MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Mudanyalı poyraz çocukları...

20 Ekim 2016, 17:05

Metin Sezgin


Mudanya'da oturan Türk halkının birleştirici gücüdür 

 “Poyraz Çocukları” deyimini ilk kez, Mudanya İncirdibi'nde yapılması planlanan Jüt Fabrikası’nın 1958 yılındaki temel atma töreninde bir konuşma yapan Demokrat Parti’nin Bursa Milletvekili ve TBMM Başkan Vekili Agah Erozan'dan duymuştum.

Demokrat Parti yönetimi Jüt Fabrikası için İncirdibi'nde arazisi olan, rahmetli dayım Galip Aksel'in de içinde bulunduğu bir çok Mudanyalı’nın arsalarını  kendilerine manevi baskı, hatta tehdit uygulayarak yok pahasına ilgili birime devirlerini sağlamıştı. Mudanya kökenli olup, dedem Ethem Aksel'in komşusu olan rahmetli Erozan, o gün İncirdibi'nde yaptığı heyecanlı konuşmada bizlere, “Poyraz Çocukları” deyimiyle hitap ediyor ve “…Sizler bir yıl veren, bir yıl vermeyen sadece zeytin mahsulüne  muhtaç olmayacaksınız. Bu fabrikada çalışarak da geçiminizi sağlayacaksınız…” diye haykırıyordu.

Ne var ki Demokrat Parti iktidarı, Mudanyalılara verdiği "Jüt Fabrikası" kurma sözünü yerine getiremedi. Daha sonraki yıllar bildiğiniz gibi, İncirdibi'ne Jüt fabrikası yerine Alman menşeli Siemens fabrikası kuruldu.

Evet, "Mudanyalı Poyraz Çocukları" 9 Ekim 2016 Pazar günü Mudanya'daki yemekli toplantıda 10. kez bir araya geldi. Bu çok anlamlı toplantıları İzmir’den gelerek başlatan ve toplantılarımızı başarıyla yöneten ilkokul arkadaşım sevgili Ateş Gürman arkadaşıma ve yine İzmir’den gelerek bu toplantılara büyük katkı sağlayan, yine Mudanya sevdalısı sevgili Güler Polat arkadaşımıza yürekten teşekkürlerimizi  sunuyoruz.

Gerek mübadil çocukları, gerek yerli ailelerin çocuklarının sadece ve sadece Mudanyalı olmanın gururunu ve sevgisini yüreklerinde hissederek adeta bir et-tırnak gibi bu 10. toplantıda da eşsiz bir birliktelik gösteren tüm Mudanyalılara, bu arada güzel şarkılarıyla bizlere hoşça vakit geçirten Ahmet Çilingir arkadaşımıza, O’na gitarıyla eşlik eden ikiz kardeşim Emin Sezgin'e, Belen ailesinin “Ey Şanlı Belde’nin Kahraman Kızı" şarkısını da söyleyen  güzel sesli kızlarına da  teşekkürlerimizi sunuyoruz.

9 Ekim tarihli bu güzel toplantıda bir gün önce Lozan Mübadilleri Vakfı’nın Uğur Mumcu'daki etkinliğine katıldığını gördüğümüz Belediye Başkanımız Hayri Türkyılmaz'ı da aramızda görmek isterdik. Seçim öncesi biz Sezgin kardeşleri kucakladığı gibi, yine bana SHP'de birlikte siyaset yaparken çok sevdiğini söylediği Tarık Dinç'i ve O’nun temsilen toplantıda hazır bulunan kız kardeşleri Tülin ve Nuray'ı ve Mudanya’nın tüm yerli ailelerini de tıpkı rahmetli Tankut Öktem'in eniştesi olan çocukluk arkadaşımız Yıldırım’ın 9 Ekim günlü toplantıda bizi yürekten kucakladığı gibi kucaklamasını isterdik.

Bu arada Mudanya toplantılarının küskünlükleri giderilmesine vesile olması gibi bir sihri de var. Benim okul ve çocukluk arkadaşlarım, Gülşen ile ve Dalgıç'la barışmama vesile olması gibi...

106 kişinin katıldığı Pazar günkü toplantıda, 2014 yerel seçimlerinde bastırdığım tanıtım kitapçığında da söz ettiğim gibi “…11-12 Eylül 1922 günleri, o gün toplantıya katılan akrabalarım Mükerrem ve Zerrin’in büyük dayıları  Şükrü Çavuş’tan ilham alarak işgalci Yunanlıların 11.Tümeni'ni Mudanya'ya sokmayan 127 Mudanyalı yiğidin içinde yer alan kimi Mudanyalıların  bugünkü torunları olan Mudanyalı Poyraz Çocukları da vardı….”. Yunanistan'daki Girit Adası'nda, Yanya'da “Evladı Fatihan” olarak yaşayan 1923 mübadelesinde Anavatan’a  göç eden soydaşlarımızın Mudanya'mızda doğup büyüyen çocukları da, elbette bizler gibi poyraz çocuklarıdır. Biz yerliler, Yunanistan’dan  Mudanya'ya göç eden soydaşlarımızı  tüm yaşamımız boyunca hiç ayrı tutmadık. Onların çocuklarıyla, şimdi bize gazetemizde Tarsus'tan Mektup yazan Kadı Mehmetlerle, İbolarla, Tatar Ali’lerle, Mütareke Alanı'nda, Top Sahası'nda birlikte futbol oynadık, birlikte denize girdik, bizim evin bahçesinde ayva-nar yedik, kırlarımızı korumakla görevli Yahya Bekçi’ye rağmen Mudanya tepelerinde birlikte kiraz çaldık. Bu nedenle Lozan Mübadilleri Vakfı’nın çıkardığı “Mübadil Postası” gazetesinde bir arkadaşımızın ileri sürdüğü “...Cumhuriyet'ten 1950 yılına kadar süren CHP iktidarında Mudanya, bu yerli mütegallibe (zorlayıcı ve el koyucu) eşraf siyaset yapabilmişti…” iddiası birleştirici olmayan çok talihsiz bir söylemdir! Bu söylemin gerçeklerle bağdaşmadığını 1950'den önce de rahmetli babamla birlikte Mudanya CHP örgütünde görev alan, yine babam Sait Sezgin ile ve rahmetli Sami Dinç amcamızla birlikte münavebeli olarak CHP İlçe Başkanlığı yapan Girit mübadili rahmetli Mehmet Başer ağabeyimiz ve eşi Nigar ablamız, o günkü  Mudanyalılar toplantısında; “…Ben rahmetli anneniz Mebrure Sezgin ile mübadil mahallesindeki arkadaşlarımıza birlikte güne giderdik diyerek kanıtlamışlardır.

  1. toplantıya da katılan sevgili Pekman ailesi de bu birlikteliğin en canlı tanıklarıdır.

Yemekte  yaptığım konuşmada da belirttiğim gibi; bu potansiyel  gücü tertemiz suyu ile akan bir şelaleye benzetmiştim. Bu nedenle bu gücün bir sivil toplum kuruluşu olarak, örgütlü bir güç olarak en azından kültür ve sanat alanında toplum hizmeti yapma zamanı gelmiştir. Yerlisiyle, mübadil çocuklarıyla ve yine sevgili vatanımızın dört bir yanından gelerek sevgili Mudanya'mıza yerleşen ve yıllardır poyraz rüzgarlarını ve Mudanya’nın temiz havasını ciğerlerine çekerek artık bizler gibi “Mudanyalı Poyraz çocukları” olmuş, sevgili Sebahattin Atamer gibi yurdumun tüm erdemli ve onurlu insanları da bizler gibi elbette bu toplantıya katılarak bizlere şeref vermişlerdir.

Bu nedenle ileride kurmayı düşündüğümüz Mudanyalı Poyraz Çocukları sivil toplum örgütünün tüm Mudanyalıları kucaklayarak, Mudanya'da oturan Türk halkının birleştirici gücü olacağına yürekten inanıyorum.

Toplantıda yaptığım konuşmada, bir Mudanya aşığı olan Eğinli şair, baba dostu, rahmetli Lami Güray amcamızın “Ey şanlı beldenin kahramanın kızı” ve  “Mudanya güzeli” dizelerini, Mudanya'da yerleşmiş romanlar dahil tüm “Mudanya kızları” için yazdığını, ölümünden önce Lami amcamın bizzat bana söylediğini anlattım. Halamın kızı Nuriç Türkün ablamın  yaptığı Mudanyalı kızlarını metheden o güzel konuşmasıyla beni destekleyip ve benim bu konudaki sözlerimi teyit ettiği için kendisine teşekkür ediyorum.

Bu haftaki Mudanya Mektubumu rahmetli amcam Kazım Sezgin'in kızı Fakiha (Sezgin) Gürhan'ın toplantıda okuduğu şu şiiriyle son veriyorum.

Annem anlatmıştı Mütareke gününü / Nasıl eğmişti İngiliz Generali yüzünü / Gördü dünya Türk’ün kahraman ününü / Çaldı davullar, oynadı zeybekler meydanda / İmzalanmıştı Mütareke zaferi Mudanya'da / İşte bu iskeleye yanaştışman gemileri / Babam, amcam, dayım karşı çıktılar, ileri / İçlerinden Şükrü Çavuş fırladı vurdu beş askeri / Şehit düştü kahraman, içti şahadet şerbetini / Vatanımın şehitlerine versin Allah Cenneti / Mudanya'nın denizi, İncirdibi, Uzun Yalısı vardı / Dağlarında zeytin ağaçlarına kuşlar konardı / Fidandibi, Kızıltoprak insanlarla dolar taşardı. / Şarkıları,türküleri poyraz rüzgarı yankılardı. / Gelincikler, papatyalar yamaca bayrağımızı yazardı. / Şifadır havası, rüzgarı, yağı, zeytini. / Görün taş yığını yaptılar bütün zemini / Soracak Allah kesilen ağacın her birini. /  Değiştirin artık bu güzel beldenin kaderini…

 Bu köşemde yayınlanan Mudanya'mızın yıllar önce çekilen ve Arnavutköy’ü ve Halitpaşa Mahallesi'ni gösteren bu fotoğraf, ne ilginç bir rastlantıdır ki, 9 Ekim'de yemekli toplantımızı yaptığımız Denizatı Restoran'ın bulunduğu noktadan çekilmişti. Fakiha ablamın yukarıda alıntı yaptığım dizelerindeki çığlığı gibi gerçekten bizim bir Yıldıztepemiz, Arnavutköyümüz, Çamaşır Deremiz, Su Depomuz, Top tepemiz, Fidandibimiz, Kızıltoprağımız, Çırna deremiz, büyük-küçük ada tepelerimiz, Hıdırellez Çeşmemiz, Burgazımız vardı.

Ne yazık ki şimdi, sadece rant hırsıyla zeytinlikleri köklerinden sökerek, beton  yığınına çevirdiler bu güzel Mudanya'mızı..

Bu makale 1667 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci