MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Güneş ne zaman doğacak?

31 Aralık 2016, 10:39

Tevhide Türken


Yazmayı isteyip de malum nedenlerle bazı konuları yazamadığım için bu ara ben de kendimi okumaya verdim. Ünlü yazarımız Sayın Yılmaz Özdil'in Kırmızı Kedi Yayınları'ndan çıkan son kitabı 'Adam'dan bir Nasrettin Hoca hikayesini sizlerle de paylaşmak istedim.

1200 yıllarında yaşamış olduğu varsayılan efsanevi Anadolu bilgesidir. Yaşadığı dönem, yaşadığı yer, hatta yaşayıp yaşamadığı bile tartışmalıdır. Ancak muzip hikayeleri ve hazır cevap kişiliğiyle Anadolu insanının imbikten süzülmüş özeti olduğu kesindir. Yazıya geçirilmiş ilk Nasrettin Hoca hikayesi Ebü'l-Hayr Rûmi'nin 1480 yılında kaleme aldığı Saltukname de vardır. Akşehir'deki türbesinde soyundan geldiği rivayet edilen kişinin mezar taşı kitabeleri vardır.

Hikaye bu ya, Nasrettin Hoca'nın iki eşi varmış. İlk eşi Leyla ile onun teyzesinin kızı Ceren. Leyla ile Ceren, hocanın kimi daha çok sevdiği üzerine sürekli tartışır, sık sık da 'Hangimizi daha çok seviyorsun?' diye Hoca'ya sorarlarmış. Ancak Hoca, evin huzurunun kaçmasından korkarak bu tehlikeli tartışmaya karışmaz, birini daha çok sevdiğini söyleyerek taraf olmaktan kaçar, ikisini de eşit sevdiğini söylermiş. Gel gelelim günün birinde iki kadın sedirinde rahat rahat oturduğu sırada Hoca'yı inatla köşeye sıkıştırıp ona şu soruyu sormuşlar. "Farzet ki, üçümüz aynı kayıkta giderken ikimiz birden suya düşüveriyoruz. Önce hangimizi kurtarırsın?".

Nasrettin Hoca, biraz duraksadıktan sonra cevap vermiş Leyla'ya... "Herhalde insan senin yaşına gelinceye kadar, azıcık yüzme de öğrenmiş olur" der.

Nedir bu? Öğretmenler tarafından ilkokul çocuklarına tavsiye edilen "Nasrettin Hoca ile düşünmeyi öğrenmek" isimli kitaptan bir bölüm...

 Nasrettin, çok eşli iki kuzenle evli. Ayrıca kitaptaki çizgilere göre, Nasrettin bildiğimiz Nasrettin, göbeğine kadar inen, sakalı, bembeyaz, en az 80 yaşında. Leyla ile Ceren ise, taş çatlasın 15-16 yaşlarındalar. Henüz ikisi de çocuk, ikisi de çocuk gelin. Yani ilkokul hatıralarımızın sevimli Nasrettin Hocası, torunu yaşında iki kız çocuğunu aynı anda koynuna alan sapık-moruk haline getirilmiş. Bilmiyorum duydunuz mu? Kaplumbağaya türban taktılar geçen ay. Diyanet Çocuk Dergisi'nin çizgilerle hikaye bölümünde hayırlı bir evladın nasıl olması gerektiğini anlatan anne kaplumbağa türbanlı!

İlkokullara tavsiye edilen 100 temel eser gevurlar tarafından yazıldığı için, eğdiler büktüler akıllarınca caizleştirdiler. Andersen Masalları, dünyada sadece Türkiye'de bir varmış bir yokmuş, Allah'ın kulları çokmuş tekerlemesiyle başlıyor. Heidi; dua ederek huzur buluyor, Tom Sawyer, başarılı olmak için dua ezberliyor. Pollyanna'ya ahiret kavramını monte ettiler. Allah'ın bu dünyada bahsettiklerinin kıymetini biliyor bundan mutlu oluyor. Pinokyo, teşekkür etmek yerine, "Allah razı olsun" diyor. Pinokyo'nun babası Gepetto, püsküllü bere yerine takke takıyor iyi mi? Üç silahşörler hidayete eriyor. La Fontaine'nin tilkisi bile Allah yolunu açık etsin diye uğurluyor.

100 Temel Eserin tercümesi haramdan helale çevrilince, yabancı çizgi film karakteri de İslami usullere uygun yayınlanmaya başladı. Şirinler, mümin oldu. Dünyanın tüm televizyonlarında lay-lay-lom diye dolaşıyorlar. Bizim televizyonlarımızda la ilahe illallah diyerek dolaşıyorlar. Şirin baba, Cuma namazına gidiyor. Gece uyumadan önce birbirlerine Allah rahatlık versin diyorlar. Bilahare Spiderman, namaza başladı. Ankara'da bir ilkokulda din kültürü dersinde örümcek adamın seccade üzerinde resmini dağıttılar. Konu başlığında "Namaz öğreniyorum" yazıyordu. Spiderman'ın kafasında takke vardı. Ve şimdi Nasrettin, çok eşli tahminim. Pek yakında Tom ve Jerry'i Umre'ye gönderirler. Pamuk Prenses ve Yedi Cücelerle imam nikahı kıyar, Hacivat ile Karagöz, Rabia işareti yapar, Keloğlan doktorasını tamamlamaya İtalya'ya gider. Merdiven altı tarikatlarından aldıkları hurafe eğitimle memleketi son 10 senede moloz yığınına çevirmek için çocuklarımızın beyinlerini takke, takunya, imam nikahıyla çok eşlilikle doldurmaya çalışıyorlar.

Yıllardır içimde biriken acıyla sayın büyüklerimize  ben de sormak istiyorum. Gece gibi karanlık bu vatan topraklarımızın üzerine ne zaman güneş doğacak?

Bu makale 1858 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci