MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Türksüz, Atatürksüz Anayasaya evet mi diyeceksiniz?

09 Nisan 2016, 21:52

Metin Sezgin


SEVGİLİ MUDANYALILAR! 

TÜRKSÜZ, ATATÜRKSÜZ ANAYASAYA  EVET Mİ DİYECEKSİNİZ?   

Geçen hafta, 19 Mayıs 2016 günü Şişli Atatürk Evi önünden Dolmabahçe’ye ‘Birinci Vazife Yürüyüşü’ yapılacağını duyurmak için düzenlenen etkinlikte, TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz, yeni anayasa ve başkanlık girişimlerinin bir ihanet planı olduğunu vurgulayarak Türk milletini 19 Mayıs’ta ‘Birinci Vazife’ yürüyüşüne çağırdı.

Çağdaş Cengiz’in açıklaması özetle şöyleydi:  

“….ABD’nin silahlı gücü PKK, Mehmetçiğin karşısında ezilirken ABD ve onların yerli işbirlikçileri bu hezimetin üzerini örtmek ve Türk Ordusu’nun başarısını gölgelemek için  yeni anayasa adı altında önümüze bir ihanet belgesi koyuyor. Neymiş? Türk milleti anayasadan çıkarılacakmış. Türkiye eyaletler, özerk bölgeler olarak parçalanacakmış. Cumhuriyet Devrimi kanunları anayasadan çıkarılacak, Türkiye bir şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi yapılacakmış. Neymiş? Bu anayasa programının tepesine bir başkan kondurulacakmış. Parlamentonun yerini başkanlık sistemi alacakmış. Bu bir ihanet planı değil de nedir? Peki, biz Atatürkçü, vatansever, devrimci gençler bu plana geçit verecek miyiz? Kesinlikle hayır. Türkiye’nin birliğini, vatanın bütünlüğünü, Cumhuriyetimizi, laikliği, devrimleri ezip yok etmek amaçlı gerici, bölücü dişlileriyle bu kirli çarka çomak sokacağız! Bu girişimi bozguna uğratacağız! ABD’nin, kara gücü PKK’nın, Cumhuriyet düşmanı gericiliğin bu saldırısına 19 Mayıs yürüyüşüyle gerekli cevabı vereceğiz…”

Çağdaş Cengiz’in bu coşkulu konuşması "Çomak Sokmak" sözcükleri dışında yukarıda çerçevesini çizdiğim şekliyle Türk Gençliğine Mustafa Kemal tarafından verilmiş BİRİNCİ VAZİFEYE UYGUNDU.

Hemen belirtmeliyim ki, bu vazife esasen Mustafa Kemal'in Türk Gençliğine verdiği "Birinci Vazifedir". Bu nedenle “ÇOMAK SOKMAK” yerine şöyle bir mesaj verilebilir ve “….Türk Gençliği bu vazifenin yerine getirilmesi zamanının gelmiş olduğunun tarihsel bilinci içinde bugün Türk İstiklalini Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa edeceğimizi bu nedenle laik Cumhuriyetimizin temeli olan anayasamızı canımız pahasına da olsa koruyacağımızı, bütün dünyaya bir kez daha duyurmak için bu yürüyüşü başlatıyoruz…” denilebilirdi. Çünkü laik Cumhuriyetimizi ve bunun temeli olan Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nı korumak görevi Türk Milleti'ne ve Türk Gençliğine anayasanın başlangıç hükmü ile verilmiş meşru bir görevdir. Bu görevin hukuksal ve yasal dayanağı Anayasa hükümlerine dahil olduğu Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 2. maddesi hükmüyle teyit edilen anayasamızın başlangıç kısmında yazılıdır.  

Sevgili Mudanyalılara şimdi soruyorum; sözde yeni Anayasa, referanduma sunulursa Türksüz ve Atatürksüz Anayasa evet mi diyeceksiniz?

Mudanya Mektubu’nun yayınlandığı MUDANYA Gazetesi’nin internet sitesinde bu yazımı yorumlayarak bu soruma hemşerilerimin yanıt vermesini istiyorum. 

Bu makale 1921 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci