MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Roma İmparatoriçesi Theodora

10 Mart 2017, 15:06

Tevhide Türken


Bizans tarihçilerinin yazdıklarına göre Theodora Hipodrom Sirki'ndeki ayıların bakıcısı Arcacias'ın üç kızından en büyüğü idi. Güzel, zeki ve çok cesur bir kızdı. Baba Arcacias öldüğünde Theodora 15 yaşına daha yeni basmıştı. Ama babasının ölümü sonucu ailede oluşan boşluğu hemen doldurdu ve çalışmaya başlayarak ailesinin düştüğü koyu sefaletten kurtarabilmeyi başardı. Önceleri tiyatrolarda boy gösterdi. Sonra dansözlüğü denedi ve sonunda tarihin ilk striptizcisi olarak vücudunun tüm güzelliğini çıplaklığıyla sergilemeye başladı.

Bu arada pek çok aşığı oldu. Fakat o yalnız birini sevdi. Hecebolos adında bir yüksek memurdu bu. Seçkin sevgilide birlikteliklerinden kısa bir süre sonra Afrika'ya atandı. Theodora da onun peşinden gitti. Fakat bu yüksek düzeydeki memur çok geçmeden ve hiçbir neden göstermeden Theodora'yı bıraktı. Theodora her yola başvurarak yaşamaya çalışırken bir gün kendini İskenderiye'de buldu. O yıllarda İskenderiye bir zevk ve eğlence merkezi olduğu gibi Hıristiyan ayin ve rahipleri ile de dolup taşan bir kentti. Theodora başlangıçta kendini gülüp eğlenmeye ve sevişmeye verdi. Bir süre sonra da din adamları ile uzun uzun konuşmalara daldığı görüldü ve bu konuşmaların sonunda tövbekar oldu. Artık manen temizlenmiş dini bütün bir Hıristiyan olmuştu. Kostantipolis'e döndüğünde çevresi onu mazbut, sakin bir kadın olarak kabul etti. Theodora'nın Justinianus ile tanışması işte o günlerde oldu. Henüz imparator olmayan ama amcası İmparator Justinus'a her istediğini yaptırabilen Justinianus daha ilk karşılaşmada Theodora'ya deli gibi aşık olmuştu. Aradan çok geçmeden İmparator Justinus öldü ve yerine Justinianus tahta geçti. Theodora artık bir imparatoriçe olmuştu. Halk arasında kısaca mavi yeşil başkaldırısı olarak geçen çatışmalar sırasında sarayda kaçış hazırlıkları yapılırken Theodor, tarihçi Procope'nin anlattığına göre kaçmak üzere olan eşine ve komutanlarına yüksek sesle şöyle karşı çıkmıştı: "Ben kaçmaya karşıyım. Kaçarsa belki yaşamımızı kurtarabiliriz fakat şerefimizi kaybederiz. İmparator ve komutan sıfatlarını taşıyanların bu sıfatlarını kaybetmeleri durumunda yaşamlarının bir anlamı kalmaz. Bence erguvan renkli elbise kefenlerin en güzelidir".

Sokakta yaşamış imparatora ve onun koskoca nazır ve komutanların onur ve soyluluk dersi verebilmesi için işte böylesi bir irade zeka, cesaret ve onur sahibi olması gerekiyordu. Theodora ise bu özelliklerin tümüne sahipti ve bunu da tam yerinde ve zamanında kanıtlıyordu. Theodora'nın bu sözleri orada hazır bulunanların utançla karışık duyguları yanında azmini de yeniledi. Durumu gözden geçirdiler ve isyancıları hipodromda toplanmayı kararlaştırdılar. İmparator halka konuşacak sözleri kentin her yanına yayıldı. Halk içi 100 bin kişi alabilecek kadar geniş ve büyüklükteki hipodromda toplandı. Bu arada Justinianus'un adamı olan General Bilisair'in komutasındaki askerler hipodromu kuşattı. Kapılar kapandı ve kaçacak olanağı bulunmayan halkın üzerine oklarla, kılıçlarla yürüdüler. Dört duvar arasına sıkıştırılan 30 bin kişiyi askerler aldıkları emir üzerine gözlerini kırpmadan öldürdüler. Hipodromda cesetler birbirinin üzerine yığılmıştı. Halkın coşkulu Nika seslerinin yerini şimdi derin bir ölüm sessizliği almıştı.

Theodora bundan sonra artık bir denildiği iki edilmeyen imparatorluğun en etkin egemeni olmuştu. Bu etkinliğinden yararlanarak genç kızlara cinsel tecavüzü yasaklayan bir yasa ile boşanan kadınların eşlerinin mal varlıklarından belirli bir oranda pay sahibi olabilmelerini sağlayan bir yasayı da yürürlüğe koydu. Tarihe, kadın haklarının ilk savunucusu olarak geçti. 16 yıl süren imparatoriçeliği sırasında Theodora halkı tarafından sevildi ve sayıldı. 548 yılında öldüğünde 45 yaşındaydı ve tarihe Bizans İmparatoriçesi olarak geçti.

O yıllardan bu yıllara değin kadınların sorunları hiç bitmedi...

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu, mutlu ve de hayırlı olsun.

Bu makale 1270 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Elektrik faturaları neden yüksek?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Başkalarının hayatlarında fark edilmek!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Sen nerden geliyon?!
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Marmarabirlik yönetimi çare değil, bahane üretiyor! (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Kemalist olan Loulou Dedola kimdir?
Perihan Dirican Perihan Dirican
Geçmişten geleceğe uzanan el
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Sosyalizasyon
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
Metin Sezgin Metin Sezgin
Ne mutlu Türküm diyene
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 05/12/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/11/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/11/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/11/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/11/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 31/10/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci