MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Evet mi, hayır mı? (2)

10 Mart 2017, 15:07

Metin Sezgin


18 maddelik Anayasa değişikliği, 16 Nisan'da kurulacak sandıklarla halk oyuna sunulacak. Türk Milleti’nin oy kullanma hakkını haiz vatandaşları özgür iradelerini  kullanarak bu değişikliğe sandıkta ya “evet” diyecekler  yada “hayır” diyecekler.

Geçen haftaki Mudanya Mektubu'nda bu iki seçenekten 'Evet'i tercih eden bir siyasi parti üyesinin bir yerel gazetede çıkan konuşmasında 'EVET' görüşüyle ilgili olarak ortaya koyduğu gerekçelere yer vermiştik. Bu haftada biz avukatlar olarak en üst meslek örgütümüz olan Türkiye Barolar Birliği’nin yayınladığı “Derdimiz Anayasa mıydı?" başlıklı kitapçıktan alıntılar yaparak Anayasa değişikliğinin siyasal ve toplumsal yaşamımızda hangi olumsuzluklara yol açabileceği konusunda Türkiye Barolar Birliği’nin görüşlerine yer vereceğim. Şöyle ki;

1- Anayasa değişikliği Türkiye'nin bölünme tehlikesini çok daha ciddi hale getiriyor:

Çünkü, milletin tamamını temsil etmesi ve kucaklaması gereken Cumhurbaşkanının bir siyasi partinin üyesi ve genel başkanı olmasına izin veriliyor. Başkanın bir siyasi parti genel başkanı sıfatıyla milleti bir araya  getirmesi imkansız hale geliyor. Milletin tamamını temsil eden Meclis ise, Başkanın altında eziliyor, etkisizleştiriliyor.

Siyasi parti Genel Başkanı olan Başkanın, kendisini temsil etmediğini düşünen ve oy verdiği milletvekillerinin hiçbir etkisinin kalmadığını gören halk kitlelerinin devletten kopuşu tetikleniyor. Halk kitleleri devletten kopmaya başlayınca toprak bütünlüğümüzün tehlikeye gireceği de kuşkusuz. Bölünmeyi tetikleyen bir Anayasa değişikliği ister misiniz?

2- Anayasa değişikliği istikrarın kalıcı olarak bozulması tehlikesini getiriyor:

Çünkü, kriz zamanlarında milleti bir araya getirecek olan tarafsız Cumhurbaşkanı, siyasi parti genel başkanı seviyesine indirilmek isteniyor. Milletin seçim yoluyla temsilcilerini gönderdiği Meclis Başkanın altında  etkisizleştiriliyor. Devletin tüm yetkileri bir kişiye veriliyor. O bir kişi “aldatılırsa” veya yanlış yaparsa tüm devlet ve millet felakete sürüklenebiliyor. Egemenliğimizi ve geleceğimizi bir siyasi parti genel başkanına teslim etmek ister misiniz?

3- Anayasa değişikliği, milletin meclisinin başkan karşısında güçsüz ve etkisiz olmasını öngörüyor:

Çünkü, başkan daima mecliste çoğunluğa sahip olan iktidar partisinden oluyor. Başkan, iktidar partisi genel başkanı sıfatıyla genel seçimlerde milletvekili adaylarını belirliyor, istediğini seçtiriyor. Böyle oluşan bir meclis, zaten başkanın önüne onun istemediği bir kanunu getirmiyor. Başkan, meclisin kabul ettiği bir kanunu veto edip, yeniden görüşülsün diye geri gönderirse meclisin bu kanunu üye tam sayısının salt çoğunluğu ile aynen kabul etmesi gerekiyor. Yani, Başkanın istemediği bir kanunu meclisin kabul etmesi hemen hemen imkansız hale getiriliyor. Başkan dilediği zaman meclisi feshetme yetkisine sahip kılınıyor. Bu durumda kendi seçimi de yenileniyor ama parti genel başkanı sıfatına da sahip olduğu için genel seçimlerde kimin partisinden aday olacağına yine kendisi karar veriyor. Başkanın meclisi feshetme yetkisine sahip olması  dahi milletvekillerinin, Başkanın isteğine karşı  gelmesini neredeyse imkansız kılıyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, Başkanın karşısında güçsüz ve etkisiz hale gelmesini ister misiniz?

4- Anayasa değişikliği hakim ve savcıların siyasi parti genel başkanına bağlanmasını öngörüyor: 

Çünkü; Hakim ve savcıların bağlı olduğu kurulun büyük çoğunluğunu Başkanın ataması isteniyor. Başkanın iki şapkası olacak. Devlet başkanı şapkası ve siyasi parti genel başkanı şapkası. Başkan, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun 13 üyesinden 6’sını devlet başkanı şapkasıyla doğrudan atayacak. Diğer 7 üyeyi meclis seçecek. Başkan bu defa iktidar partisinin genel başkanı şapkasını takacak. Bu 7 üyenin de büyük  çoğunluğunu mecliste kendi seçtirecek. Anayasa Mahkemesi’nin 15 üyesinin de 12’sini başkan atayacak.

Tüm hakim ve savcıların, başkanlık koltuğunda oturan siyasi parti genel başkanına, dolayısıyla  O’nun partisinin il ve ilçe başkanlarına bağlanmasını ister misiniz?    

 

Sonuç olarak geçen haftaki Mudanya Mektubu'nda da belirttiğim gibi, “Evet”te diyecek, “Hayır”da diyecek insanlarımız bizim insanlarımızdır. Hepsi Türk Milletinin eşit haklara sahip onurlu bireyleridir.

Halkımızın anayasa değişikliğine neden 'EVET' oyu verilmesi gerektiğinin gerekçelerini öğrenmeye  hakkı olduğu gibi bu değişikliğe neden HAYIR  denilmesi gerektiğinin gerekçelerini de öğrenmek O’nun en doğal hakkıdır. Bunun için Türk halkının 18 maddelik anayasa değişikliği metnini dikkatle okuması gerekir.

Bu yetmez, yine halen yürürlükte olan Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın değişiklik yapılmak istenen  maddelerini de dikkatle okuyarak bu konuda inceleme ve kıyaslama yapması gerekir. Vatandaşlarımızın, bu konuda gerekli araştırmaları yaptıktan ve bu konuda bilgilendikten sonra vicdanlarının sesini dinleyerek, kendi özgür iradeleriyle EVET yada HAYIR oyu vermeleri en doğru bir yol olacaktır.

 

NOT: Bütün Türk kadınlarının 8 Mart Dünya Çalışan Kadınlar Günü'nü kutlar, meslekleri gereği Bursa’dan Ankara’ya giderken yolda meydana gelen kazada şehit olan Türk kadınlarına Allah’tan sonsuz rahmet diler, ailelerine ve Türk Milletine başsağlığı, yaralılara acil şifalar dilerim.

Bu makale 1350 defa okunmuştur.

Metin Aytürk Metin Aytürk
Virüs mü? Bakteri mi? Mikrop mu?
Efraim Pala Efraim Pala
Koronavirüs ile temizliği hatırladık
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Hayatın hakikati
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP nerededir?
Perihan Dirican Perihan Dirican
Sabret Amca
Tevhide Türken Tevhide Türken
Bir Türk Generali -2-
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci