MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Bugün 10 Kasım

11 Kasım 2016, 18:36

Metin Sezgin


Türk Milletini sağduyuya ve laik Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesinin temel ilke ve değerlerinde birleşmeye davet ediyorum.

Bugün 10 Kasım... Mustafa Kemal’in Hakk'a yürüyüşünün üzerinden tam 78 yıl geçti.

Bundan tam yarım asırdan fazla bir zaman önceydi. Tam hatırlamıyorum ama sevgili babamın 10 Eylül 1964 tarihli ölümünün yılı yada ertesi yılın 10 Kasımı idi. Her Mudanyalı zeytinci ailesi gibi geçimimize büyük katkısı olan küçük yüzölçümlüde olsa, Hisarlık, Kuyupınarlar, Arnavutköy ve Harmanlar mevkiinde bulunan ve 6 parça tarladan oluşan zeytinlerimizi aile dayanışması  içinde toplamamız, ikiz kardeşimle birlikte liseyi bitirdiğimiz için tahsilimizi tamamlamak için gideceğimiz İstanbul'da gerekli maddi olanağı sağlamamız gerekiyordu. Ancak, bizim gibi orta ölçeklide olsa Mudanyalı  zeytinci aileler yakından  bilirler. Sadece aile bireyleriyle mahsulü toplamak çok zordur. Zeytin küfelerini taşımak için o dönemde bugünkü traktörler yerine kullanılan hayvan gücüne ve ayrıca aile bireylerinden başka kadın ve erkek işçilere de gereksinim duyuluyordu. Bostancı dediğimiz bir tanışımız vardı. O zat bize hayvanını tahsis etti. Bizim için kendisiyle birlikte kadınlarında dahil olduğu en az 5 kişilik bir ekip kurdu. O yılın 10 Kasımı'nın sabahında aile bireylerimiz ve ayrıca 5 kişilik ekibi oluşturan zeytin işçilerimizle birlikte zeytinimizin sığırcıklara kalmaması için öncelikle Mudanya Hisarlık Tepesi'ndeki zeytin bağımızda zeytin topluyorduk. Sabah saat 9.05'te Mudanya'dan gelen siren sesleri, bizi Atamıza karşı saygı duruşuna  davet ediyordu. Ekip başı Bostancı dediğimiz bu zat, nedense bu siren seslerinden birden rahatsız oldu! Hatta kızgınlığından, Mustafa Kemal’i kastederek bu siren sesleri süresince “Ne oluyor be ..!  Neredeyse Peygamber ilan edecekler adamı…” diye homurdanmaya başladı.

İstiklal Savaşımıza genç bir milis olarak katıldığını bildiğim, yıllar önce Allah’ın rahmetine kavuşmuş olan bu zatın Mustafa Kemal’in 27. ölüm yılında, o 1965 yılının 43 yıl öncesinde  yani  11 Eylül 1922 günü Yunanlıların 11. Tümeninin Mudanya'yı yakıp yıkmak için mevzi aldığı zeytin bağımızın bulunduğu Hisarlık tepelerinde, Mustafa Kemal’in Dumlupınar’dan kopup gelen askerlerinin kurtardığını, 43 yıl sonra bilgisizce ve bilinçsizce unutarak O 10 Kasım günü ortaya koyduğu, beni çok üzen bu nankörlüğünü hiç unutmuyorum!

İşte bu cahillikten, bilgisizlikten gelen nankörlükle bugün ülkemiz halen çağdaş olabilme, muasır medeniyetler seviyesine ulaşabilme savaşı içindedir.

Bende çok acı bir hatırası olan O 10 Kasım üzerinden,  10 yıllar geçse de bu nankörlüğü asla unutmadım. O zatın o günkü nankörlüğünün aksine Mustafa Kemal’i  hep içimde yaşattım.Yıllar önce o büyük insan için noter onaylı şu dizeleri yazmıştım. Hep kendi kendime, sürekli olarak kimliğini sorguluyordum Mustafa Kemal’in ; yanlış hatırlamıyorsam 1995 yılında kaleme aldığım bu dizelerden bazı yanlışlarım olsa da sadece şu sözcükleri aklımda kaldı şimdi.

"Kartal" ismini verdiğim bu oldukça  uzun şiirime yıllar önce bir Mudanya Mektubu'nda da yer vermiştim.Ancak bu haftaki Mudanya Mektubu'na başlarken bu naçiz şiirimin yer aldığı MUDANYA Gazetesi'ni bulamadım. Ama kimdi yada kimdin? diye başlıyordu, Kartal başlığını verdiğim bu  şiirim  ve sonra şöyle devam ediyordu:

“....Öncellerin değildi Mete, Cengiz Gültekin, Orhun'da mı  yazılı bu Sırrı kimliğin ? Neydi O içine sığmayan kocaman sevgin? Türklük bilincin, ulus inancın, Dünyasal bir taht kurdu Anadolu'ya , Dedin ki Ey Milletim! yüzyıllardır  savaş uğruna, hep cephelerde geçmiş günlerin! Kimliğini ve  benliğini yitirmiş, unutulmuşsun! İzlemiş uygar uluslar, ilim ve fenni, Kitapla yenmişler seni! Tutsak olmuşsun! Sıyrılman gerekli karanlığından, Seni tutsak eden bu hurafelerden kurtulmak istiyorsan eğer! Korkma çok çalış, çok çalış ki,Türk'ün ülkesi de yararlansın bu Uygarlık Güneşi Aydınlığından !. 

Mustafa Kemal’in  ebediyete intikalinin üzerinden 78 yıl geçti. Bugün ülkemin insanlarına bütün bir Türk Milletinin ihtiram ve saygı duruşlarını tüm televizyon kanallarından bir kez daha  izlemelerini tavsiye ediyorum. Dünyanın  başka hiçbir ülkesinde Mustafa Kemal gibi milletince 78 yıldır asla unutulmayan, aksine her yıl giderek artan bir sevgiyle yürekten sevilen bir siyasal dünya liderine tarihte rast gelinmemiştir.

Evet bugün 10 Kasım; Türk milletini, günümüzdeki çok önemli siyasal ve sosyal sorunlarımızın çözümü için sağduyuya ve laik Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesinde temel ilke ve değerlerinde birleşmeye davet ediyorum.

Tek kurtuluş yolumuz, Mustafa Kemal’in Türk milletine gösterdiği o doğru, o çağdaş uygarlık yoludur. Yani laik Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ilke ve değerlerinde birleşmek, O’nun bize gösterdiği ışıklı ve aydınlık yoldan yürümektir.

Ölümünün 78. yıldönümünde Türk milletinin Halaskarı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e  Yüce Allah’ın rahmetini sonsuza dek esirgememesini yürekten diliyorum.

Bu makale 1433 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Alengirli
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Muaviye ile Emevi siyaset dönemini yaşamak!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Ehli zillet
Efraim Pala Efraim Pala
Mudanya'da Akşener rüzgârı
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Tevhide Türken Tevhide Türken
Tutkulu liderler -2
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hak tecelli eyleyince
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 13/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci