, “Ahlak ve karakter sağlam olmadıkça topluma köklü bir hizmet götürülmez” derdi.

Bu makale 1746 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci