MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Köy Enstitülerini aydınlıktan korkanlar kapattı

05 Mayıs 2016, 13:24

Metin Sezgin


17 Nisan 2016 günü Türk Devrimi’nin, Anadolu aydınlanmasının en önemli kültür kurumlarından biri olan Köy Enstitüleri’nin kuruluşunun 76. yılını kutladık. 

1932 yılında açılan Halkevlerinden sonra Köy Enstitüleri, 1939 yılında açıldı. Bu kültür yuvalarının yaratılması Gazi Mustafa Kemal ve kendisi gibi yiğit arkadaşlarının önderliğinde, batı emperyalizmine karşı verilen bir Ulusal Kurtuluş Savaşı sonucunda kurulan laik Türkiye Cumhuriyeti’nin temelinin  kültüre ve çağdaşlığa dayandığının somut kanıtları olmuştur. Bu nedenle Kemalist devrim, dünyanın en büyük kültür devrimlerinden biridir. Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli hedefi, “Ulusal Kültürü” yaratma ve bunu geniş halk kitlelerine yaymaktı. Büyük Önderimizin 1938 yılında  ölümünden sonra bile ülkemizin birçok yöresinde  büyük bir okul ve öğretmen açığı vardı. Kendisini Atatürk devrimlerinin varisi olarak  gören büyük devlet adamı İsmet İnönü, bu konuda görevlendirdiği Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve Yücel’in en yakın devrimci arkadaşı İsmail Hakkı Tonguç’un liderliğindeki  birçok Cumhuriyet aydınının özverili çalışmalarıyla  iki yıl içinde Köy Enstitüleri YEDİVEREN GÜLLERİ gibi  tüm yurdumuzu sarıp süslemeye başladı. Köy Enstitüleri, köylerimizdeki ilkokullardan mezun olan başarılı Türk çocuklarını bu enstitülerde eğiterek yeniden köylere öğretmen olarak göndererek, kırsal kesimdeki insanımızı her alanda eğitip, vatanına yararlı çağdaş birer vatandaş olarak yetiştirmekti.

17 Nisan 1940 tarihinde kurulan Köy Enstitüleri’nin aydınlattığı Türkiye, ülkemizin birçok bölgesinde laik Cumhuriyet ve Atatürk düşmanı gençler yetiştirmek amacıyla kurulan, kimi kaçak eğitim yuvalarının mevcut olduğu ve kimilerin de erkek öğrencilere yapılan alçakça tecavüzlerin var olduğu günümüz Türkiye’sinden çok daha ileri bir düzeydeydi. Bu nedenle; Köy Enstitülerini aydınlıktan korkanlar, ülkemizin çağdaş bir ülke konumuna gelmesinden korkanlar kapattılar. 1940’ların Türkiye’si, kızlı erkekli  olarak arkadaşça yapılan halk oyunlarında ‘zina yapılıyor’ diyebilen kimi eğitimcinin dahi görev aldığı bugünün Türkiye’sinden çok daha ileri bir düzeydeydi. 1940’ların Türkiye’si yine, bale sanatını “böyle sanatın içine tüküreyim” diyerek aşağılamak isteyen, heykel ve güzel sanatları aşağılayan günümüz  kimi yöneticilerinin ve “yüksek tahsil yapan insanlarımızı “zararlı ve tehlikeli” görebilen, kimi  dekan yardımcılığı görevini yapmış   eğitimcinin  halen var olabildiği günümüz Türkiye’sinden çok daha çağdaş bir düzeydeydi.

Onların, laik Türkiye Cumhuriyeti’ni alaşağı edecek ve Türkiye’yi ortaçağ karanlığına götürecek 2023 hedefine karşı biz Atatürk Devrimcileri  onlara  şu sözlerle yanıt veriyoruz: “…Haydi, yüreğiniz yetiyorsa Laik Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Kemalist devrimi 2023 yılında halen yürürlükteki Anayasamızın ve TCK’nun ilgili hükümlerini çiğneyerek alaşağı etme teşebbüsünde bulununuz. Yine yüreğiniz yetiyorsa Anayasa ve TCK ilgili hükümlerini çiğneyerek, Anayasamızın ilk 4 maddesini, Türk sözcüğünün yer aldığı 66. maddeyi, idari yapımızı düzenleyen 123, 127 ve diğer ilgili maddeleri, Devrim Kanunları’nın korunmasını düzenleyen 174. maddeyi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini oluşturan Atatürkçü Düşünce’nin O’nun ilke ve devrimlerinin temeli olduğunu vurgulayan Anayasamızın başlangıç kısmını ve her şeyden önce laiklik ilkesini Anayasamızdan silme cesaretini yani devletimizin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma cesaretini gösterin bakalım….”.

Bu Anayasa değişiklikleriyle TCK’nun  302. maddesinde ifadesini bulan bu suçları işlediğiniz sabit olduğunda, sizleri Türk Milleti özgür oylarıyla yapılması düşünülen ilk referandumda  durduracak ve sonrada ilk genel seçimlerde demokratik yoldan geldiğiniz yere süpürecek ve sizleri bu büyük millet anayasal demokratik haklarını kullanarak sandığa gömecektir. Aziz Türk Milleti bu konuda tam bir gönül rahatlığı içinde müsterih olsun. O aydınlık günleri büyük Türk Ulusu bir gün mutlaka yaşayacaktır. Buna o yüce Mustafa Kemal’in mazlum ulusların bir gün mutlaka emperyalistlerin zulmünden kurtulacağına inandığı gibi inanıyoruz.

Bu makale 1634 defa okunmuştur.

Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Mesele insan olmaktır
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Ak Parti'nin siyasi hikâyesi..
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Efraim Pala Efraim Pala
Sevgililer Günü'nün önemi
Tevhide Türken Tevhide Türken
Tutkulu liderler -2
Perihan Dirican Perihan Dirican
Babalar ve kızları
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hak tecelli eyleyince
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 13/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci