MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Atatürk Stadyumu buluşma yeri olacakmış!

08 Şubat 2017, 16:15

Metin Sezgin


Bursa Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz günlerde  kentin köşe başlarındaki billboardlarda ilgili çekici bir duyuru yaptı. Bu duyurunun hemen altına, kapalı tribün haricinde tümüyle yıktığı Atatürk Stadyumu boş alanının yeniden düzenlenmesine ilişkin avan projesinin bir fotoğrafı iliştirilmiş. Eksik olmasınlar, Mudanya'yı da bu duyurularından yoksun bırakmamışlar!

Bu fotoğrafa bakıldığında hemen fotoğrafın üzerindeki yazı dikkat çekiyor.  Yazı da aynen; "Atatürk Stadyumu ve Parkı Bursalılar İçin Bir Buluşma Yeri Olacak"mış! Bu yazıdan anladığım kadarıyla Büyükşehir Belediyesi diyor ki; “Üzülmeyin ey Cumhuriyet ve Atatürk sevdalıları; Atatürk Stadyumunu yıktık ama, yeni yapacağımız düzenleme ile burası Bursalılar için bir buluşma yeri olacak". Siz bununla yetinin ve teselli oluverin!

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin biz Cumhuriyet sevdalılarını kendilerince teselli eden bu  yazısı Halikarnas Balıkçısı olarak bilinen ünlü edebiyatçımız rahmetli Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın İngiltere Kraliçesi'ne yazdığı mektuba British Museum müdürünün verdiği yanıtı anımsattı. Robert Koleji’’nden sonra bir dönem eğitimine Oxford Üniversitesi’nde devam ettiren Kabaağaçlı, oradaki öğrencilik yıllarında da  Anadolu  toprakları üzerindeki değerlerin yok olmasına da seyirci kalmak istemez. Bodrum'dan kaçırılıp British Museum’da sergilenen, dünyanın yedi harikasından biri olan Mouseleum’un geri getirilmesi ile ilgili olarak Kabaağaçlı’nın İngiliz Kraliçesi’’ne yazdığı mektupta özetle şu ifadeler yer alır:

"Mouseleum’un güzelliği ve yeri, Bodrum’un mavi göğü ve parlayan ışıkları altındadır. British Museum’un karanlık salonlarına yakışmamakta, bu nedenle Mouseleum’un geri getirilmeli ve yerine konulmalıdır.".

Bir ay sonra British Museum’un müdürü,  Kabaağaçlı'ya alaycı bir tavırla şu cevabı verir: "Kraliçe hazretlerinin bize havale ettikleri mektubunuzu dikkatle okuduk. Sizi yerden göğe kadar haklı bulduk. Evet, hakikaten böyle bir sanat şaheserinin masmavi bir gök ve ışık altında daha da kıymet kazanacağına karar verdik. Bu nedenle Mouseleum’un bulunduğu salonun duvarlarını Bodrum mavisine boyatıyor ve ilave projektörlerle aydınlatıyoruz.”

 

Evet, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı'na ve  ismi Atatürk olan statları yıkarak, yeni yaptıklarının hiçbirine “Atatürk” ismini vermeyerek, Mustafa Kemal sevgisini, Cumhuriyet sevdalılarının yüreklerinden sileceklerini sanan tüm Cumhuriyet ve Atatürk karşıtlarına, Oktay Akbal’ın sözleriyle yanıt vermek istiyorum.

Önceki  Mudanya Mektupları'nda da yer verdiğim eşsiz bir Atatürk sevdalısı olan, yıllarca Cumhuriyet'teki yazılarını beğeni ile okuduğum çok değerli yazın adamı rahmetli  Oktay Akbal'ın “Atatürk bir gün gelecek” isimli kitabında yer alan kısa, ama şu ölümsüz betimlemesiyle, Atatürk Stadyumları'nı yıkanlara seslenmek istiyorum. Sizlerin  sandığınız gibi, “……Atatürk uzaklarda değildir. Geçmişe karışmış değildir. Bizimle beraberdir. İlerici kuşakların yanındadır. Türkiye'yi aydınlığa götüren yolun öncüsüdür.  Atatürk'ü anlamalıyız, duymalıyız, tanımalıyız. O'nun zamanı aşan gücünden yararlanmalıyız. Toplumumuzda birdenbire çoğalan bağnaz kafalara, çıkarcılara, her şeyi özel yararları için harcayan politikacılara karşı en büyük güvencemiz, en üst gücümüz O'dur, Atatürk`tür, Kemalist devrimin ilkeleridir….."      

 

Atatürk Stadyumu ve Parkı Bursalılar için bir buluşma yeri olacakmış!

Ne kadar soğuk, itici ve biz Atatürk Sevdalıları'nın yüreklerini burkan Mustafa Kemal’i yok sayan, geçmişe karıştığını, uzaklarda kaldığın zanneden, bunu alaycı bir söylemle vurgulayan  bir yazı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz haftalarda billboardlarda yazdığı bu anlamsız, içeriksiz, yazı yerine billboardlarda şöyle bir özlemi dile getirseydi, biz Cumhuriyet ve Atatürk sevdalılarını ve bütün bir Türk Milleti'ni ne kadar çok sevindirirdi.

Şöyle ki; bugün ülkemizin esenliği, mutluluğu ve refahı ancak ve ancak Türk Milleti'nin halen yürürlükte olan Anayasamızda yazılı Cumhuriyetimiz kurucu değerlerinde Atatürk ilke ve devrimlerinde yeniden çağdaş bir anlayışla buluşmasıyla gerçekleşebilecektir.

Bu makale 1363 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Yasak elma, yasak sokaklar
Metin Aytürk Metin Aytürk
Virüs mü? Bakteri mi? Mikrop mu?
Efraim Pala Efraim Pala
Koronavirüs ile temizliği hatırladık
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Hayatın hakikati
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP nerededir?
Tevhide Türken Tevhide Türken
Bir Türk Generali -2-
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci