MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Laik Türkiye Cumhuriyeti ve Mustafa Kemal sevgisi

03 Kasım 2016, 18:58

Metin Sezgin


Laik Türkiye Cumhuriyeti ve Mustafa Kemal sevgisi Türk milletinin her ferdinin yüreğinde ebediyen yaşayacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. kuruluş yıldönümünü geçen hafta tüm yurt sathında milletçe kutladık.Tüm yurt sathında diyorum. Çünkü bir yurttaş olarak Cumhuriyet sevgisini Cumhuriyet Bayramından 3 gün önce bir kez daha duyumsamaya başladım.

İşim dolayısıyla gittiğim Karadeniz Bölgemizin bir kentinde ve bu kentle Bursa arasında bin kilometreyi aşan gidiş-dönüş yol güzergahında tüm Batı Karadeniz'de bu sevgiyi bizzat yaşadım. Mudanya'ya döndüğüm bayram arefesinden itibaren ve bayram boyunca yurdumun diğer tüm köşelerinde bu coşkuyu televizyonlarımızın çeşitli kanallarında izledim. Törenlere katılan tüm askerlerimizde, erkeğiyle, kadınıyla tüm polislerimizde, tüm sivil liselerimizde ve üniversitelerimizde okuyan  tüm öğrenci gençlerimizde ve bütün Türk Milleti’nin her bir ferdinin çehresinde bu sevgiyi gördüm.

O Karadeniz ilçesindeki Belediye Başkanı, kent parkının girişine defne dallarıyla süslü (çocukluğumuzda her ulusal bayramımızda belediyece kullanılan defne dalları şimdi Mudanya'da niye kullanılmıyor acaba ?) çok mütevazı, ama beni çok duygulandıran bir tak yapmış. Tak'ın sağında ve solunda Türk Bayrakları asılmış. Bez afişte "Cumhuriyet değerlidir" ibaresi yazılıydı. 

Cumhuriyet neden değerlidir? Bunun nedenlerini dönüşte yol boyunca düşündüm. Bir sevgili arkadaşım telefonuma mesaj göndermiş ve mesajında bunun nedenlerini şöyle özetlemiş:

“….Cumhuriyet özgürlüktür, eşitliktir, adalettir, bağımsız yargıdır, uygarlaşmadır, akıldır, bilimdir. Sanattır, erdemdir, insana ve insanca yaşama dair her şeydir….”

Türk Ordusu neden değerlidir? Mustafa Kemal bunu Anıtkabir'in sütunlarına nakşedilen Türk Ordusu'na 29 Ekim 1938'deki son mesajında "Zaferleri ve mazisi insanlık tarihiyle başlayan her zaman zaferle beraber medeniyet nurları taşıyan kahraman Türk ordusu" şeklinde başlayan o coşkulu  sözleriyle bize aktarmış. Ayrıca  10. Yıl Nutku'nda bunu şöyle açıklıyor:

"..Yurttaşlarım, az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti'dir. Bundaki muvaffakiyeti Türk milletinin ve onun değerli ordusunun bir ve beraber olarak azimkârane yürümesine borçluyuz..."

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 5 Ekim 1935'teki CHP'nin kurultayında Türk Devrimini şu özlü sözlerle açıklıyor: "Uçurum kenarında yıkık bir ülke. Türlü düşmanlarla kanlı boğuşmalar, yıllarca süren savaş... Ondan sonra,  içeride ve dışarıda saygı ile tanınan yeni vatan, yeni sosyete (Fransızca 'societe' toplum demektir) yeni devlet ve bunları başarmak için arasız devrimler...  İşte Türk genel devriminin bir kısa deyimi…”

29 Ekim gecesi Mudanya Belediyesi’nin Mütareke Meydanı'nda düzenlediği Erol Evgin konseri ile Cumhuriyet ve Mustafa Kemal sevgisi tüm Mudanya'da bir kez daha yankılandı. Bu mükemmel organizasyon için başta Belediye Başkanımız Hayri Türkyılmaz olmak üzere, bu konuda emeği geçenleri kutluyorum.

29 Ekim'deki törenlerde Ankara'da Türk gençlerinin kızlı erkekli olarak Güven Park'taki kol kola sımsıkı birbirlerine kenetlenmesi ve Türkiye Sanatçılar Birliği Başkanı O Türk Kadını’nın tıpkı 1919 yılında Sultanahmet Meydanı'ndaki Halide Edip gibi, emperyalizme kafa tutan coşkulu konuşması beni çok duygulandırdı. Yine beni en çok sevindiren tablo AKP Gençlik Kolları mensubu Türk gençlerinin de, İstanbul  Beyoğlu İstiklal Caddesi'ndeki kutlamalara katılarak Türk milletinin ayrılmaz bir parçası olduklarını kanıtlamaları ve bütün bir Türk gençliğiyle beraber Cumhuriyet Ortak Paydası'nda birleşmeleri oldu.

Cumhuriyet Gazetesi'ndeki özlü ve çok değerli yazılarını yıllarca dikkatle takip ettiğim ancak, Cumhuriyet’in yeni yöneticilerince Mustafa Kemal’in kurdurduğu ve ismini verdiği gazete olmaktan çıkarıldıktan sonraki dönemde nedense yazılarına son verilen çok değerli bir Cumhuriyet aydını olan Prof. Dr. Mümtaz Soysal'dan bir kez daha söz etmek istiyorum.

Önceki kimi Mudanya Mektupları'nda sözünü ettiğim gibi Sayın Soysal'ın hayran olduğum Cumhuriyet'le ilgili bir tespiti vardır. Anayasa Profesörü olan sevgili Soysal hocamız bu tespitinde; "Laik Türkiye Cumhuriyeti yıkılmamak üzere kurulmuş bir Cumhuriyettir" diyordu. Bu tespiti bu haftaki Mudanya Mektubu'nda da yineliyorum. Bu eşsiz tespite koşut olarak ben de bu haftaki Mudanya Mektubu'nda diyorum ki; Laik Türkiye Cumhuriyeti ve Mustafa Kemal sevgisi Türk milletinin her bir ferdinin yüreğinde asla silinmemek üzere ebediyen yaşayacaktır. Yine  yürekten inanıyorum ki; Mudanya Mektupları'nda sık sık tekrar ettiğim ve benim gibi binlerce Türk vatandaşının da tasdik ettiği gibi Mustafa Kemal, Yüce Allah’ın Türk Milleti’ne armağan olarak gönderdiği bir halaskardır (kurtarıcıdır). O müstesna şahsiyet Yüce Allah'ın izniyle hurafelere boğulmuş ve uygar milletler karşısında çağdışı bırakılmış bir milleti, yani Türk Milleti’ni çağdaş ve uygar bir toplum yapmak ve  insanlık düşmanı Batı emperyalizminin zincirlerinden kurtarmak için gönderilmiştir.

Yine unutmamamız gerekir ki; Mustafa Kemal’in “Basın Özgürlüğü" konusundaki şu düşüncelerinin de  29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız sonrasında çok önemli olduğunu bir kez daha anladık. 

"...Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir. Basın hürriyetinden doğan mahzurların giderilme vasıtası, yine basın hürriyetidir…."

 

Özgür, adil ve barış dolu bir gelecek için Cumhuriyet’e ve O’nun faziletlerine olan sarsılmaz inancımla Türk Milleti’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı bir kez daha kutluyorum.  

 

NOT: CHP Genel Başkan Yardımcısı Aydın Milletvekili Bülent Tezcan'a (aslında Türk demokrasisine) yapılan menfur saldırıyı kınıyor, Sayın Tezcan'a ve başta CHP’li  yurttaşlarımız olmak üzere tüm Türk milletine geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Bu konuda Türk yargısına güveniyor, saldırgana ve bu provokasyonun ardındaki kişi yada kişilere hak ettikleri cezanın verileceğine inanıyorum.

Bu makale 1638 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Temeldeki yanlış tuğla
Efraim Pala Efraim Pala
Tarihi Hıdırellez Çeşme susturuldu
Metin Aytürk Metin Aytürk
Samsun’un Pideleri..
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP kurultayı hayırlı olsun
Tevhide Türken Tevhide Türken
Anneler istatistik bilmez
Perihan Dirican Perihan Dirican
Perdeler
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Mutluyuz
Metin Sezgin Metin Sezgin
CHP'nin tek başına iktidar olabilme gücü vardır (2)
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Kan bağı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 30/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci