MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Acılar neden kaşınıyor?

05 Ocak 2017, 17:06

Mehmet Aktoprak


San Pietro Bazilikası’nda yapılan “Ermeni Şehitliği'nin 100.Yılı İçin Ayin” töreninde Ermeni Cemaati'ne son yüzyılda yaşanan üç büyük trajediden bahisle, uluslararası mahkemeler tarafından karar verilmemiş. “Ermeni Soykırımı” ifadesini Papa, kendince tüm acıları “Hatırlamak gereklidir, hatta zorunludur” diyerek dünya Hıristiyanlarını birlikteliğe çağırdı. 

1915 olayları; ortak acıların, karşılıklı duyguların ve hafızanın yaşandığı bir tarihtir... Bu tarih, Osmanlı’nın imtihana tabi tutulan bir dönemdir. 93 Savaşı (Osmanlı-Rus Savaşı 1877–1878), Balkan Savaşları/1912–1913), Birinci Dünya Savaşı (1914–1918)  ve daha sonrasında birçok cephede savaştığımız Kurtuluş Savaşı (1919–1922) bu savaşlarda ortaya çıkan ve Osmanlı'nın ödediği bu ağır faturaları unutmayalım.

Sadece Balkan Savaşı'nda, 5,5 milyon vatandaşımız öldürülmüş, 5 milyon vatandaşımız zorunlu göçe tabi oldular. 93 harbinde 1 milyon vatandaşımız katledilmiş, 1,5 milyon insanımız ise yaşadıkları topraklarını terk ettiler. Türkiye olarak, insanlarımızın uğradığı mezalim acılarını hiçbir zaman kaşımadık! Nedense! Olayların içinde Türkler varsa(!) tek taraflı bir fotoğrafa bakılıyor. Ortada bir olay varsa, neden fotoğrafın tümüne bakılmıyor?

Bilinmeli ki; acıları kaşıyarak bir yere gelmek mümkün mü?

Mümkün değil!

Ancak Osmanlı sevdalısı olan iktidarın yanlış politikasının yanında etkisiz olan dış politikası devam ettiği sürece, Osmanlı’nın hataları Türkiye’ye her platformda fatura edilecektir... Güçlü dış politikası olan bir Türkiye’nin karşısına çıkma cesaretini batı gösterebilir mi?

Kurtuluş Savaşı'ndan çıkmış bir Türkiye’ye o zaman neden bu dayatmalar olmuyordu? Çünkü Atatürk’ün güçlü liderliği sayesinde her zaman batı Türkiye ile iyi ilişkiler içindeydi. Şimdi ise iktidarda kalma savaşı veren bir iktidar ortada olunca; Ege’deki 16 adayı Yunanistan istila ederken; sesi çıkmayan ve toprak kaybeden böyle, hiçbir ülkede böyle bir iktidar var mı?

Bugün Vatikan bir din devletidir. Roma’nın içinde küçücük bir toprağa sahiptir. İktidarın seslendirdiği “Türkiye büyük bir devlettir” söylevi havada kalmaya mahkûm ediliyor. Konun özünde yatan Papalığın siyaset arenasında yer almaya çalışmasıdır. Bir din adamı olan Papa’nın Hıristiyanlara birleşme çağrısı yapıyor olması, siyasi arenada çıkacak olan olaylara gebedir. Gelecekte, Rum Ortodoks Kilisesi’nin de sahneye çıkması yakındır. Rum Ortodoks Kilisesi’nin de hedefi Papalık gibi bir devletçiliğe dönüşme hayali içindeler.

Papa’nın acıyı merkeze çekerek Hıristiyanlık Birliği oluşturma çabasını istemesi felakete davetiye çıkarmaktır. Ortadoğu'da yaşanan trajedi halen ortada iken, ikinci bir savaş hattını Türkiye üzerinden açmak pek de akıl işi değil. Bugünlerde ülkeler, barış içinde yaşama haklarını kullanamayan milyonlarca insanlar ülkelerini terk ettiler... Yabancı ülkelerde sefalet içinde insanlık dışı yaşamalarına çözüm bulamayan emperyalist güçlerin yarattığı savaşlar halen devam ediyor. Akan kan, Müslüman kanı olunca, Hıristiyan dinine sahip olan insanların umurun da mı?

Gereksiz yapılan konuşmaların sonucunda tek bir kıvılcım savaşı tetikler. Sözde Papalığın dünya barışı için yaptığı çağrılarına ve çalışmalarına ne oldu? Papalık makamı bir nefret söylemi için kullanılamaz(!) Kullanılırsa şayet, Hıristiyan ve Müslüman din ilişkileri zarar görür.

Bakın, Papalığın açıklamasının ardından Avrupa Parlamentosu da açıklamasını aynı doğrultuda yaptı. Bu sürtüşmeleri besleyen ve destekleyen batı ülkeleri Ermenistan’a sınırları yok. Hâlbuki Türkiye’de çalışıp para kazanan Ermenilerin varlığını Ermenistan Hükümeti unutmasın! İnsanlık adına hareket eden Türkiye’nin sabrını taşırıp, hudut dışına gönderdiği zaman Ermenistan Hükümeti ne yapacak? Batı ülkeleri ekonomik olarak Ermenistan’a ne gibi yardım ve desteği olabilecek?

Unutmayalım; Papalık, her zaman haçlı ordusu kurarak, Kudüs’e yollamıştır. Uzun yıllar süren savaşlarda birçok Müslüman’ın ve Hıristiyan’ın kanı akmadı mı? Halen dinler ve mezhepler arasında savaş çıkarmak sadece silah fabrikatörlerin işine yarar. Sorumlu koltuklarda oturanlar olayları tek taraflı bakışla değerlendirmesinler ki; halklara sefalete terk ederek, bu yaşamı zorlamasınlar.

Bugün Suriye halkının yaşadığı sefalet insan haklarına aykırı değil mi?

Bu akan kanları durduracak güç yok mu?

 

HAFTANIN SÖZÜ:

Savaşların sonucu ölenler, sakat kalan ve sefalet içinde hayatlarını sürdüren insanlık dışı olan savaş her zaman felaket ve sefalet getirmiştir.

Bu makale 1391 defa okunmuştur.

Yavuz Başar Yavuz Başar
Öldük öldük dirildik
Perihan Dirican Perihan Dirican
Anayım işte!
Volkan Biçer Volkan Biçer
DASK - Doğal Afet Sigortası (2)
Efraim Pala Efraim Pala
Doğal afetleri yine unuttuk!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
İstesen de istemem
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Tavuk mu yumurtadan çıkar; yumurta mı tavuktan?!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Yüce Atatürk diyor ki... (8)
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Ne oldum deme...
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Mahallenizde incir alım yeri yoksa!
Metin Sezgin Metin Sezgin
30 Ağustos izlenimleri
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 10/10/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 03/10/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 26/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci