MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Rüyalarımız gerçek olacak mı?

11 Ağustos 2016, 17:27

Metin Sezgin


Bu haftaki “Darbe Girişimi” konusuna değindiğim Mudanya Mektubu’nu hazırlarken her zaman yaptığım gibi yine deneyimli bir  hukukçu olmanın verdiği bir disiplinle her savın ve iddianın belgeye dayanması gereğini düşündüm. 

Bu bağlamda Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin hazırladığı 667, 668 ve 669 sayılı KHK’leri titizlikle inceledim. Bu kararnamelerle görevlerine son verilen kamu personeli içerisinde benim en fazla dikkatimi çeken Jandarma Subay Okulu’ndaki bir yıl süreli hukuk ağırlıklı mesleki eğitim gören jandarma teğmeni subaylar oldu. Çünkü, 1970 yılında yani tam 46 yıl önce yedek subay görevimi yıldız takarak Jandarma Teğmeni olarak tamamladığım Ankara Anıttepe’deki Jandarma Subay ve Astsubay Okulu’nda hukuk öğretmenliği yapmıştım. Gerçi ben Astsubay öğrencilerinin derslerine giriyordum. Ama 1969-1970 öğretim döneminde orada aynı koğuşta kaldığım için tanıdığım jandarma teğmenlerin nasıl Mustafa Kemal’in birer askeri olarak yetiştirilmiş olduklarını yakinen biliyordum. O teğmenlerle ilgili KHK’yi okurken çoğu Anadolu’nun yoksul ailelerine mensup bu Türk çocuklarının 46 yıl sonraki jenerasyonu hangi nedenlerle ve hangi etkenlerle Türk Devleti’ne meydan okuyan bu terör örgütüne bulaşabildiler? Bu nedenle söz konusu kararname ile işten el çektirilen jandarma teğmenlerinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yıkmak isteyen FETÖ terör örgütüne dahil oldukları iddiasıyla ilgili iddianamelerin hazırlanma aşamasında müsnet (üzerlerine atılı) suçlarla ilgili olarak çok titiz bir soruşturma yapılması gereğine inanıyorum. Tabii bu adil yargılanma bu darbe girişimi ile ilgili tüm şüpheliler içinde geçerli olmalıdır. Yine bu şüpheliler soruşturma aşaması bittikten sonra yargı önüne getirileceklerse; Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olmasının gereği olarak ve yine Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 36. maddesi hükmünün yine bir gereği olarak bağımsız ve tarafsız Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde adil bir şekilde yargılanmalı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne karşı, Türk Ceza Kanunu’nda müeyyidesi (yaptırımı) olan anayasal bir suç işleyip işlemedikleri konusu titizlikle kovuşturulmalıdır. Müsnet suçu işledikleri konusunda haklarında hukuka uygun olarak elde edilmiş her türlü şüpheden arınmış yeterli delil elde edilemeyenler hakkında derhal beraat kararları verilmeli, beraat kararı verilen bu kamu görevlileri, üzerlerine atılı suçu işledikleri hususu, hukuka uygun olarak elde edilmiş her türlü şüpheden arınmış kesin delillerle sabit olan sanıklardan titizlikle ayırt edilmeli, müsnet suçlardan beraat edenler şerefli üniformalarına ve özlük haklarına yeniden kavuşmalı ve Mustafa Kemal’in askerleri olarak yeniden şanlı Türk Ordusu’ndaki görevlerine dönmelidirler.  Evrensel hukukun ve gerçek bir hukuk devleti olmanın gereği budur.

Bilmiyorum siz rüyalara inanır mısınız?

Bir araştırmacı kadın yazarın yıllar önce Zaman Gazetesi’nde çok ilginç bir yazısının okumuştum. Bu araştırmacı kadın yazar, daha önceki bir Mudanya Mektubu’nda da değindiğim gibi, Türk vatandaşlarının önemli bir kısmının o zaman Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’ı  rüyalarında gördüklerini iddia ediyordu. Şahsen bende o zamanlar o  kadın yazarın iddia ettiği gibi, şimdi Cumhurbaşkanı olan Sayın  Recep Tayyip Erdoğan’ı en az üç kez rüyamda görmüştüm. Rüyalarımda Sayın Erdoğan, bana ve aileme karşı çok güler yüzlü ve nazik davranıyordu. Yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 28.08.2014 günü Anıtkabir Özel Defteri’ne yazdıkları benim için bir rüya gibiydi. Şöyle ki;

“….Aziz Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanı, halkın doğrudan oylarıyla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olarak bugün vazifemizi devralıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı iken, 10 Kasım 1938’de vefatınızın ardından Cumhurbaşkanlığı makamı ile cumhur arasındaki irtibat maalesef zayıfladı. Cumhur ile başkanı arasına mesafeler girdi. 2007’de yaptığımız bir Anayasa değişikliğiyle Cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesini temin ettik. 10 Ağustos’ta bu büyük değişiklik hayata geçti. Bugün halkın doğrudan oylarıyla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı görevine başlarken, aslında bir kez daha cumhur ve başkanının devlet ve milletin muhabbetle kucaklaşmasına vesile olduğuna inanıyorum. Siz ve tüm silah arkadaşlarınız İstiklal Savaşı’nın ardından istiklal mücadelesini başlatmış, Türkiye'ye muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için büyük gayret göstermiştiniz. Sizin başlattığınız bu mücadele, 10 Ağustos tarihinde Cumhurbaşkanının da halk tarafından seçilmesiyle yeni bir zaferi tecrübe etmiş oldu. Halk oyuyla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanının göreve başladığı bu gün, Türkiye’nin küllerinden doğduğu, yeni Türkiye’nin inşa ve imar sürecinin güç kazandığı bir gündür. Hiç kuşkunuz olmasın ki bugün, 23 Nisan 1920’de ilk adımlarını attığınız büyük Türkiye ruhunun, özünün, hayal ve ideallerinin dirildiği gündür. Türkiye bugün, kadim medeniyet kaynaklarıyla tekrar kucaklaşmış, özüyle ve ruhuyla tekrar buluşmuş, Hâkimiyeti Milliye’ye her zamankinden çok daha fazla güç kazandırmıştır. Vazifeye başlayışımın bu ilk gününde ülkemiz, vatanımız, devletimiz ve bayrağımız için en önemlisi de aziz milletimiz için her zamankinden daha çok çalışacağıma dair milletime söz veriyorum. Bu vesileyle tüm şehitlerimizi, şahsınızda tüm gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Ruhun şad olsun…”

Bu satırları yazmadan önce rastladığım, merhabam olan bir bayana darbe girişimi sonrasında ülkemizin durumunun ne olabileceği konusunu sordum. Benimle ayaküstü konuşmasında bana, “…Merak etme Metin Bey. Ben Mustafa Kemal’i üç kez rüyamda gördüm her şey iyi olacak” dedi. Sonra rüyalarını bana aktardı.

‘‘…Birincisinde başına bir kurşun saplandığı için Mustafa Kemal’in hasta olduğunu yaşlı bir kadının kendisini tedavi ettiğini Mustafa Kemal’in kendisine bizzat söylediğini”, bana aktarıyordu. İkincisinde ise, yine özetle bana şunları söylüyordu: “…Mustafa Kemal bir elma bahçesinde çürük elmaları topluyor, sağlamları bırakıyordu. Elma bahçesinin etrafında tırlar vardı ama bu tırlar elma bahçesine asla giremiyorlardı.”.

Darbe girişiminden hemen sonra gördüğüm rüyamda ise, “..Mustafa Kemal, üstü boş büyükçe bir tepsinin bulunduğu bir yer sofrasında yeşil giysiler içinde bağdaş kurmuş oturuyordu. Çok heybetli bir görünüşü vardı…’’ diyerek o gün rastladığım bayan özet olarak aktardığım bu rüyalarını heyecanla  bana anlatıyordu. Kendisini dikkatle dinledim ve kendimce yorumlamaya çalıştım. Çünkü Mustafa Kemal’le  ilgili olarak 1987 yılı Ağustos ayında bende çok ilginç bir rüya görmüştüm. Yine bu satırları yazdığım günün akşamında bir emekli öğretmen ve ağabeyi beni ziyarete geldiler. 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrası için içimi ferahlatacak çok mantıklı, çok gerçekçi şeyler söylediler.

Şimdi acaba bir gün rüyalarımız  gerçek olacak mı diye düşünmeden edemiyorum.

Batı emperyalizminin Türkü boğmak isteyen 10 Ağustos 1920 tarihli meşum uğursuz Sevr’i 96. Yıldönümünde de lanetliyor, Amerika’nın başını çektiği batı emperyalizmi destekli FETÖ’cü yeni Sevr boyunduruğunu Türk Milleti’nin asla kabul etmeyeceğini, Mustafa Kemal’in düşünü yeniden çağdaş bir şekilde yaşama geçireceği bu kutsal düşlerimizin bir gün mutlaka gerçekleşeceğine inanıyoruz.   

Bu makale 1655 defa okunmuştur.

Metin Aytürk Metin Aytürk
Virüs mü? Bakteri mi? Mikrop mu?
Efraim Pala Efraim Pala
Koronavirüs ile temizliği hatırladık
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Hayatın hakikati
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP nerededir?
Perihan Dirican Perihan Dirican
Sabret Amca
Tevhide Türken Tevhide Türken
Bir Türk Generali -2-
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci