MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

İktidar kadar muhalefetin de sorumluluk payı var

16 Haziran 2016, 16:26

Metin Sezgin


Bugün laik Cumhuriyetimizin geleceğinin tehlikeye düşmesinde iktidar kadar muhalefetin de sorumluluk payı vardır.

Yıllardır uyguladıkları açılım süreciyle PKK’nın ülkemizde hendek kazıp mevzi kazanmasında, silah ve mühimmat depolamasında, sayısız bomba düzeneği kurmasında militan sayısını artırmasında ve 24 Temmuz 2015 tarihinden bu yana sevgili yurdumuzda sürüp giden terör olaylarında asker, polis korucu ve sivil vatandaş olarak yaklaşık 600 kahraman vatan evladının şehit düşmesinde bu açılım sürecinde ısrar eden AKP iktidarının  büyük sorumluluk payının olduğu kuşkusuzdur.

Ne var ki ülkemizin bu duruma gelmesinde, laik Cumhuriyetimizin geleceğinin tehlikeye düşürülmesinde en büyük sorumluluk payı olan AKP yanında muhalefet partilerinin başta CHP ve MHP’nin, Türk Milleti’nin yönetimine talip olmak için alternatif oluşturamadıkları için büyük sorumluluk payları vardır.

Her yönden yıpranmış ve tükenme aşamasına gelmiş AKP’yi 7 Haziran 2015 ve ondan sonrada 1 Kasım seçimlerinde sandık yoluyla rahatlıkla alaşağı edebilecekleri halde CHP ve MHP liderleri birlikte hareket edip bu başarıyı niye sağlayamadılar? 7 Haziran seçimlerinden sonra milli bir koalisyon kurarak niye AKP’yi iktidardan uzaklaştıramadılar? Sayın Perinçek liderliğindeki Vatan Partisi'nin 1 Kasım 2015 seçimleri için CHP’ye yönelttiği   koşulsuz işbirliği önerisini CHP yöneticileri  neden ellerinin tersiyle ittiler? Oysa Vatan Partisi vasıtasıyla özellikle gençlik örgütünün dinamik gücüyle olağanüstü bir sinerji yaratılabilirdi. Bu sinerji ile CHP-MHP ve Vatan Partisi koalisyonu oluşturularak bu koalisyon rahatlıkla asgari yüzde 40-50 oranlarında oy almak suretiyle, AKP’nin bu ülke yönetiminden  uzaklaştırılması sağlanabilirdi. CHP ve MHP bu birlikteliği niye 7 Haziran ve 1 Kasım'da  sağlayamadılar? Bu konuda işbirliğini yıllardır niye yapamıyorlar?

Sanki bu iki partinin liderlerinin varlık nedenleri, partilerini iktidar yapmak değil bir ABD projesi olan ve Büyük Ortadoğu Projesi'ni uygulamakla görevli Ak Parti'yi iktidarda tutmakla sınırlı gibi!

Kılıçdaroğlu, iki hafta önce başkanlık getireceğinden söz eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “…Bizim kanımızı dökmeden başkanlığı getiremezsin …” diyordu. Ne var ki Kılıçdaroğlu, laik Türkiye Cumhuriyeti”nin Harbiye Marşı'nda tescillenen “…Kanla, irfanla kurulduğu..” gerçeğini vurgulayamıyor. Bu konuda meşru ve anayasal bir savunma yapamıyor, ulusal bir bilinç ve laik Cumhuriyetimizin hangi koşullarda kurulduğu konusunda  tarihsel bir bilgi ortaya koyamıyordu. Kılıçdaroğlu, AKP’nin Anayasa taslağı içinde “Atatürk lafını’” anayasadan çıkarmak istiyorlar şeklinde Türk devriminin sanki “Atatürk lafının” Anayasa metninde yer almasından ibaret olduğu izlemini veren çok talihsiz bir deyim kullanıyordu. Son günlerde de  Kılıçdaroğlu, İstanbul'daki kurşun saldırısına kafayı takmış durumda. Elbette bu saldırının mazur görülecek hiçbir yanı yok. Sorumluların hükümet tarafından en kısa zamanda yargı önüne çıkarılması gerekli. Kılıçdaroğlu geçen hafta bunu protesto etmek için 81 ilin CHP’li başkanlarını Ankara'ya çağırdı. 81 il başkanının her biri ortalama 200'er kişiyi bile Ankara'ya getiremediler!. 

Öbür yandan MHP Genel Başkanı Bahçeli, MHP kongresinin 19 Haziran yerine 10 Temmuz'da toplanmasını istiyor. MHP’de tam bir kargaşa ve belirsizlik var. Kongre 10 Temmuz'da da olsa ya da 19 Haziran'da olsa ne fark eder ? Bunca ülke sorunu yanında CHP ve MHP liderlerinin uğraştıkları sorunlara bakın!

CHP tabanının ve MHP tabanının dinamik bir parti olan ve üst yönetiminin vatan kahramanlarından oluşan Vatan Partisi'nin dinomasını oluşturan gençlik gücüyle ve bu konuda 3 partinin seçimlerde işbirliği yapmasıyla yaratılacak sinerji ile 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde sandıktaki koalisyonla en az yüzde 40'lara varan bir oy oranına rahatlıkla ulaşılabilirdi. CHP ve MHP’nin tabanını oluşturan bu kitleyi bu partiler 7 Haziran ve 1 Kasım'da neden sandığa yönlendiremediler? Bunun nedenini tartışmak gerek. Bence bu kesimi oluşturan Türk halkı, CHP ve MHP liderlerine kesinlikle güvenmiyor. Bu güvensizliğin nedeninin en somut örneğini bu iki lider Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortaya koydular. Bu iki lider kafa kafaya vererek 10 Ağustos 2014 seçimlerinde, Ekmelettin İhsanoğlu gibi bir laik Cumhuriyet ve Atatürk karşıtını çatı adayı olarak Türk Milletinin duyarlı evlatlarına dayattılar. Seçmenlerine başka bir seçenek bırakmadılar. Onların önemli bir kısmını küstürerek sandığa gitmelerini engellediler. Seçmenlerinin özgür iradelerine ipotek koydular ve böylece AKP'li bir partilinin ilk turda Cumhurbaşkanı olarak seçilmesine çok büyük bir katkı sağladılar.

Bu iki lider sadece 10 Ağustos seçimlerinde laik Cumhuriyetten yana seçmenlerine karşı sergiledikleri bu ihanetleriyle tarih önünde sorumluluktan asla kurtulamayacaklardır. Bu nedenle bu iki lider ve bu iki liderin dümen suyunda giden bu partilerin üst yönetimi CHP'nin ve MHP'nin başında kaldıkları sürece CHP ve MHP, her yönden yıpranmış ve tükenme aşamasına gelmiş AKP iktidarına karşı 2016 yılında da yapılacak olası bir referandumda da yada erken bir seçimde yine alternatif olamayacaklardır.

Bu nedenle hem CHP, hem de MHP liderlerinin olağanüstü ilk genel kurultaylarında CHP ve MHP tabanından gelecek büyük bir baskı ile derhal değiştirilmesi ve  yerlerine bu ulusun gerçek liderleri Atatürkçü, laik Cumhuriyetten yana toplum liderleri göreve getirilmelidir. Ama bunun bugünkü kemikleşmiş delege sistemiyle mümkün olamayacağı bellidir. Kılıçdaroğlu, CHP’deki tüm ulusalcı milletvekillerini görevden uzaklaştırdı. Bu konuda Emine Ülker Tarhan partiden ayrıldıktan sonra yaptığı konuşmada özetle şöyle diyordu: "... Her geçen gün ülkemizde siyasal iktidarın yarattığı çarpıklık derinleşmesine rağmen muhalefet buna engel olamıyor. Taban umudunu yitiriyor. Buna kalıcı iktidar ve muhalefet zehirlenmesi denebilir..."

 

SÖZÜN ÖZÜ;   Bugün laik geleceğinin tehlikeye düşmesinde iktidar kadar muhalefetin de büyük sorumluluk payı vardır. Bugünkü ne CHP yöneticilerinin, ne de MHP yöneticilerinin laik Cumhuriyet ve Atatürk karşıtı bugünkü siyasal güçle mücadele ederek laik Cumhuriyetten, Atatürk devrimlerinden yana olan Türk Milletini birleştirerek sandıkta onlara üstünlük sağlayabilecek gücü ve yeteneği bulunmamaktadır. Bu ülkenin duyarlı evlatları, Cumhuriyet sevdalıları CHP’nin ve MHP’nin 10 milyonlarla ifade edilen çok değerli tabanı, Vatan Partisi'nin dinamik organizasyonu ile sandıkta mutlaka birleşmelidir. Laik Türkiye Cumhuriyeti'nin bekası, Türk Milleti’nin esenliği, yeniden Atatürk devrimlerine dönüş ancak ve ancak bu şekilde Türk halkının azim ve kararıyla sandıkta sağlanabilir. Tıpkı Mustafa Kemal’in 97 yıl önce  Amasya'da 22 Haziran 1919'da bizzat  kaleme aldığı Amasya Bildirgesi'nde belirtildiği milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararının kurtarılabileceğini uygulamayla kanıtlandığı gibi.

Bu makale 1826 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci