MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Ses bayrağımız Türkçe ve bölücülük

10 Mart 2016, 11:21

Metin Sezgin


Türkçe, dünyanın tınısı en güzel dili. Ana dilimiz, ses bayrağımız. Şimdi rahmetli olan Mudanyalı yakın bir akrabam vardı. Yıllarca Avrupa’da yaşadı. Mesleğinde çok başarılı oldu. Eşi yabancıydı. Eşinin annesi İtalyan, babası Alman kökenliydi. Galatasaray Lisesi’ni bitiren akrabamın mükemmel bir Fransızcası vardı. Avrupa’da da Alman bölgesinde ikamet ettikleri için orada Almanca da öğrendi. Eşi de anne ve babası nedeniyle İtalyanca ve Almanca’yı çok iyi biliyor, okulda öğrendiği Fransızcasıyla derdini Fransızca da anlatabiliyordu. Akrabamın eşi, rahatsızlığı nedeniyle Bursa’dan Avrupa’ya giden ve uzun süre tedavi gören bir Türk bayanla tanıştı. Akrabamın eşi, tedavisi nedeniyle uzun süre evlerinde misafir olan bu bayanla devamlı Türkçe konuşarak Türkçesini ilerletti ve zamanla mükemmel bir Türkçe öğrendi. Bu nedenle akrabam ve eşi birbirleriyle önceleri Almanca ve Fransızca anlaşırken son yıllarda Türkçe’yi de ağırlıklı olarak konuşuyorlardı.

Rahmetli akrabam ve eşi bir tatillerinde Amerika’ya gitmişler. Orada Alman kökenli bir Amerikalı ile tanışmışlar. Bir süre arkadaşlık yapmışlar. Akrabam ve eşi dost oldukları bu Amerikalı ile Almanca konuşuyorlarmış. Zaman zaman da kendi aralarında Fransızca ve özel konuşmalarını Amerikalının anlamaması için de arada bir Türkçe’ye başvurmak zorunda kalıyorlarmış. Akrabam ve eşinin bu konuşmalarını dinleyen Amerikalı en sonunda dayanamamış, akrabama ve eşine sormuş: “Ya arkadaşlar, Almanca ve Fransızca konuşmalarınızı anlıyorum da arada bir mükemmel bir dil konuşuyorsunuz. Çok hoş bir tınısı olan bu dil hangi milletin dilidir?”

Türkiye’deki bölücüler Kürt kökenli yurttaşlarımızı kandırmak isteyen o zavallılar, bölücülüklerini ana dilimiz Türkçe ile gerçekleştiriyorlar. Bu bölücüler  istismar ettikleri etnisitenin dilini  kullanarak değil, her  etkinlikte Türkçe konuşarak propagandalarını sürdürmeye çalışıyorlar. Ne kadar tiraji komik bir durum değil mi? Bu vatan bölücüleri neden Kürtçe konuşmuyorlar? Çünkü önce Kürtçe bilmiyorlar. Bazıları bilseler bile, ülkemizde Kürtçe konuştuklarında kimsenin kendilerini dinlemeyeceğini biliyorlar. Onun için güzel Türkçe’mize muhtaç kalıyorlar. Ne kadar tutarsız ve boş bir mücadele değil mi? Büyük Türk milletiyle, O’nun çelikleşmiş ifadesi Türk Ordusu’yla baş edebilecekleri zannederek O bölgede aldattıkları gencecik, binlerce yurttaşımızın kanına girdiler. Bunun hesabını verebilecekler mi bu bölücüler?

Bölücülük denilen illetin ortaya çıkmasından çok önceleri, biz 95. Dönem Atatürk’ün askerleri Yedek Subaylar olarak Hakkâri’de askerlik görevimizi yaparken böyle bölücülük ve Kürtçülük falan yoktu oralarda. Türkiye’min hiçbir bölgesinde böyle militanlaşma asla yoktu. Askerliğimiz sırasında mesai saatlerimiz dışında Hakkâri’nin Sümbül Dağı eteklerinde özgürce geziyorduk. 1969 yazı ne güzel bir yazdı. Hakkâri’de çocuklar gibi şendik. Hafta sonlarında, süvari bölüğündeki atlarımıza biniyor, Hakkari yakınlarındaki bir krater Gölcük’te yüzüyor, Zap Suyunun kollarındaki küçük derelerde balık avlıyorduk. Hatta Coşkun isimli  Erdek, Edincik kökenli bir yedek subay arkadaşımız başka balık avcılarının suyu çevirdikleri bir bölgede elleriyle koca koca balıklar tutmuştu o akşam. Hakkâri 118 Seyyar Jandarma Alayı mutfağında balıkları aşçıya pişirtip hep birlikte yemiştik. Orada yedek subay arkadaşlarla Hakkâri’nin ilçelerinde gerekebilir diye Kürtçe öğrenmeye heves etmiştik. Ama şimdi insanı bu bölücüler bu vatan hainleri o yerel kültürden bizleri  o kadar soğuttular ki, bir harfini bile işitmek istemiyorum.

Çünkü bugün 24 aylık vatani görevimin en güzel 6 ayını geçirdiğim Hakkâri’me, Van-Başkale güzergâhından gitmek bile çok riskli! Bu yönetim, 14 yılda vatanımızı tanınmaz hale getirdi. 24 Temmuz’dan bu yana 8 ayda 300’den fazla şehit verdik. Her gün sayı artıyor. Yazık değil mi bu vatan evlatlarına! Tüm şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Ülkemizi yangın yerine çevirdiler. Bir tek istifa yok!

Evet, Türkçe biliyorsanız Adriyatik’ten Asya’nın en doğu ucuna kadar Türkçe konuşarak seyahat edebilirsiniz. Türkçe’nin bu egemenliği silah zoruyla emperyalist baskı ile olmamıştır. Bu olgu Türk Milleti’nin Asya kökenli büyük bir millet olmasından, bir bölümünün, Asya’dan büyük göçle, Kafkaslar, Azerbaycan, Küçük Asya, Balkanlar ve Adriyatik Denizi’ne kadar yayılmasından kaynaklanmaktadır. İngiltere ve Amerika gibi emperyalist ülkeler ise, yüzyıllardır sürdürdükleri emperyalist emelleri için ekonomik ve kültür emperyalizmiyle dillerini dünyaya zorla kabul ettirdiler. Bu devletler ve Avrupa’daki işbirlikçi aveneleri bunu bildikleri için Türkiye’nin Avrasya’ya açılmaması için ellerinden geleni yapıyorlar. Rusya ile aramızı açmak için Rus uçağı düşürüyorlar. Yerli işbirlikçileri Azerbaycan’la aramızı açmak için Bursa’daki Ermenistan Milli Maçı’nda Azerbaycan bayraklarını çöp bidonlarına attırıyorlardı. Amaçları Türkiye’nin Avrasya’ya açılımını engellemek, Türkiye Cumhuriyeti’nin Türki Cumhuriyetlerle kucaklaşmasını önlemektir.

Ses bayrağımız ana dilimizin sorunlarını ve dilimizin gün be gün yozlaşmasıyla ilgili düşüncelerimi önümüzdeki haftalardaki Mudanya Mektupları’nda tekrar ele almaya çalışacağım. Emeğiyle geçinen tüm çileli Türk kadınlarının ve bütün Cumhuriyet kadınlarının 8 Mart’taki o anlamlı günlerini bir kez daha en içten duygularımla kutluyorum.

Bu makale 1820 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Alengirli
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Muaviye ile Emevi siyaset dönemini yaşamak!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Ehli zillet
Efraim Pala Efraim Pala
Mudanya'da Akşener rüzgârı
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Tevhide Türken Tevhide Türken
Tutkulu liderler -2
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hak tecelli eyleyince
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 13/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci