MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

30 Ağustos Zaferi ortak paydadır.

25 Ağustos 2016, 18:47

Metin Sezgin


Yıllar önce yazdığım bir Mudanya Mektubu’nda ulusal günlerimizle ilgili olarak SHP Genel Başkanı rahmetli Erdal İnönü’nün şu tarihi tespitine yer vermiştim. Soru içeren ama soru içinde cevabı da bulunan bu tespitinde Prof. Dr. İnönü özetle şöyle diyordu:  

“…Türk İstiklal Savaşı sürecinde kazanılan ulusal zaferlerimiz sonrasında kurulan laik Cumhuriyetimizin ulusal bayramlarını durmaksızın her yıl kutladığımız halde bu konuda ulus olarak hiçbir zaman bir bıkkınlık ve usanç duymamamızın nedeni, Türk Milleti’nin bu ulusal  mücadeleyi batı emperyalizmine karşı vererek bu mücadeleyi zaferle taçlandırmasından kaynaklanmaktadır. Emperyalist ülkeler bugünde, emperyalist emelleri için yoksul ve kalkınma çabası içerisinde olan ülkelerin yeraltı ve yerüstü zenginliklerini sömürmeye ve o ülkelerin insanlarını ekonomik açıdan ezmeye devam etmektedirler. Emperyalist ülkeler, bu evrende var olduğu ve emperyalizm bütün acımasızlığıyla dünyadaki yoksul ülkeleri sömürmeye devam ettiği sürece bu ulusal günlerimiz asla güncelliğini yitirmeyecek hatta her geçen yıl batı emperyalizmine karşı verilen bu büyük mücadelenin simgeleri olan bu ulusal günlerimizin önemi ve kıymeti Türk Milleti tarafından çok daha iyi anlaşılacaktır…”

Özellikle 15 Temmuz’da ulusça yaşadığımız ABD destekli  FETÖ’cü darbe girişimi ve sonrasında ülkemizde gelişen olaylar rahmetli İnönü’nün bir bilim adamı olarak yıllar önce yaptığı bu tarihsel tespitin ne kadar isabetli bir tespit olduğunu ortaya koymuş, önümüzdeki Salı günü  94. yıldönümünü kutlayacağımız laik Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini oluşturan 30 Ağustos 1922 zaferinin önemi Türk Milleti’nin duyarlı evlatlarınca çok daha iyi anlaşılmıştır.

Türk Birliğini ve Türk Cumhuriyeti’ni kuran Gazi Mustafa Kemal, Türk İstiklalini ve Türk Cumhuriyeti’ni “Muhafaza ve Müdafaa Etmek Görevini” duyarlı ve vatansever Türk Gençliği’ne vermiştir. Bugün Sevr’i yeniden gündeme getirerek Türk’ü boğmak ve laik Cumhuriyetimizi yıkmak isteyen batı emperyalizmine karşı Türk Gençliğini temsilen Çağdaş Cengiz, Ulusal Kanal’da çok önemli bir çağrıda bulunmaktadır. Türk Milleti’ni birleştiren  tek  ortak paydanın bizi 30 Ağustos Zaferi’ne götüren istiklal ruhu olduğunu vurgulayan Cengiz, bütün bir Türk Milleti’ni 30 Ağustos Zaferi’nin 94. Yıldönümü nedeniyle Salı günü saat 18.00’de  Beyoğlu Tünel’de toplanmaya ve “İstiklal ruhuyla büyük zafere” sloganıyla, İstiklal Caddesi’nden Taksim’e kadar yapılacak yürüyüşe katılmaya davet etmektedir.

Türk Milleti’nin batı emperyalizmine karşı verdiği mücadelenin 30 Ağustos 1922 günü  zaferle taçlandırmasındaki en büyük etken  İstiklal Ruhu ve Kuvayi Milliye ruhu ortak paydasında birleşmek olmuştur. Bu nedenle bugünde Türk Milleti’nin batı emperyalizmine karşı "Yeniden Kuvay-i Milliye Ruhu” ile verdiği mücadeleden başarıyla çıkabilmesi ancak ve ancak bütün bir Türk Milleti’nin yeniden bir “İSTİKLAL RUHUNA”, yeniden bir “KUVAY-İ MİLLİYE RUHUNA” bürünmesi ve laik Türkiye Cumhuriyeti’nin “Kuruluş Felsefesi”ne, “Cumhuriyet’in Çağdaş Değerlerine” sahip çıkmasıyla mümkün olabilecektir. 

Bu makale 1904 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Duvar
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Yüreği olan yargılar
Metin Aytürk Metin Aytürk
Salgın, Belirsizlik, Güvensizlik...
Efraim Pala Efraim Pala
Covit 19 ile mücadelenin bedeli
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Sadeleşmek
Tevhide Türken Tevhide Türken
Çocuklarımız
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci