MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Evet mi, hayır mı?

02 Mart 2017, 16:53

Metin Sezgin


18 maddelik Anayasa değişikliği 16 Nisan'da kurulacak sandıklarla halk oyuna sunulacak. Türk Milleti’nin oy kullanma hakkına haiz vatandaşları özgür iradelerini kullanarak bu değişikliğe sandıkta ya evet diyecekler yada hayır diyecekler.

Şimdi bu iki seçenekten 'Evet'i tercih eden bir siyasi parti üyesi bir yerel gazetede çıkan konuşmasında "EVET" görüşünü şöyle savunuyor :

"1- Anayasa değişikliği sebebiyle gerçekleşecek olan halk oylaması  süreci partiler üstü  bir durumdur.  

2- Bu vatan kutsal topraklarında birlik beraberlik içinde adalet duygusuyla  birbirimize saygı duyarak ülkemize, devletimize, milletimize,akıl ve irademize sahip çıkarak mutlu, huzurlu ve özgür yaşamak istiyorsak halk oylamasında EVET oyu vermek hepimiz için bir nefes alanı oluşturacaktır.

3- Bugün bu coğrafyada bu konjoktürel ortamda ülkemizin, milletimizin, devletimizin ve bizlerden umut bekleyen tüm İslam Aleminin bu nefese derinden ihtiyacı vardır.

4- Teşkilatlarımız tam olarak bu sürece odaklanmış durumdadır. Sadece şu anda görevde bulunan ilçe başkanı, belediye başkanı, belde başkanı, gençlik ve kadın kolları başkanları, il genel meclisi üyeleri kısacası şu anda yetkili üyelerimiz değil, geçmişte görev yapmış bütün başkanlarımızda canla başla sahada olacaklardır. Bu halk oylaması ülkemizin, milletimizin  huzurlu ve gücü geleceği içindir. Halk oylamasında EVET tercihini çıkararak başarıya ulaşılması hepimizi son derece ilgilendiren bir durumdur.

5- Vesayetin, üst aklın, terör gruplarının ve tüm şer odaklarının sandıkla, birlik ve beraberlikle yenilebileceğini, bu aziz ve fedakar millet son olarak  15 Temmuz'da göstermiştir. Tekrar 16 Nisan'da bir kez daha gösterecektir.

6- 16 Nisan halk oylamasını mecburi ve zaruri hale getiren siyasi olayları da idrak etmemiz gerekiyor. Cumhuriyet tarihimizde ülkemizi karanlık noktalara getiren olaylar hiçbir zaman bitmemiştir. Bu karanlık noktaları 1980 darbesinde, 28 Şubat Post Modern darbede, 27 Nisan e-muhtırasında, Cumhurbaşkanının 363 oyla seçilmesinde, 17-25 Aralık'ta ve 15 Temmuz'da arayabiliriz. Hepimiz bu topraklarda yaşıyoruz. Bu vatanın ekmeğini yiyor, suyunu içiyoruz. Dilimiz, dinimiz, ırkımız, gelenek ve göreneklerimiz farklı olabilir. Ama bizi biz yapan ortak değerlerimizdir. Ortak simgelerimizdir, ortak ezgilerimizdir, kültürümüzdür ve en önemlisi bu toprakları kanları ile sulamış şehitlerimizdir. Biz birlikte güçlüyüz, birlikte iriyiz, birlikte diriyiz. Çünkü biz birlikte Türkiye'yiz. Zafer bu ülkeye inananların, güvenenlerin ve sevenlerin olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti zorlu, dikenli, uçurumlu yollardan geçerek bu günlere geldi. Ülkemizde geçmişte iktidarda  olan bir çok liderin “Başkanlık  Sistemine” geçilmesi gerektiğini vurguladıklarını gördük. Bütün vatan sevdalılarının hayatları boyunca hayal ettiği şimdi ise gerçekleşeceğine inandığımız güzel bir gelecek için 16 Nisan'da gücümüz millet, kararımız EVET, EVET, EVET".

 

Haftaya Mudanya Mektubu'nda  HAYIR görüşünü savunucuların, neden hayır oyu verilmesi gerektiğinin gerekçelerine yer vereceğim. Çünkü 'Evet'te diyecek, 'Hayır'da diyecek insanlarımız bizim insanlarımızdır. Hepsi Türk Milletinin birer onurlu fertleridir. Halkımızın anayasa değişikliğine neden EVET oyu verilmesi gerektiğinin gerekçelerini öğrenmeye hakkı olduğu gibi, bu değişikliğe neden HAYIR denilmesi gerektiğinin gerekçelerini öğrenmekte en doğal hakkıdır.

Bu makale 1522 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Temeldeki yanlış tuğla
Efraim Pala Efraim Pala
Tarihi Hıdırellez Çeşme susturuldu
Metin Aytürk Metin Aytürk
Samsun’un Pideleri..
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP kurultayı hayırlı olsun
Tevhide Türken Tevhide Türken
Anneler istatistik bilmez
Perihan Dirican Perihan Dirican
Perdeler
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Mutluyuz
Metin Sezgin Metin Sezgin
CHP'nin tek başına iktidar olabilme gücü vardır (2)
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Kan bağı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 30/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci