MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Birinci Vazife Yürüyüşüne katılmak ve tarihe tanık olmak

26 Mayıs 2016, 20:05

Metin Sezgin


Bir çok Mudanya Mektubu'nda sözünü ettiğim gibi; Mustafa Kemal Atatürk, Yüce Tanrı’nın dünyada başka  hiçbir millete nasip etmediği, sadece ve sadece Türk Milleti’ne armağan olarak verdiğine ve Allah’ın O’nu Türk Milleti’ne bir “Halaskar”(Kurtarıcı) olarak gönderdiğine yürekten inanıyorum.

Ne yazık ki aradan onca yıl geçtikten sonra bile toplumumuzun önemli bir kesiminin O’nun önderliğinde kurulan “Çağdaş  laik Cumhuriyetin kıymetini  henüz bilemediği ve bu “Cumhuriyet’in Yüceliğini” henüz idrak edemediği ve O’nun başlattığı Türk Devrimi’ni henüz algılayamadığı da bir açık gerçektir. O ölümsüz  Önder Büyük Nutku’nun sonunda Türk Gençliği'ne hitap ediyor. Ben şahsen Nutuk’un daima orijinal metnine sadık kalınması isteyenlerdenim. Ancak orijinallikten ayrılmayı sevmesem de bu haftaki Mudanya Mektubu'nda Mustafa Kemal’in Türk Gençliği'ne seslenişini Osmanlıca sözcüklerden arındırılmış olarak ancak "Vazife" ve "İstiklal" sözcüklerini muhafaza ederek siz sevgili hemşehrilerimle paylaşmak istiyorum.

Mustafa Kemal, 1927 yılının Ekim'inde Yüce Allah’ın kendisine bahşettiği bir önsezi ile 89 yıl önceden ülkemizin bugünlerini  görüyor ve  Türk Gençliğine eşsiz belagatıyla yani etkili ve coşkun söz söyleme yeteneğiyle şöyle sesleniyor;

“……..Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen Türk İstiklalini, Türk Cumhuriyetini sonsuzluğa kadar korumak ve savunmaktır. Varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur. Bu temel senin en değerli hazinendir. Gelecekte de, seni bu hazineden yoksun etmek isteyecek yurtiçi ve yurt dışı düşmanların olacaktır. Bir gün, bağımsızlığını ve Cumhuriyeti savunmak zorunda kalırsan, göreve atılmak için, içinde bulunacağın durumun olanaklarını ve koşullarını düşünmeyeceksin! Bu olanaklar ve koşullar çok elverişsiz bir durumda belirebilir. Bağımsızlığına ve Cumhuriyeti’ne  göz koyacak düşmanlar, bütün dünyada benzeri görülmedik bir zaferin temsilcisi olabilirler. Zorla ve aldatmaca ile kutsal yurdunun bütün kaleleri alınmış, bütün gemi yapım yerlerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve yurdun her köşesine düşman girmiş olabilir. Bütün bu koşullardan daha acıklı ve daha korkunç olmak üzere, yurt içinde yönetim başında bulunanlar, aymazlık ve sapkınlık içinde olabilirler, hainlikte yapabilirler. Dahası, iş başında bulunan bu kişiler, kendi çıkarlarını, yurduna girmiş olan düşmanların siyasal amaçlarıyla birleştirebilirler. Ulus, yoksulluk ve sıkıntı içinde ezgin ve bitkin düşmüş olabilir.

Ey Türk geleceğinin gençliği!

İşte bu ortam ve koşullar içinde bile görevin, Türk bağımsızlığını ve Cumhuriyetini korumaktır ! Bunun için gereken güç, damarlarındaki soylu kanda  vardır !..........”

 

Evet, TÜRKİYE GENÇLİK BİRLİĞİ’nin 19 Mayıs 2016 Perşembe günü  İstanbul Şişli'de Mustafa Kemal’in yurdumuzu kurtarma planlarını yaptığı evin önünde başlattığı BİRİNCİ VAZİFE YÜRÜYÜŞÜNE sevgili ikiz kardeşim Emin ile birlikte Mudanya’dan katıldık. Oraya genci ve beli bükülmüş ihtiyarıyla bomba tehlikelerine aldırmadan gelen onbinlerce Türk’ün içine karıştık. Dolmabahçe'ye kadar yürüyerek “Tarihe Tanık” olduk. Bu olay, torunlarımıza bırakacağımız büyük bir hatıra. Sözcüklerle anlatılamayacak çok onur verici bir olaydı.

Mudanya'da geçen hafta trafik kurallarına uyarak aracımla caddede seyrederken, önüne çıktığım iddiasıyla aracıyla benim aracıma yanaşarak, araç camını açan  ve “Beyaz Saçlarıma” bakarak, bana toprağa yakın olduğumu küstahça  hatırlatıp, halen araç kullandığımı söyleyerek  benimle aklınca alay eden o ismini bilmediğim  genç adam.!

Biz kardeşimle birlikte beyaz saçlarımıza ve 70’i aşan yaşımıza rağmen bomba tehditlerine aldırmadan 19 Mayıs 2016 günü saat 12.00'da BİRİNCİ VAZİFE YÜRÜYÜŞÜ İÇİN  Şişli'de Mustafa Kemal’in evinin önündeydik. Sen, genç olarak o gün neredeydin acaba? Yoksa sen  askere alındığı halde, Türk’ün Şan Otağı’nın kurtulduğu O, “Sakarya Savaşı'ndan korkakça  kaçan % 46 nüfusa dahil olan bir dedenin torunu musun?Hoşça ve dostça kalın.

Bu makale 1558 defa okunmuştur.

Metin Aytürk Metin Aytürk
Virüs mü? Bakteri mi? Mikrop mu?
Efraim Pala Efraim Pala
Koronavirüs ile temizliği hatırladık
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Hayatın hakikati
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP nerededir?
Perihan Dirican Perihan Dirican
Sabret Amca
Tevhide Türken Tevhide Türken
Bir Türk Generali -2-
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci