MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Yüreklerimizden asla silemezsiniz

09 Aralık 2016, 16:50

Metin Sezgin


İsmi Atatürk olan statları yıkarak Mustafa Kemal sevgisini, Cumhuriyet sevdalılarının yüreklerinden asla silemezsiniz!

Her Bursalı gibi benimde çok değerli anılarımın bulunduğu Bursa Atatürk Stadyumu'nu aynı İpekiş fabrikasına yaptıkları gibi sonunda acımasızca yıktılar.

Bursa'daki öğrencilik yıllarımızda, başta 19 Mayıs olmak üzere kimi ulusal bayramlarımızın törenleri bu tarihi stadyumumuzda yapılırdı. Bursa Erkek Lisesi’nin spor öğretmenimiz Nurettin (Kator) Bey’in liderliğinde her yıl Mayıs ayında düzenlediği spor bayramlarını da  bu statta coşku ile yapardık. Kardeşim Emin ile birlikte Bursa Akınspor kalecisi  ağabeyimiz İsmail Hakkı Sezgin’in hemen tüm maçlarını bu tarihi futbol sahasında izledik. Benimde lise son sınıfta beklerken 1961-1962 sezonunda Mudanya Dinçspor forması ile 10 lig maçı oynadığım, ikiz kardeşim Emin’i de Bursa Erkek Lisesi kalecisi olarak bir çok maçında izlediğim ve daha sonra 1980 ve 1990’lı yıllarda amatörce kros yaptığımız Atatürk Stadyumu yok artık.

Yıkıma Merinos tarafındaki açık tribünden başlandı. O gün yıkım kepçesinin bu tarihi anılarımızı da yok eden acımasız ilk darbesini görenlerden biri de ne yazık ki ben oldum. İnsanı isyan ettiren o günkü  manzara gerçekten yürek yakıcıydı. Oysa Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sosyal medyada yer alan beyanatında yıkımla ilgili olarak Atatürk Stadyumu'nun kapalı tribün  kısmının kalacağını, diğer tribünlerinde sadece üstteki kısımlarının yıkılacağını söylüyor. Böylelikle “….Bursaspor'un hatırası olarak sahayla birlikte statta yaşatılacak. Bu alanda hem sportif aktiviteler, hem de bayramlarda törenler, şenlikler, festivaller ve çevresiyle birlikte yüz binlerin toplandığı mitingler yapılabilecek. Bursa ayrıcalıklı bir meydan, bir yaşam alanı kazanırken, Atatürk Stadyumu'nun tüm izleri de yaşatılacak…” diyordu. Ama yıkım süreci hiçte başkan Altepe’nin söylediği gibi yürümedi.

Bursa Atatürk Stadyumu da tıpkı İpekiş, tıpkı bugün sadece ve sadece Osmanlı padişahlarının isimlerinin verildiği salonlardan oluşan bir yapıya dönüştürülen Merinos fabrikası gibi, kuşkusuz Cumhuriyet tarihimizin izlerini taşıyan bir yapıydı. Bu, Cumhuriyetin değerlerine karşı duyarsız kalıp sadece ve sadece Osmanlı'ya öykünme karşısında orada Osmangazi Salonu'nda yıllar önce yapılan bir çağdaş müzik etkinliği sonrasında, anı defterine, salonlardan birine de neden Cumhuriyetimizin dahi bestecileri uluslararası üne sahip, Ahmet Adnan Saygun yada Nüvet Kodallı ismi konulmaz? diye yazdığımda o anı defterinin başındaki yetkililer, bu tepkim karşısında yüzüme şaşkın şaşkın bakmışlardı.

Mustafa Kemal’in 1926 yılında başlanan inşasına 1.000 lira vererek katkıda bulunduğu, Bursa kentinin belleğini, hafızasını oluşturan bu eşsiz Cumhuriyet eserini yıkmaya hiç kimsenin hakkı yoktu. Bu tarihi stat aynen yenilenerek pekala Bursa'daki amatör küme maçlarının oynanabileceği ve her türlü yerel spor etkinliklerinin yapıldığı bir spor kompleksine dönüştürebilir, kentin hafızası acımasızca yok edilmezdi.

Ne yazık ki Bursa basını, hem İpekiş'in, hem de Atatürk Stadı'nın bu acımasızca yıkımı karşısında sessiz kalmış, Şehir Plancıları ve Mimarlar Mühendisler Odalarının yaptığı hukuk mücadelesi dışında, Bursa kamuoyu ve sivil toplum örgütleri ne yazık ki bu  acımasızlık karşısında, gerekli tepkiyi gösterememiş, bu konuya duyarsız kalmıştır. Kendilerini rahmetle andığım bir Necati Akgün, bir Yılmaz Akkılıç ağabeylerimiz başta olmak üzere Bursa basınının Atatürkçü güçlü kalemleri bugün aramızda olsalardı inanın İpekiş’in ve Atatürk Stadyumu’nun başına bu felaketler gelmezdi.

Yurdumuzun pek çok ilinde ismi Atatürk olan onlarca stat yıkılarak yerlerine “Arena” ismi verilen stadyumlar yapılıyor. Bu asla bir tesadüf olamaz! Bu açıkça Cumhuriyet’e karşı bir saldırı ve 'Atatürk' adını bu ülkeden silme gayretidir.

Sözcü Gazetesi'nin geçtiğimiz yaz yayınlanan bir nüshasında belgelendirildiği gibi bu gerçeği ben de İstanbul Dolmabahçe'deki İnönü Stadı'nın yıkımı ve isminin değiştirilmesi  nedeniyle çok önceden bir Mudanya Mektubu'nda vurgulamıştım.

Bursa'daki yeni yapılan stadın ismi Atatürk Stadyumu yerine “Timsah Arena” oldu. Ama neden? Bu ismin konulmasında hiçbir kimse haklı bir gerekçe gösteremez. Bu stadın finansmanını yine  GSM telefon şirketlerinden mi sağlandı? Hiç sanmıyorum. Kuşkusuz Büyükşehir Belediyesi'nin bu konuda  büyük katkıları oldu. Geçenlerde rastladığım bir sevgili  arkadaşım bana “… Ulan Timsah’ın Bursa kenti ile ne alakası var?" diyerek  bu konudaki  isyanını dile getiriyor ve  “….Bursa kentinden binlerce kilometre uzaktaki Afrika ve Asya'daki akarsularda ve bataklıklarda yaşayan, yakaladığı avı  yerken gözyaşı döken bu soğuk hayvanın Bursa ile ve Bursaspor’a simge olabilmesi ile nasıl bir ilgi kurulabilir? Bursa maçlarında atılan goller sonrasında timsah yürüyüşü yapan Afrika kökenli birkaç siyahi adama Bursa teslim olmamalıydı!...”  diye bu konudaki haklı eleştirilerini ortaya koyuyordu.           

Son söz olarak şunu söylemek gerekirse;  İsmi Atatürk  olan statları acımasızca yıkıp, sonra da çocuk kandırır gibi "Atatürk ismini biz değil, kulüpler değiştiriyor” diyerek akıllarımızla alay edenler, şunu unutmasınlar ki; Atatürk Statlarını yıkmakla, O statlardan Atatürk ismini silmekle, Mustafa Kemal sevgisini biz  Cumhuriyet sevdalılarının yüreklerinden asla ve asla silemeyeceklerdir.

Geçen hafta yıldönümlerini yaşadığımız Harf Devrimi ve Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı Verilmesi nedeniyle, dünya üzerine gelmiş  en büyük devrimci olan Mustafa Kemal Atatürk'ü sonsuz sevgi ve saygı ile selamlarım. O’nun bu ülkede sadece kadın devrimini ve  harf devrimini gerçekleştirmiş olması bile O’nun şükranla yad edilmesi için yeterlidir.

Bu makale 1579 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci