MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Cahilliklerin sefasını sürenler ve 19 Mayıs umudu

21 Mayıs 2016, 08:02

Metin Sezgin


Dünya dilleri içinde anlatım gücü olarak bir benzeri olmayan, geçenlerde AB’de geçerli dili oldu diye bir İngiliz gazetesinin alçakça saldırıda bulunduğu  “Güzel Türkçemiz”in çok beğendiğim deyimlerinin başında “sefa sürmek” deyimi gelir.

Türk İstiklal Savaşı tarihine ”Şu Çılgın Türkler” isimli emsalsiz yapıtıyla büyük bir katkı sağlamış olan rahmetli Turgut Özakman’ın yıllar önce Bursa’da Kültürpark Altınceylan Salonu’nda  verdiği bir konferansını dinlemiştim. O geceki konferansında Özakman bizlere, bugün siyasal iktidar tarafından Anayasa suçu işlenerek  lise müfredat programından çıkarılmak istenen  İstiklal Savaşı’ndan ve Türk devriminden kesitler sunuyor ve bugünkü  laik Cumhuriyet karşıtı iktidarı eleştiriyor ve “Onlar bugün cahilliklerinin sefasını sürüyorlar” diyordu.

Rahmetli Özakman’ın bu sözlerinin anlamını o akşam tam olarak anlayamamıştım. Bir siyaset adamı kendi cahilliğinin sefasını nasıl sürebilirdi? Siyaset bezirgânları daha çok din sömürüsü yapabilmek, halk yığınlarını kolayca aldatabilmek için cahil kalmalarını istedikleri mütedeyyin temiz yürekli ama eğitimsiz bir toplumdan dini siyasete alet ederek kolayca oy alarak o cehaletin sefasını sürebilirlerdi. Ama o akşam rahmetli Özakman bir siyasetçinin kendi cahilliklerinin sefasını sürebileceğinden söz ediyordu.

Geçen hafta, Uludağ Üniversitesi Bilim ve  Düşünce Topluluğu’nun düzenlediği “Yeni Anayasa  nedir?” konulu paneli Ulusal Kanal’da banttan 2 saati aşan bir süre izledikten sonra Özakman’ın o gece bize söylediği, “…Siyasetçilerin bilgisizlikleri ile kendi cahilliklerinin sefasını nasıl  sürebileceğinin” çok tipik bir uygulamasına tanık olmuş oldum. Ne Osmanlı Türk tarihinden, ne Cumhuriyet tarihinden, ne Türk devriminden, ne Türk Milleti kavramından, ne Anayasa Hukukundan  haberi olmayan 2 siyasetçi  panelde bilgisizce atıp tutuyordu. Böylece bu konuda hem kendi cahilliklerinin sefasını sürüyorlar ve ne hazindir ki, bu cahilliklerini salonda alkışlayan kişilerinde bilgisizce konuşan bu siyasilerin bilgisizliklerini anlayamıyorlardı. Böylece bu iki siyaset adamı  kayıt dışı eğitim yuvalarında çağdaş bir eğitim yerine sadece dini eğitim alan ve buralarda birer laik Cumhuriyet ve Atatürk düşmanı olarak yetiştirilen cehaletin koyu karanlığında yaşayan bu saf ve temiz insanlarımızın bilgisizce ve bilinçsizce alkışlarını alabiliyor, böylece, bu  bilgisizliğin ve cehaletin sefasını sürüyorlardı.

O gün Cumhuriyet tarihimizden, Türk Devriminden hatta Osmanlı Türk tarihinden adeta bihaber olan bu iki siyaset adamının karşısında Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek vardı. Dr. Perinçek  tek başına da olsa  üstün bilgi birikimiyle bu iki siyasetçiyle rahatlıkla mücadele edebiliyor,  onlara adeta tarih dersi veriyordu. Sevgili Perinçek, derin tarih bilgisi ve Türk devrimi konusundaki üstün birikimiyle bu iki siyaset adamının bu konudaki derin bilgisizliklerini bir bir kanıtlarıyla ortaya koyuyor, onları o gün yerden yere vuruyordu. Ama ne yazık ki laik Cumhuriyet, Türk Devrimi ve Anayasa konusunda sınıfta kalan bu iki siyasetçiyi alkışlayan salondaki o muayyen vatandaş gurubu, sevgili Perinçek’in bu bilgeliğini ve üstünlüğünü tam algılayamıyorlardı.

O panelde yine üstün bilgi birikimiyle  üstün  yorumlar ortaya koyan eski  Ulaştırma Bakanı Prof. Enis Öksüz’de her konuda dobra dobra konuşarak toplantıda çok önemli saptamalar yaptı. Prof. Öksüz’ün ülkemiz için en ilginç yorumu   “…Bir ülkedeki halkın önemli bir bölümü, siyasetçiler tarafından yapılan algı operasyonlarıyla pekala yanıltılabilir ve aldatılabilir….”  konusundaki  çok önemli  tespitiydi.

Geçen haftaki Mudanya Mektubu’nda yapacağımı söylediğim yorumumu şimdi yapıyorum: TBMM başkanının laikliğe saldırısı konusundaki basın açıklamalarında; Perinçek’in Kılıçdaroğlu’na karşı,  Uludağ Üniversitesi’ndeki yukarıda sözünü ettiğim paneldeki, Perinçek’in o siyasetçilere olan üstünlüğü gibi bariz bir üstünlüğü vardı. Bu  üstünlük kuşkusuz, Kılıçdaroğlu’na kıyasla Perinçek’in üstün bir bilgi birikiminden ve laik Cumhuriyete ve Türk Devrimi’ne olan sarsılmaz inancından kaynaklanıyordu.

Evet bugün 19 Mayıs “ …Türk tarihi 19 Mayısla başlamıyor…”  diyenlere karşı Mustafa Kemal’in inandığı ve ülkemizin  geleceğini emanet ettiği  Türk gençleri bugün İstanbul’da, Şişli’den Dolmabahçe’ye kadar tarihi bir yürüyüş gerçekleştirecekler. Kim ne derse desin, Türk Milleti’nin çağdaş ve tam bağımsız bir ulus olma ereğinin başlangıç tarihi 19 Mayıs 1919 tarihidir. Bu nedenle, Türk Gençleri’nin 19 Mayıs 2016 tarihinde yapacakları bu anlamlı yürüyüşlerinin Türk aydınlanmasının ve Türk devriminin yeniden çağdaş bir şekilde bütün kurum ve kurallarıyla ülkemizde  egemen  olmasına vesile olması için,19 asal sayısının mucizesine yürekten inanmış biri olarak Ulu Tanrı’dan niyaz ediyorum.

 

NOT: Geçen gün kısa bir görüşmede olsa, içtenliğini  yakından tanıma fırsatı bulduğum gazetemiz yazarı gerçek bir Cumhuriyet Kadını  sevgili Tevhide Türken’in bu içten duyguları nedeniyle kendisine teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum. Yine “Toplumumuza yazılarınla Cumhuriyet tarihi dersi veriyorsun” diyerek beni yüreklendiren sevgili müdürüme teşekkür ediyor, geçen haftaki çok güzel yazısı için ben de  kendisini tebrik ediyorum.

Bu makale 1578 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci