MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

En büyük düşmanımız bilgisizlik

30 Haziran 2016, 19:41

Tevhide Türken


Türk halkının bugün yaşamakta olduğu irili ufaklı tüm sorunların temelinde iki ana sorun var. Şöyle ki; halkımızın bir bölümü bu iki büyük sorunlarımızla birlikte yaşamaya öylesine alışmıştır ki, onların birer sorun olduğunun ayırtında bile değildir. Ortada bir sorunun varlığını kabullenemediği içinde doğal olarak bir çözüm arayışına gereksinim duymamaktadır. Bu iki ana sorunumuzdan biri Türk halkının dinini öğrenmesi ve anlaması gerektiği düzeyde öğrenememiş, anlayamamış olmasıdır. Diğeri ise Türk halkının Atatürk’ü gereği düzeyde öğrenip, anlayamamış olmasıdır.

Yine Türk halkının büyük bir bölümü yüzyıllardır en iyi bildiğini sandığı dindir. İslam dininin tek kitabı Allah kelamı olarak bildiğimiz ve kabul ettiğimiz Kur’an-ı Kerim’dir. Arapça olarak indirildiği için kendi dilinde okuyamadığı Kur’an-ı Kerim’i Türk halkı, yüzyıllar boyunca ağızlardan kulaklara aktarılmak yöntemiyle öğrenmeye ve anlamaya çalışmıştır. Dinini, Kur’an-ı Kerim’i okuyabilecek ve anlayabilecek düzeyde Arapça bilen din adamlarından öğrenebilenler bu nedenle talihli olmuşlar, dinini bilmeleri gereken düzeyde bildikleri için de toplumda saygın bir yer edinmişlerdir.

Türk halkının böyle bir talihe sahip olmayan büyük bir bölümü çok üzücüdür ki, dinini Kur’an-ı Kerim’i anlayacak düzeyde Arapça bilmeyen kişilerin anlatımlarından öğrenmek zorunda kalmıştır. Türkçe okuma yazma bilmeyen nice din görevlisi, kadrosuyla devlet tarafından uzun yıllar özellikle köylerdeki camilerde görev yapıyorlardı. Bu içler acısı durum dönemin Diyanet İşleri’nden Sorumlu Devlet Bakanı Hıfzı Oğuz Bekata tarafından 19 Ağustos 1962 tarihli Yeni Sabah Gazetesi’nin birinci sayfasında şu başlıkla açıklanmıştı. “60 bin din adamından 55 bininin hiç tahsili yok”.

Birinci Dünya Savaşı’nda askerlik görevini şark cephesinde yapmış olan tanınmış yazarlarımızdan Şevket Süreyya Aydemir, 1963 yılında yayınlanan “Suyu Arayan Adam” kitabında cephedeki gözlem ve izlenimlerini anlatırken bu konuya da değinir.

“Askerlere, ‘Bizim dinimiz nedir, biz hangi dindeniz?’ dedim. Hep birden, “Elhamdülillah Müslüman’ız” diye cevap vereceklerini sanıyordum fakat öyle olmadı. Cevaplar birbirine karıştı. Kimisi İmam-ı Azam dinimiz, kimisi Hazreti Ali dinindeniz, kimisi hiç din tayin edemedi. ‘İslam’ız diyenler de çıktı ama ‘Peygamberimiz kimdir’ deyince onlarda pusulayı şaşırdılar. Akla gelmez Peygamber isimleri sıraladılar. Hatta içlerinden Enver Paşa’dır diyen bile çıktı! Dinimizin adı ve Peygamberimiz bilinmeyince din ahkâmını ve ibadetlerini de doğru dürüst bilen de kimse çıkmadı. Bu bölük o zamanki milletin bir parçasıydı ve hepsi de Anadolu köylüleriydi. Ben ilk adımda askerlerimi dindar mutaassıp zannetmiştim. Fakat onlar bilgisizdiler. Kur’an-ı Kerim’i Arapça okusalar da anlamını bilmiyorlardır. Ayrıca bir bölümü Mustafa Kemal Atatürk’ü de anlayamamış, gerektiği gibi ilkelerini de kavrayamadıklarını da görüyordum. Dinde Türkçeleştirmenin dünyadaki yankıları, dindar Osmanlı halkı Ata’dan gelen İslami bilgileri kulaktan kulağa aktararak İslam birikimini bir şekilde gelecek nesillere taşımayı başarmış fakat bu kulaktan dolma İslam, gittikçe özden sapmış ve sonunda dinle ilgili yada ilgisiz her şey dinileştirilmiştir.”.

İşte Atatürk bu derece ihmal edilmiş, adeta unutulup kaderine terk edilmiş İslam dininin yeni bir bakış açısıyla incelenmesini sağlamış ve halkın gerçek İslam ile tanışıp kendi ifadesiyle bütün sadeliğiyle dindar olması için Türk İslam tarihindeki en büyük mücadelelerinden birini başlatmıştır. Atamızın devrim yapan dini alandaki en kritik aşamasını İslam dininin temel kaynağı Kur’an-ı Kerim’in Türkçeye tercümesi ve Türkçe okunmasıyla ilgili düzenlemeleri olmuştur. Aziz Atamızın dinde Türkçeleştirme konusunda şöyle demiştir: “Türk, Kur’anın arkasından koşuyor fakat onun ne dediğini anlamıyor. İçinde neler var bilmiyor ve bilmeden tapıyor. Benim maksadım arkasından koştuğu kitapta neler olduğunu anlasın”.

Yine bu konuda ABD Büyükelçisi C. Sherrill bakın ne diyor: “Atatürk’ün dini devletten ayırması dinsizlik değildir. Bunu kutsal kitabı kendi dillerinde yayınlayarak bir elle aldığını diğer elle vererek kanıtladı. Artık herkes onu Kur’an-ı kendi başına okuyabilecek, anlayabilecek”.

Luther gibi onunda cesaretine hayranız. Herkesin kendisi okuması için kutsal kitabın sayfalarını açtıysa ona dinsiz demek haksızlık olmaz mı? Kesinlikle evet. Kabul etmek gerekir ki, basit bir tren kondüktörünün ve yüz binlerce basit Türk’ün her günkü yaşamına Kur’an-ı sokan adam, hiç şüphesiz saygıdeğer bir dini ihtilal yapmıştır. Kendisi ister fark etsin, ister fark etmesin ya da amacı ne olursa olsun O da Martin Luther ve John Wycliffe gibi büyük dinciler arasında yer almıştır.

 

KAYNAK

Sinan Meydan, Atatürk ile Allah Arasında, 2015

Bütün Dünya, Mete Akyol, En büyük düşmanımız bilgisizlik, 2016

Bu makale 1739 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci