MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com Lösev
Metin Sezgin

Laik Cumhuriyetimizi yok sayanlara karşı

12 Mayıs 2016, 11:58

Metin Sezgin


Laik Cumhuriyetimizi yok sayanlara karşı iki ayrı parti genel başkanının yazılı açıklamaları

1) Bir parti Genel Başkanı yaptığı yazılı açıklamada özetle; TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın ‘Laiklik bir kere yeni Anayasa’da olmamalıdır’ sözlerini eleştirerek, “Toplumsal barışımıza çoktandır kastedenlerin bu ilkeyi yok saymasına şaşırmamalıyız. Laiklik, herkes dinini özgürce yaşasın diye var İsmail Kahraman” diyordu. Genel Başkan Twitter üzerinden açıklamalarda bulunarak, Meclis Başkanı Kahraman’ın “Laiklik bir kere yeni Anayasa’da olmamalıdır” sözlerine tepki gösterdi. Laikliğin herkesin, dinini özgürce yaşaması için var olduğunu vurgulayan Genel Başkan, “Laiklik her şeyden önce bir toplumsal barış ilkesidir. Toplumsal barışımıza çoktandır kastedenlerin bu ilkeyi yok saymasına şaşırmamalıyız. Ortadoğu bataklığı, sizin gibi dini siyasete alet eden zihniyetlerin eseri laiklik, herkes dinini özgürce yaşasın diye var İsmail Kahraman” diyen Genel Başkan; “..Her gün şehit veriyoruz, sınırın ötesinden roket yağıyor ama tek derdiniz laiklik. Dini kirli hesaplarınıza daha fazla alet etmeyin artık. Bu söylem Cumhuriyet’e ihanettir. Din ve vicdan özgürlüğüne ihanettir. Dini siyasete alet etmekten, kendi çıkarlarına alet etmekten hiçbir zaman vazgeçmediler. Bunların tek bir inancı ve hedefi var: ‘Cumhuriyeti nasıl yıkacağız. Cumhuriyeti laikliği özgürlüğü tanırsın ya da o koltuğu terk edersin” ifadelerini kullanıyordu.

2) Diğer bir parti başkanı ise TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a tepkisini ayrıntılı olarak yaptığı yazılı açıklamasında özetle şöyle dile getiriyordu:

“…Laikliğin özü, milletin egemenliğidir. Saltanat yıkılmıştır ve tarihe gömülmüştür. Cumhuriyetimizde iktidarın kaynağı dinsel değildir, dünyevidir ve millettedir. Millet Meclisi Başkanı, iktidarın kaynağının millette olduğunu reddeden bir konumda olamaz. Olursa, o konumda duramaz. Durdurulması millete ve Cumhuriyete ihanettir..”
Genel Başkan devamla özetle şu açıklamalarda bulunuyordu:  “…Meclis Başkanı kürsüsünü, tarikat şeyhleri veya müritleri işgal edemez. Derhal işgal ettiği kürsüyü terk etmelidir. Terk etmiyorsa onu o kürsüden indirmek millî görevdir. Laiklik karşıtlığı, bölücü teröre karşı mücadelenin temellerine dinamit koymaktır. Çünkü Türk milletinin birliği ve devletin tekliği ilkesi, ancak laiklikle korunabilir. Bölücü Terör Örgütü bu nedenle laikliğe karşıdır. Tayyip Erdoğan’ın “İsmail Kahraman’ın kişisel görüşünü belirttiği” yönündeki açıklaması durumu kurtarmıyor. Çünkü açıklamayı yapan sıradan bir kimse değildir, Meclis kürsüsünde oturmaktadır. İsmail Kahraman’ın o kürsüden indirilmesi bir devlet görevidir, bir millet görevidir, bir toplum görevidir, bir vatandaşlık görevidir. Biz parti olarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni göreve davet ediyoruz. Meclis görevini yapmazsa, Türk Milleti, o Cumhuriyet ve millet karşıtı kimseyi o işgal ettiği yerden aşağı indirecektir.

Laikliği Anayasadan çıkartma iddiasındaki bir kimse TBMM kürsüsünde oturamaz. İsmail Kahraman, istifa etmiyorsa, o kürsüden indirilmelidir. Laiklik, Cumhuriyetimizin temel kurumlarındandır. 23 Nisan 1920’de Milletin Egemenliği esasıyla fiilen kurulan Türkiye Cumhuriyeti o günden beri laiktir. Bu gelişmeye bağlı olarak laiklik 1928 yılında Anayasaya girmiştir ve arkasından 5 Şubat 1937 günü Atatürk’ün önerisi üzerine Anayasanın 2. maddesinde devleti tanımlayan temel maddede dile getirilmiştir: “Türkiye Devleti, Cumhuriyetçi, Milliyetçi, Halkçı, Devletçi, Laik ve Devrimcidir.”

Halen yürürlükte olan Anayasamızın  2. maddesinde de Cumhuriyetin nitelikleri şöyle tanımlanmıştır: “Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.”. O nedenle Millet Meclisi Başkanı, iktidarın kaynağının millette olduğunu reddeden bir konumda olamaz. Olursa, o konumda duramaz. Görevinde bırakılması millete ve Cumhuriyete ihanettir.

İktidar saltanat sahiplerinin elinden devrimle alınmıştır ve milletin iktidarı kurulmuştur. Laikliği reddedenler, saltanat özlemi içindedirler ve aynı zamanda padişahlık devrinde yerel iktidarın başında bulunan ağaların, şeyhlerin temsilcisidirler. Meclis Başkanı kürsüsünü, tarikat şeyhleri veya müritleri işgal edemez. Derhal işgal ettiği kürsüyü terk etmelidir. Terk etmiyorsa onu, o kürsüden indirmek Türk Milleti’nin millî görevidir.”

Sevgili Mudanyalılar, yukarıda (1) no’lu bentte özetle alıntı yapılan yazılı açıklama CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yapılmıştır.(2) no’lu bente yine özetle alıntısı yapılan ancak daha ayrıntılı yazılı açıklama yapan  ise Vatan Partisi  Genel Başkanı  Dr. Doğu Perinçek’e aittir. Laiklik konusunda özetle verdiğim bu iki açıklama arasında nitelik ve içerik olarak bir fark görüyor musunuz?  

Gelecek hafta ayrı ayrı yapılan bu iki yazılı açıklamaya ilişkin görüşlerimi açıklamaya çalışacağım.

Şimdilik hoşça ve dostça kalın.

Bu makale 1477 defa okunmuştur.

SNS YAPI Vaillant Ana Bayii'nden BAYRAM KAMPANYASI
Efraim Pala Efraim Pala
Tatilin rotası Mecidiye
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Vatan hainliği
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Derdimiz insan olmak
Metin Sezgin Metin Sezgin
Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a açık mektup
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Mudanyalı yazarın öyküsü Zeytinlik Devrimcileri
Tevhide Türken Tevhide Türken
Osman Hamdi Bey
Perihan Dirican Perihan Dirican
Maymunlar bizi yiyip bitirecek
Yavuz Başar Yavuz Başar
Milli Takım tarih yazdı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Ulaşımı zorlaştıran tel örgüler kaldırılsın
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 18/07/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/07/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/07/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 27/06/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/06/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 13/06/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci