MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Ana dilimiz, ses bayrağımız, güzel Türkçemiz (1)

17 Kasım 2016, 18:14

Metin Sezgin


Bu haftaki Mudanya Mektubu'nda bir değişiklik yapmak istedim. Ses bayrağımız, güzel Türkçemizin özellikle bazı gençlerimiz arasında çok kötü konuşulması bu konuda duyarlı, her Türk vatandaşı gibi beni de çok üzüyor.

Hemen belirteyim ki, Türkçemiz dünyanın tartışmasız tınısı en güzel, en net telaffuz edilebilen, en zengin, en anlamlı dillerinin başında yer alır. Ama bu güzel dilimizi gençlerimizin bir kısmı çok kötü konuşarak yozlaştırıyor. Gençlerimizin kullandığı bu yoz sözcüklerin içinde beni en çok rahatsız edenlerinden biri de “AYNEN” sözcüğü.  

Bundan bir kaç ay önce Bursa'da Darmstad Caddesi'nden Heykel’e çıkmak için Fomara Caddesi başında bekleyen bir  dolmuşa binmiştim. Aracın arka koltuğunda oturan bir genç, şoföre ücretini uzattı. Şoför gence; “..Heykele kadar mı gideceksin?..”  diye sorunca, o  genç   şoföre  “aynen” diye yanıt vermez mi? Gencin bu yanıtı karşısında bir lahavle çektim. Çünkü kullandığı bu sözcük nedeniyle  o gence müdahale etsem, bu konuda  birkaç söz söylesem, hemen karşılığını alacağımı ve daha da üzüleceğimin bilincindeydim. Bu nedenle o gün  gencin bu yoz konuşması karşısında sabretmekten başka bir çare bulamamıştım.

Bazı gençlerin yerli yersiz kullandığı bu "AYNEN" kelimesine benim gibi isyan eden bir Türk vatandaşı, bu konudaki duygularını sosyal medyada şöyle paylaşmış; "…. Aynen sözcüğü, benim için sohbet sırasında duymaktan zerre kadar hazmetmediğim, samimiyetsiz bir tekrardan başka bir şey değildir. Benim meramımı anlatmak için dünyanın öznesiyle, yüklemiyle kurduğum cümlelerimi al, tek bir AYNEN sözcüğüyle kendi hesabına geçir. Başımdan geçen bir olayı, o olay karşısında neler hissettiğimi anlatıyorum belki. O kadar alışmış ki “emme basma tulumba” tepkiler vermeye. Benim bu uzun uzun anlatımlarım karşısında hemen yapıştırıyor “aynenleri”. ”Yok” de arkadaş, “Niye öyle yaptın?" de bir kerede. "Ben öyle düşünmüyorum” de. “Ben olsam şöyle yapardım” de. Lan başka bir şey de bir kerede…..”

Bir hukukçu olarak bu “aynen” sözcüğünün hukuk dilinde ne anlama geldiğini de söyleyeyim. Aynen sözcüğü, ”taşınmaz mal (gayrimenkul) olarak”  anlamı da taşır.  Mesela; bir borç nakit olarak değil de, taşınmazın mülkiyetinin devri şeklinde alacaklıya ödenirse o borç AYNEN  ödenmiş sayılır.

Bu haftaki Mudanya Mektubu'mu bu yılki Eurovision şarkı yarışmasında Ukrayna adına yarışan ve birinci olan Kırımlı Tatar türkü Cemile’nin şarkısının beni çok duygulandıran Türkçe nakaratıyla son veriyorum. Rusların gerçekleştirdiği  1944 Kırım Tatarları'nın sürgününü anlatan şarkının sözleri anadilimizin Asya'daki köklerinin ne kadar güçlü ve ne kadar derin olduğunu kanıtlıyor. Cemile’nin Kırım Türkçesi ile dillendirdiği nakarat şöyle; Yaşlığıma toyalmadım (Gençliğime Doyamadım) Men bu yerde yaşalmadım. (Ben Bu Yerde Yaşayamadım). 

Zaman zaman Mudanya Mektupları'nda ana dilimiz, ses bayrağımız güzel Türkçemiz ile ilgili tartışmalar yapmak, özellikle bir kısım gençlerimizin yaptığı bazı yanlışlara değinmek bu gençlerimizin ana dilimizi daha iyi konuşabilmeleri için bu konuda  küçük de olsa katkı yapmak istiyorum.

Bu makale 1502 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Şeyh...
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Efraim Pala Efraim Pala
İstanbul Kanalı neleri değiştirecek?
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
ABD'nin aldığı karar tesadüfü olamaz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Adam ve ağaç
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Zamanın çomarı
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Marmarabirlik yönetimi çare değil, bahane üretiyor! (4)
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
Metin Sezgin Metin Sezgin
Ne mutlu Türküm diyene
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 16/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 26/12/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/12/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/12/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/12/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci