MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Terör Milli birlik ruhuyla önlenebilir

16 Aralık 2016, 11:45

Metin Sezgin


10 Aralık günü, ülkemiz Beşiktaş, Dolmabahçe'de gerçekleştirilen büyük bir terör saldırısı ile karşı karşıya kaldı. 37'si polis, 7’si sivil  tam 44 vatan evladını şehit verdik. Cenaze törenlerinde yakılan ağıtlar, Türk Milleti’nin tüm bireylerinin yüreğini dağladı.

10 Aralık günü  aynı zamanda İnsan Hakları Günü'ydü.

Yine o gün, Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasal düzeninde çok önemli değişiklikler yapılmasına ilişkin, müesses (halen yürürlükte olan) 18.10.1982 tarihinde kabul edilen Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın önemli maddelerinde değişiklik yapılmasına yönelik 21 maddelik Anayasa değişikliği kanun teklifi Başbakan Binali Yıldırım'ın imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

10 Aralık hain  terör saldırısının ertesi günü İstanbul’da çevik kuvvet polislerine seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, özetle  şunları söyledi:

“… Son zamanlardaki bütün bu terör eylemleri tabiiki, Batılı emperyal güçlerin, güçlenmekte olan ülkemizi  parçalamaya yönelik attıkları adımlardır. Türkiye’nin ve Türk’ün güçlenmesine bunların asla tahammülü yok. Bundan çok rahatsızlar. İstedikleri kadar buna tahammülsüzlük göstersinler. Terörle mücadelede kararlılığımız buna imanımız var. Bu ülke, tarihte olduğu gibi o güçlü yerine yeniden yerleşecektir. Oturacaktır. Bunu beraber yapacağız. 35 yıldır bu ülkede terör var. 35 yıldır devam eden bu mücadelenin şekli değişti. Bu mücadele şimdi vatan topraklarının her yerinde Cudi'den Tendürek Dağları'na, Besler Deresi'ne varıncaya kadar her yerde devam ediyor. Girilemeyen mağaralara şimdi giriliyor. Kandil ha'keza öyle.. İşte şu anda, gerek Irak, gerek Suriye'deki teröristlerin bize olan dayatmalarına karşı artık özel kuvvetlerimiz, Özgür Suriye Ordusu ile beraber oradaki operasyonlarını da kararlı bir şekilde sürdürüyor...”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Batı Emparyalizminin Türkiye’nin ve Türk’ün güçlenmesine asla tahammülü olmadığını söylemesi ve bu konuşmasında Türk’lük vurgusu yapmasını Türk Milleti kavramına yürekten bağlı bir yurttaş olarak beni çok olumlu etkiledi. Ne var ki, Türk Milletini yaratan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini oluşturan Anayasamızda yer alan temel müesseselerde ve “Başkanlık Sistemi” önerisiyle başta parlamenter yapıya dayalı yönetim sistemimizde ve müesses kimi Anayasal Kurumlarda önemli değişiklikler içeren 21 maddelik anayasa değişiklik kanununun meclise sevki, talihsiz bir zamana rastlamıştır.

Çünkü anayasalar, bir ülke halkı için yaşamsal öneme sahip hukuk metinleridir.

Anayasalar, toplumda uzlaşma sağlanarak milli bir birlik ve beraberlik ruhu içinde, toplumun bütün katmanlarının iştirakiyle ülkede toplumsal bir konsensüs, tüm partilerin ve sivil toplum örgütlerinin birbirleriyle uzlaşması sağlanarak yapılması gerekir.

Çünkü anayasalar toplumsal sözleşmelerdir.

Toplumsal sözleşmeler, ancak ve ancak  o ülkenin halkının ezici bir çoğunluğunun katkısıyla yapılabilir. Bu nedenle anayasamız Türk yurdunu, hukuk sistemi içinde ayakta tutan çok önemli bir metindir. Emperyal güçler ve onların yerli işbirlikçilerince Türk Milleti’ni zayıf düşürmek için daima gündemde tutulmak istenen terörün önlenmesi de, ülkemizdeki hukuk düzenimizin ve adaletin  sağlanması da ancak ve ancak, ulusça milli birlik ve beraberlik ruhu içinde hareket etmekle mümkündür.

Bu makale 1419 defa okunmuştur.

Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Mesele insan olmaktır
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Ak Parti'nin siyasi hikâyesi..
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Efraim Pala Efraim Pala
Sevgililer Günü'nün önemi
Tevhide Türken Tevhide Türken
Tutkulu liderler -2
Perihan Dirican Perihan Dirican
Babalar ve kızları
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hak tecelli eyleyince
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 13/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 06/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/01/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci