MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Mustafa Kemal ülküsü sadece söz değildir

05 Ağustos 2016, 13:21

Metin Sezgin


Gerçeği Allah bilir. Ama inancım odur ki, Yüce Allah, 15 Temmuz 2016 gecesi Türk Milleti’nin yüzüne bakmış, rabbimiz milletimizi darbeci zalimler vasıtasıyla bir kez daha uyarmıştır.

Yüce Allah, Kuran’ı Kerim’i Resulü, Hazreti Muhammet S.A.V vasıtasıyla kullarına tebliğ etmiştir. Ancak bir Mustafa Kemal aşığı olan ve İslam  dinini çağdaş asrın koşullarına göre halka açıklanması konusunda Yüce Tanrı tarafından Türk Milleti’ne bir mürşit olarak gönderildiğine inandığım rahmetli Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk, 16.09.2009 tarihli Hürriyet Gazetesi’nde çıkan yazısında Kur’an-ı Kerim’in ‘MAUN’ suresini şöyle yorumluyordu:

”…Gördün mü o, dini yalan sayanı? İşte odur yetimi itip kakan; Yoksulu doyurmayı özendirmez o. Vay haline o namaz kılanların/dua edenlerin ki, namazlarından/dualarından gaflet içindedir onlar! Riyaya sapandır onlar/gösteriş yaparlar. Ve onlar, kamu Hakkının yerine ulaşmasına/zekâta/ yardıma/iyiliğe engel olurlar…”.

Kişisel olarak inanıyorum ki; 15 Temmuz gecesi Hak tecelli eylemiş, her işi asan etmiştir.

Zamandan ve mekandan münezzeh olan ve sabrı kullarının sabrıyla asla kıyaslanamayacak olan Yüce Allah, 15 Temmuz gecesi inancım odur ki, (gerçeği ancak Yüce Allah bilir) bir kez daha Türk Milleti’nin yüzüne bakmış Türk Milleti’ni izmihlalden (yok olmaktan) kurtarmış ve Yüce Tanrı biz Mustafa Kemal’in askerlerinin duasını kabul ederek, Mudanya Mektupları’nda her zaman yinelediğim gibi Türk Milleti’ne bir halaskar olarak (bir kurtarıcı olarak) belli bir sıfatla gönderdiği Mustafa Kemal’in o ışıklı çağdaş yolundan ayrılmamaları için Türk Milleti’nin uyarmış ve Türk Milleti’ne belki de son bir şans vermiştir. “Atatürk’ten son mektup” başlıklı 7 kıtadan oluşan uzun şiirinde Mustafa Kemal ülküsünün ne olduğunu bütün içtenliğiyle Türk Milleti’ne anlatan değerli şair Halim Yağcıoğlu, Mustafa Kemal ülküsünü, şiirinin son 12 dizesinde bizlere şöyle nakletmiş; “…Demokrasiyi getirmiştim size özgürlüğü / Görüyorum ki hala aynı yerdesiniz hiç ilerlememiş, Birbirinize düşmüşsünüz halka eğilmek dururken  / Hani köylerde ışık, hani bolluk hani kaygısız gülen/Mustafa Kemal’i anlamak itişmek değil / Mustafa Kemal ülküsü sadece söz değil / Arayı kapatmanızı istiyorum uygar uluslarla / Bilime, sanata varılmaz rezil dalkavukluklarla /Bu vatan, bu canım vatan sizden çalışmak ister / Paydos övünmeye, paydos avunmaya, yeter yeter / Mustafa Kemal’i anlamak aldatmak değil / Mustafa Kemal Ülküsü sadece söz değil…”

Değerli yazar Nihat Genç, 24 Temmuz 2016 günü Ulusal Kanal’da olağanüstü bir konuşma yaptı. Bizlerin yani Mustafa Kemal’in askerlerinin gözlerini yaşarttı. Ne var ki Nihat Genç, geçen Cumartesi gecesi Ulusal Kanal’daki konuşmasında, Türk Milleti’ne “Atatürk demeyin ‘hukuk’ deyin” diyerek bizleri yine şaşırttı. Kendisini bu konuda bir Mudanya Mektubu’nda eleştirmiştim. Sevgili Genç’e bu Mudanya Mektubu’nda da yine sesleniyorum. Sayın Genç, Mustafa Kemal adı aynı zamanda hukukun da simgesidir ve timsalidir. Genç’e anlatmak gerekir ki; eşsiz şair Halim Yağcıoğlu’nun yukarıda bir bölümünü aktardığım “Atatürk’ten Son Mektup” şiirinde betimlediği gibi Mustafa Kemal ülküsü sizin sandığınız gibi sadece söz değildir.

Bu makale 1670 defa okunmuştur.

Metin Aytürk Metin Aytürk
Salgın, Belirsizlik, Güvensizlik...
Efraim Pala Efraim Pala
Covit 19 ile mücadelenin bedeli
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Sadeleşmek
Tevhide Türken Tevhide Türken
Çocuklarımız
Perihan Dirican Perihan Dirican
Yasak elma, yasak sokaklar
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Hayatın hakikati
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci