MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Mudanya Mütarekesi bütün bir Türk milletinin eseridir

13 Ekim 2016, 16:40

Metin Sezgin


Genç bir hukukçu olarak Mudanya Mütarekesi ile ilgili olarak 11 Ekim 1970 günü Cumhuriyet Gazetesi'nde bir yazım yayınlanmıştı. Bir Mudanya Mektubu'nda yayınlanan bu konudaki anımı Mudanya Mütarekesi'nin 94. yıldönümü nedeniyle bu haftaki köşemde bir kez daha yazıyorum;

“…..1970 yılı Ekim ayında, o zaman ailece yaşamımızı sürdürdüğümüz İstanbulda Kadıköy Suadiye'de ikamet ediyorduk. Ben, o sıralar Kadıköy Adliyesinde avukatlık stajı yapıyordum. Akdedildiğinin 48. yıldönümü nedeniyle  Mudanya Mütarekesi” konusunda bir yazı kaleme almıştım.Yazımı, Mustafa Kemalin Yunus Nadiye kurdurduğu ve adını verdiği, Türkiyenin en önde gelen fikir gazetesi olan, ancak  günümüzde eksen kayması yaşayan Cumhuriyet Gazetesi'ne vermeyi düşünüyordum. O yıllarda Türk devriminin Amiral Gemisi olanCumhuriyet bugünkü gibi, ABD ve AB çizgisindeki yöneticileri tarafından eksen kaymasına uğratılmamıştı. Gazete yönetiminin bulunduğu Cağaloğluna giderek yazımı Cumhuriyetin ikinci sayfasındaki  Olaylar ve Görüşler bölümünden sorumlu olan sevgili Sami Karaörene teslim ettim. Sami Bey, yazıma şöyle bir baktı ve 'Sizin gibi genç bir arkadaşımızın bu yazısını değerlendireceğim' dedi.Onun bu övücü sözlerine rağmen yazımın yayınlanıp yayınlanmayacağı konusunda kuşkuluydum. 11 Ekim 1970 sabahı erkenden kalktım. En yakın bayiden  hemen bir Cumhuriyet satın aldım. 'Mudanya Mütarekesi' başlıklı yazımın rahmetli İlhan Selçuk ve Oktay Akbal’ın köşe yazılarının arasında ikinci sayfada yayınlandığını görünce o gün dünyalar benim olmuştu.

Yazımın giriş bölümü şöyleydi: ' Milli tarihimize, özellikle yakın tarihimize karşı öteden beri büyük bir ilgisizlik gösteririz. Bırakınız Osmanlı Türk tarihini birçok insanımız, İstiklal Savaşımızın kronolojik safahatını dahi bilmemektedir. Şehnamelere sığmayacak kadar büyük bir zafer destanı olan Türk Bağımsızlık Savaşı”, sadece ortaokul ve liselerimizin son sınıflarında 200 sahifeyi geçmeyen “Türkiye Cumhuriyeti Tarihi adı altında okutulur. Üniversitelerimizde de durum, ortaöğretimden farksızdır. Fakültelerimizde Devrim Tarihi diye bir ders vardır ama bu ders adeta bir formalite olarak programa konmuştur. Bir tarihte  Ankara Üniversitesinde yapılan bir Devrim Tarihi imtihanının neticesi bu bakımdan çok ilginçtir. Kuvay-i Milliye ruhundan ne anlıyorsunuz?...”  şeklinde sorulan bir soruya öğrencilerin büyük bir çoğunluğu ya hiç cevap verememiş ya da cevap verenlerin bu cevapları doyurucu olmamıştır.. Çünkü, Mudanya Mektupları'nda sık sık değindiğim gibi “… Son yarım asırdan fazla bir zaman içinde ülkemizde illegal ve kayıtdışı öğretim kurumlarında  laik Cumhuriyete ve Atatürk'e karşı kin kusan ve Türk Devrimi'ne karşı inanılmaz bir öfke ve düşmanlık içinde bir karşı devrimci güç yetişti.

Yine Mudanya Mektupları'nda sık sık yinelediğim gibi, “…Bu güç özellikle 14 Mayıs 1950 tarihinde yönetimi ele geçiren özellikle sağ eğilimli siyasal iktidarların basiretsizliği ve umursamazlığı nedeniyle her geçen gün büyüdü. Ve mevzi kazandı. Bu kayıt dışı öğrenim yuvalarında yıllarca ve yıllarca ulusal tarih bilincinden yoksun olan bir gençlik yetişti. Bu kayıt dışı illegal, binlerce okulda yüz binlerce Türk gencinin beyinleri yıkandı. Mudanya Mektupları'nda sık sık değindiğim gibi  “….Bu Cumhuriyet düşmanları bu kayıt dışı okullarda Türk gençlerinin önemli bir bölümünü, kendileri gibi birer laik Cumhuriyet ve Atatürk düşmanı olarak yetiştirdiler...".

 

11 Ekim 2016 Salı günü CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu'nun da katılımıyla yapılan programı ve Mudanya Mütarekesi'nin 94. yılı şenliklerini yürekten gelen bir coşkudan hayli uzak, buruk bir sevinç içinde izledim. Bu burukluğu, Hava Kuvvetleri Bandosu’nun ulusal marşlarımıza yeterince yer vermeyen programı da gideremedi. Bunda, ülkemde her hafta onlarca vatan evladının şehit haberlerinin gelmesinin de hiç kuşkusuz olumsuz etkisi vardı. Yine  orada yani Mudanya Mütareke alanında, ülkemizdeki tüm parti yöneticilerinin de bulunması ve ülkemizdeki tüm partili vatandaşlarımızın da  o toplantıya büyük bir katılımla ve coşkuyla iştirak etmesini ve bu ulusal günümüzü tüm Türk Ulusu olarak birlikte kutlamamızı isterdim. Çünkü Mudanya Mütarekesi, bütün bir Türk Milletinin eseridir.

 

NOT:  9 Ekim 2016 günü gerçekleştirilen Mudanyalılar toplantısına gelecek hafta değineceğim.

Bu makale 1560 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Yasak elma, yasak sokaklar
Metin Aytürk Metin Aytürk
Virüs mü? Bakteri mi? Mikrop mu?
Efraim Pala Efraim Pala
Koronavirüs ile temizliği hatırladık
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Hayatın hakikati
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP nerededir?
Tevhide Türken Tevhide Türken
Bir Türk Generali -2-
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci