MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Mudanya'nın anayasasını hazırlamak

01 Eylül 2016, 14:33

Metin Sezgin


Mudanya’da çıkan Gürses Gazetesi, 19 Ağustos tarihli nüshasında “Mudanya’nın Anayasasını hazırlıyoruz” şeklinde manşetten bir haber verdi. Bursa ve Mudanya’da görev yapan basın mensuplarıyla bir araya gelen Belediye Başkanımız Hayri Türkyılmaz, Mudanya’nın Anayasası olarak tabir ettiği imar planlarının son aşamasına geldiklerini söylemiş. Belediye Başkanımızla, 24 Temmuz 2016 Lozan Günü için birlikte çalışmak konusunda kendisiyle görüşmek için 25 Haziran günü randevu alabilsem de, 25 Haziran’ın hemen ertesinde randevu yerinde ikiz kardeşim Emin Sezgin’le birlikte en az 1 saat beklemek zorunda kaldığımız için kendisiyle yüz yüze görüşmenin çok zor olduğu, Belediye Başkanımızın bu basın toplantısında bulunmak, bu konuda kendisine anayasa kadar önemli gördüğü Mudanya İmar Planları konusunda bazı sorular sormak, Anayasa ile imar planları arasında paralellik kurmak ve Mudanya bazında kendisinden bilgi almak isterdim.

Çünkü Anayasa benim çok ilgi duyduğum bir konu. Ayrıca yedek subaylığım sırasında Ankara Jandarma Astsubay Okulu’nda ve 1988-1989 öğretim yılında da Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde öğrencilerime ‘Anayasa’ dersi okuttum.

1962 yılı Kasım ayında, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘ne başladım. Birinci sınıftaki Anayasa Hukuku dersine ilişkin ilk kez biz, birinci sınıf öğrencilerine okutulan 1961 Anayasası ile ilgili olarak 1963 yılı Haziran ayında yapılan yazılı sınavı kazanmıştım. Ancak o yıllardaki yönetmeliğe göre, İstanbul Hukuk Fakültesi’nde okutulan derslerle ilgili olarak başarılı olabilmek yazılı sınavı kazandıktan sonra, sözlü sınavdan da geçmek zorunluluğu  vardı. Sözlü sınavlar aleni yapılır ve sınavı öğrencilerde izleyebilirdi. Sözlüyü kazanamazsanız yönetmeliğe göre bir sonraki sınav döneminde yeniden yazılı sınava girmek zorunda kalıyordunuz. Bu nedenle sözlü sınavda başarısız olmak, öğrencilerin adeta korkulu rüyasıydı. Sözlü sınavı Anayasa Hukuku Öğretim Üyesi Doç. Dr. Orhan Aldıkaçtı ile asistanı Dr. Server Tanilli aynı masada birlikte yapıyorlardı. Ben sözlüde, Aldıkaçtı hocaya düşmüştüm. Aldıkaçtı hocam sorduğu sorularla beni oldukça terletiyordu. Sorulara verdiğim yanıtlardan pek tatmin olmamış olacak ki; “..Sana son bir soru soracağım cevap verebilirsen sınavda başarılı olacaksın” dedi. Bana, 1961 Anayasası taslağını oluşturan, TBMM’yi feshetmek yetkisi konusunda İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Komisyonu’nun hazırladığı Anayasa taslağı ile Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin aynı konuda hazırladığı taslak arasındaki temel farkı sordu. Bu farkı biliyordum. Bu önsözü, bu konuda yazmayı düşündüğüm Anayasa ile ilgili kitabımda devam etmek üzere burada noktalıyorum.

Anayasa konusuna ve Mudanya imar planları konusuna önümüzdeki haftalardaki bir başka Mudanya Mektubu’nda değinmek üzere şimdilik hoşçakalın. Çünkü 30 Ağustos kutlamalarına katılmak için zamanım daraldı. Tekrar görüşmek üzere.

Bu makale 1874 defa okunmuştur.

Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
Perihan Dirican Perihan Dirican
Timsah gözyaşları
Suat Orunç Suat Orunç
İçimizdeki ses vicdan-dan gelir...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Vicdan makamı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci