MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Fark ettik ama iş işten geçmişti

01 Eylül 2016, 14:34

Tevhide Türken


Sevgili okurlarım, bu haftaki yazıma bir anımla başlamak istiyorum. Yıl 2008.. Yer, Ankara Kitap Fuarı..

Yapmış olduğumuz kısa söyleşide bende derin izler bırakan Onursal Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Vural Savaş Bey’in şahsıma imzalayarak vermiş olduğu “Türkiye Cumhuriyeti Çökerken” adlı kitabından kısa bir alıntıyı gelin birlikte okuyalım…

 

İleride Türkiye’nin neden çöktüğünü yorumlayanlar eminim ki hiçbir Cumhuriyet bunca ihanete dayanamaz diyecekler. ‘Bilinç körlüğü’ diye bir hastalık var mı bilmiyorum. Herhalde yıllarca bir ihanet çemberinin içinde yaşamak, bilinç körlüğüne neden oluyor. Türk halkının bunca uyarıya kulak asmaması başka ne şekilde açıklanabilir bilmiyorum. Bu satırları yazarken, referandum öncesi yaptığım ‘hayır oyu kullanalım’ çırpınışlarımı anımsadım. Zira o gün, kullanılacak ‘evet’ oyları ileride başımıza gelecek musibetlerin habercisi niteliğini taşıyordu. O günün evetçileri, bugün gelişen bir takım olumsuz olaylardan niye böylesi yakınıyorlar ben de bunu anlamış değilim.

Yazılarını dikkatle okuyup görüşlerinden yararlandığım aydın insan, değerli öğretim üyesi Ahmet Taner Kışlalı ile yolarımız acı bir tesadüf sonucu Ankara Bayındır Hastanesi’nin merdivenlerinde kesişti. Bir gün önce ben anjiyo olmuş, ertesi sabahta taburcu olup hastaneden ayrılıyordum ki, o sabah bir suikast sonucu evinin önünde öldürülen bu aydın insanın cansız bedeni hastaneye getiriliyordu. Yıllardır okuyucusu olduğum Cumhuriyet Gazetesi’nde son yazılarından birinde Giordano Bruno’nun şu sözlerini aktarmıştı. “Kötüler Tanrı’yı, Tanrı ise iyileri kullanır’. Aziz ruhu şad olsun. Şu an ismini anımsayamadığım bir düşünür de, toplumların kaderini belirleyen devlet adamlarının geçmişte yaptıkları hataların bedelini gelecek kuşaklar öder derken, ben de naçizane sormak istiyorum. Sayın siyasilerimizin geçmişten günümüze yapmış elanda yapmakta oldukları bir takım siyasi hataların bedelini neden ve niçin günümüzün masum gençleri ödesin. Yazık, günah değil mi? Günümüzdeki tarikatlar, cemaatler, şeyhler, şıhlar, cübbelisi, cübbesizi, ablalar, ağabeyler gibi daha nicesinin oluşumu salt bugünün oluşumu değil ki? Ne var ki günümüzdeki gibi pek de ortalıkta dolanmazlardı.

1995 yılıydı. 3. Uluslararası Bediüzzaman Said Nursî Sempozyumu’nda davetliler arasında o dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Sayın Tayyip Erdoğan, günün mana ve ehemmiyetini belirten bir konuşma yapmak üzere kürsüye geldi. Ve koyu bir Cumhuriyet karşıtı olan Said Nursî için, ‘Bediüzzaman Hazretleri, keşfedilmeyi bekleyen bir hazinedir’ diyerek söze başladığında bir yanda Gülen, diğer yanda Said Nursî, ‘hadi hayırlısı’ diyerek TV’yi kapatmıştım.

 

Kitaptan başka bir alıntıyı gelin yine birlikte okuyalım…

 

Eski Genel Kurmay Başkanlarımızdan Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, 30 Ağustos Zafer Bayramımızın 74. Yıldönümü münasebetiyle verilen resepsiyonda İranlı yüksek rütbeli bir komutanla aralarında şöyle bir konuşma geçer. “Peki, siz hiç böyle bir irticai gelişmenin farkında olmadınız mı?”.

İranlı Komutan bu soruya şöyle bir cevap verir: “Sayın Generalim, devamlı bir çiçeğe bakarsanız o çiçeğin büyüdüğünü göremezsiniz. Örneğin bir gülün nasıl açtığını bile fark edemezsiniz. İşte bizde de öyle oldu.”.

Bu sözlerine karşılık susmak istedim. Ancak üsteleyince sordum. “Peki hiç mi kavrayamadınız? Hiç mi algılayamadınız? Bu kez de şöyle bir cevap verdi: “Bizde onların her gün hiç fark ettirmeden yavaş yavaş, santim santim sanki yeni bir şey olmuş gibi getirip ortaya koydukları dini şeyleri halkımızın temiz duyguları diye düşündük. Sonuçta böylesine bir durumla karşılaşacağımızı hiç tahmin edemedik. Ama baktık ki, her geçen gün halkımızın temiz duygularından kaynaklandığını zannettiğimiz dini ve masum istekler gibi görünen şeylerin, irticanın ta kendisiymiş. Komutan böyle tarif edince demek ki, siz görevinizi yapmamışsınız dedim. Ardından da sordum. ‘Peki, fark ettiğinizde yani Humeyni için Tahran’da 500 bin kişiyle miting yapılmaya başlandığında da fark etmediniz mi?” Bu komutanın verdiği cevapsa, hiçbir zaman kulaklarımdan silinmedi. Bana şöyle dedi: “Sayın General, fark ettik ama iş işten geçmişti”.

Böylece İran halkının son hükümdarı olan Rıza Şah Pehlevi dönemiyle birlikte 2500 yıllık Pers Krallığı da tarihin tozlu sayfaları arasında yerini alır. Bir ülkenin kaderini tayin eden mevcut iktidarlarının siyasi ve idari sorumlularına, gereğinde soru sormayan, onları sorgulamayan, hipnoz edilmişçesine suskun toplumlarım sonu ne hazindir ki, buna benzer olaylarla doludur.

 

Şanlı ordumuzun 94. Zafer Bayramı tüm ulusumuza kutlu olsun.

Bu makale 1583 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci