MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Uzun ince bir yol

22 Eylül 2016, 14:52

Metin Sezgin


Bugün ülkemiz birbiriyle bağıntılı çok önemli iki yaşamsal sorun ve tehlikeyle karşı karşıyadır.  Bu sorun ve tehlikelerden birincisi; 96 yıl önce 1920'de Sevr dayatmasıyla Türk'ü Anadolu'nun ortasında hapsedip boğmak isteyen Batı Emperyalizminin bugün ülkemizde yeniden at oynatmaya başlamasıdır. Emperyalizmin ülkemizde Sevr'den sonra etkin olmaya başladığı 1946'dan itibaren son 70 yıllık süreçte daha sonra da özellikle 12 Eylül 1980 darbesinden sonra başlayan dönemde yeniden kararlı bir şekilde ülkemizde sahneye çıkmıştır. Bu insanlık düşmanı güç, yine yerli işbirlikçilerle birlikte ülkemizin üniter yapısının bozulmasını amaçlıyor. Türk Milletinin ve laik Türk Cumhuriyeti'nin geleceğini büyük bir tehlike içine sokuyor.

Laik Türkiye Cumhuriyeti'ni yıkmak ve müesses anayasal düzeni ortadan kaldırmak isteyen ülkemizdeki ikinci büyük tehlike karşı devrim girişimidir. Bu girişim, ülkemizin Batı Emperyalizmi ve onların yerli işbirlikçilerince bölünüp parçalanması girişiminden daha tehlikeli bir girişimdir. Bu gücü hafife almamak gerek. Bu tehlike ülkemizin PKK terörü dayatmasıyla bölünüp parçalanma tehlikesinden daha da büyük bir tehlikedir. Çünkü birinci tehlike emperyalistler ve onların yerli işbirlikçilerince yıllarca ve yıllarca her türlü basın yayın organı ve hemen hemen tüm medyanın da pompalamasıyla büyütüldü. Bu nedenle, Türk halkı meşru zeminlerde kalmak kaydıyla asıl bu karşı devrim girişimini göğüsler ve uzun ince bir yol olan laik Türk Cumhuriyeti'ni tüm kurum ve kurallarıyla (demokratik zeminlerde kalarak) yemden tesis edebilirse, zaten sözde Kürt sorununu ortaya atanların ellerinde de hiçbir güç ve argüman da kalmayacaktır. Çünkü laik Türk Cumhuriyeti'nin bütün kurum ve kurallarıyla yeniden tesis edilmesiyle bugün emperyalistlerce esir edilmek istenen Türk Ordusu da yeniden güç kazanacak, yeniden Mustafa Kemal'in ordusu olacaktır. Bu vatan bölücüleri hainler, yeniden güçlenecek Türk Ordusu'nun kahredici pençesiyle inlerinde yok edileceklerdir. Onlar hakkında sadece Türkiye Cumhuriyeti kanunları uygulanacak ve Cumhuriyetimiz tüm kurum ve kurallarıyla yeniden kurulmasıyla oluşacak. “Bağımsız Türk Yargısı” bu vatan hainleri için Cumhuriyetten taraf olarak süratle kararını verecek. Hiçbir hukuksal ve sosyolojik temeli olmayan bu yapay sorun zaman içinde tarihin çöplüğüne atılacaktır.

Bu nedenle bugün ülkemizdeki müesses anayasal düzeni ortadan kaldırmaya yönelik bu karşı devrim girişimi PKK sorunundan çok daha önemli ve ciddidir. Çünkü bu gerici güç, önceki Mudanya Mektupları'nda da  değindiğim gibi yüzyıllar önce Osmanlı'nın her yenilik hareketine de karşı çıkan gerici bir gücün bugün yaşayan varislerinin oluşturduğu güçtür. Sadece ve sadece din tacirliğine dayanan, tertemiz inanca sahip yurttaşlarımızın dini duygularını istismar eden bu güç Cumhuriyetimizin kurulmasıyla da tamamen sönmedi. Laik Cumhuriyetimizin ilk yıllarından itibaren gizliden gizliye palazlanan bu güç, gerçek laik Cumhuriyet sevdalıları olan bizlere ve bizim kuşağımızdan önceki seleflerimize Ankaralı O bilge adamın büyük bir vukufla teşhis ederek bana ilettiği gibi "...Bizlerde sizin gibi Laik Cumhuriyet ve Türk Devrimiyle uyum içinde çalışıyoruz..." diyerek yıllarca yalan söylediler. Türk halkını aldattılar. Bunlar yıllarca sessizce örgütlenerek ve organize bir şekilde de çalışarak laik Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı büyük bir güç haline geldiler. Bu nedenle laik Cumhuriyete ve Atatürk'e karşı kin kusan ve Türk Devrimi'ne karşı inanılmaz bir öfke ve düşmanlık içinde olan bu karşı devrimciler yıllarca sessiz  ve derinden hareket ederek bugünlere geldiler. Bunlar on yıllar öncesinin özellikle sağ eğilimli siyasal iktidarların basiretsizliğinden ve umarsamazlığından yıllarca ve yıllarca yararlandılar. İllegal binlerce okulda yüzbinlerce Türk gencinin beyinlerini yıkadılar. Hep söylediğim gibi, bu Cumhuriyet düşmanları bu kayıt dışı okullarda Türk gençlerinin önemli bir bölümünü, kendileri gibi birer laik Cumhuriyet ve Atatürk düşmanı olarak yetiştirdiler. Bu nedenle bu Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlarının yıllar yılı bu illegal okullarda genç beyinlere nakşettikleri laik Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlığı fikri sabitini kırmak çok zor bir iştir.

Bunun içindir ki, laik Türk Cumhuriyetimiz bütün kurum ve kurallarıyla yeniden tesis etmek uzun ince bir yolu aşmayı, meşru zeminler içinde yapılacak büyük ve sabırlı bir mücadeleyi gerektiriyor.

 

NOT: Bu Mudanya Mektubu, imla hataları ve son iki paragrafı ve Sevr Antlaşması gibi yıldönümü tarihleri dışında hiç değiştirilmeden aynen  20 Aralık 2012 tarihli MUDANYA Gazetesi'nde yayınlanan orijinal metninden alınmıştır. Bu yazıda, 15 Temmuz 2016 Amerikan destekli Fetullahçı Terör Örgütü'nün ülkemizde yarattığı potansiyel tehlikeye Batı Emperyalizminin Türk Devrimi karşıtı  FETÖ'cü gücü kullanabileceği olasılığına 4 yıl önceden  dikkat çekilmiştir.

Bu makale 1793 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Temeldeki yanlış tuğla
Efraim Pala Efraim Pala
Tarihi Hıdırellez Çeşme susturuldu
Metin Aytürk Metin Aytürk
Samsun’un Pideleri..
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP kurultayı hayırlı olsun
Tevhide Türken Tevhide Türken
Anneler istatistik bilmez
Perihan Dirican Perihan Dirican
Perdeler
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Mutluyuz
Metin Sezgin Metin Sezgin
CHP'nin tek başına iktidar olabilme gücü vardır (2)
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Kan bağı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 30/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci