MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

CHP neden iktidar alternatifi olamıyor?

10 Ekim 2016, 14:08

Metin Sezgin


Geçen Salı günü öğleden sonra NTV’de yayınlanan CHP’nin grup toplantısında Genel Başkan  Kılıçdaroğlu’nu dinliyorum. İktidarın icraatını eleştiriyor. Kılıçdaroğlu'nun hitabeti iyi, ikna edici bir konuşma tarzı var. Söylediği her iddianın gerekçelerini de ortaya koyuyor.Ne var ki hemen tüm Mudanya Mektuplarımda vurguladığım gibi bugün, “…Ülkemizde, Türk Milleti’nin üzerine giderek bir karabasan gibi tüm ağırlığıyla çöken bir “karşı devrim” yaşanmasına, ülke ekonomisinin olumsuzluğuna ve insanlarımızın geçim derdine düşmesine, Lozan'da kazandığımız topraklarımızın güvenliği sınırlarımızı zorlayan ABD destekli terör örgütleriyle tehlikeye düşürülmesine, gazetelerde, televizyonlarda hemen her gün şehit olan vatan evlatlarımızın haberlerini milletçe derin bir üzüntüyle  izlememize ve tüm bu olumsuzlukların AKP iktidarının, açılım süreci gibi akıl almaz bir aymazlığın ve Suriye konusundaki yanlış politikalarının sonucu olduğu tartışmasız bir gerçekken CHP neden halen iktidar alternatifi olamıyor?

İnanıyorum ki Sayın Kılıçdaroğlu isteseydi, Türk Milleti’nin önemli bir kesiminin 20 milyonu rahatlıkla aşabilecek oylarını alabilir, rahatlıkla en azından Vatan Partisi ve MHP ile koalisyon yapılarak Başbakanlık koltuğuna oturabilirdi. Sayın Kılıçdaroğlu ve arkadaşları, 7 Haziran ve hiç değilse son 1 Kasım seçimlerinde Türk devrimine yürekten inanan dinamik bir parti olan Vatan Partisi’nin önerdiği işbirliğini kabul ederek Vatan Partisi’nin tabanını oluşturan gençlik gücüyle ve aslında Vatan Partisi'ni desteklemek istediği halde oylar bölünmesin diye istemeye istemeye CHP'ye oy veren milyonların desteğiyle bu konuda sinerji yaratılmasıyla en az %40'lara varan bir oy potansiyeli ile rahatlıkla iktidar alternatif olabilirdi. CHP bu birlikteliği neden gerçekleştiremiyor? CHP lideri, Vatan Partisi'yle yapacağı bu işbirliği ile daha da güçlenecek bu kitleyi neden sandığa yönlendiremiyor? Bunun nedenlerini tartışmak gerek. İnanıyorum ki bugünkü “Yeni CHP”nin liderinin ve aynı paraleldeki  MHP lideri Bahçeli'nin de iktidar olmak gibi bir dertleri yok. Hep söylediğim gibi, bunun en son örneğini bu iki lider, 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortaya koydular. Kılıçdaroğlu ve Bahçeli bu konuda  kafa kafaya vererek  10 Ağustos 2014 seçimlerinde Ekmelettin İhsanoğlu  gibi bir “Laik Cumhuriyet” ve Atatürk karşıtını çatı  adayı olarak  gösterdiler. Bu konuda seçmenlerine başka bir seçenek bırakmadılar. Daha önceki bir Mudanya Mektubu'mda da belirttiğim gibi “…Özellikle CHP’ye oy verenlerin önemli bir kısmını 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde  küstürerek sandığa gitmelerini engellediler. Seçmenlerinin özgür iradelerine ipotek koydular ve böylece AKP’li bir partilinin ilk turda Cumhurbaşkanı olarak seçilmesine çok büyük bir katkı sağladılar. Bu iki lider sadece 10 Ağustos seçimlerinde laik cumhuriyetten yana seçmenlerine karşı sergiledikleri bu ihanetleriyle tarih önünde sorumluluktan asla kurtulamayacaklardır. Bu nedenle bu iki lider ve bu iki liderin dümen suyunda giden diğer parti yöneticileri, CHP ve MHP’nin başında kaldıkları sürece CHP ve    MHP, her yönden  yıpranmış ve tükenme aşamasına gelmiş AKP iktidarına karşı 2017 yılında da yapılacak olası bir erken seçim yada referandumda da AKP’ye asla alternatif olamazlar !…”

 Bu nedenle hem CHP, hem de MHP liderleri bu tutum ve davranışlarını kesinlikle değiştirmelidirler. Aksi takdirde bu ülkedeki Mustafa Kemal sevdalıları ve Türk devriminden ve laik Cumhuriyet'ten yana olan milyonlarca seçmen ilk seçimlerde oylarını Türk devriminden ve laik Cumhuriyetten yana olan bir başka parti lehine kullanacaklardır.

 

NOT:  Kılıçdaroğlu’nun gelecek hafta 11 Ekim'de Mudanya Mütarekesi'nin 94. yıldönümü nedeniyle Mudanya'ya geleceği söyleniyor. Ağabeyimin İstanbul Karaköy'deki Hesap Uzmanlığı'ndan muavini olan, akrabam rahmetli diş hekimi Yavuz Ertürk'ün Ankara'dan tanışı olan Sayın Kılıçdaroğlu ile eğer izin verirse Mudanya Mütarekesi önünde bir hatıra fotoğrafı çektirmek isterim. Bu fotoğraf olayını CHP’li bir bayan köşe yazarı arkadaşıma, eğer Kılıçdaroğlu Mudanya Mütareke binasını ziyaret ederse  diye şart koşarak, aylar önce sosyal medyada söz vermiştim. 

Bu makale 1629 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci