MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Ortadoğu Savaşı ve Suriye...

23 Mart 2017, 13:02

Mehmet Aktoprak


Ortadoğu’yu kana bulayan, çoğu “diktatör” olsa da, liderlerinin hunharca öldürülmesine, ülkelerin ve ailelerin çökmesine neden olan sözde “Arap Baharı” ne yazık ki hükmünü acımazsız bir şekilde halen sürdürüyor. Gerçekleri görmeyen gözlerin Cezayir’de, Tunus’ta, Libya’da, Yemen’de, Irak’ta, Mısır’da hâlâ huzursuzluk, istikrarsızlık bu ülkelerde karmakarışıklığı temelini oluşturuyor. Suriye’de akan kan durmuyor! Bu çirkin tablonun sadece Müslüman ülkelerde görülmesi hâlâ açıklanmıyor. Bu savaşı Müslüman ülkelere musallat edenlerin hiç vicdanları sızlamıyor mu? Yıkımların sonuçlarında evsiz kalan ailelerin çektiği ıstırabı göremeyen gözlere, duymayan kulaklara ne demeliyiz?

 Ölen çocukların vebalini hesabını verecek  ABD mi, AB mi, Fransa mı, İngiltere mi, Rusya mı?..

İnsan haklarını ihlal edenlerin bu savaşı çıkarma hakkı var mı? İnsan Hakları Mahkemesi bu kişileri ve ülkeleri ne zaman yargılamaya karar verecek? Dünya’yı yöneten sadece 5 ülke cezai hesabı verebilecek mi?

Daha doğrusu bu ülkelerin çökmesine ve bu kadar insanın ölümüne sebep veren bu ülke liderleri mahkemenin önüne çıkması ve hesabını vermesi gerekmeyecek mi? Ne var ki  işlenen bu cinayetlerin sorumlularını bir gün tarih yazacak.

"Arap Baharı” diye dünyaya lanse edilen bu barbarlığın altında yatan petrol kaynaklarına sahip olmak için bu çirkin savaş başlatıldı. 6 yılı aşan bu kanlı kavganın sonucunda kesin galip olmayacağı ortay çıkıyor. Ortadoğu’da birçok ülkeyi yönetenlerin diktatör olmaları, diğer tarafta din ekseninde hatta mezhep merkezli devşirilmiş gücün çarpışması gözler önünde... Gittikçe derinleşen, hatta kronikleşen bu savaş sonucunda çöken, bölünen ülkelerin sınırları değişecek. Bu değişim sonucunda bölük pörçük küçük ülkeler yaratılacak ve kapitalist ülkelerin hegemonyası altında sözde bağımsızlık statüsü kazandırılması düşüncesi yatıyor.

 

KIYAMET SENORYALARI…

Tevrat’ta ifade edilen “Armageddon Savaşı” veya “Kıyamet Savaşı” bir bakıma "3. Dünya Savaşı” Suriye’den çıkıyor ve yayılıyor. 3 dinin semavi mensupları birbirlerini boğazlamaya hazır bekliyor. Hıristiyanlık ve İsrail ile Vatikan arasındaki tarihi açıdan “örtülü” düşmanlığı zaman zaman kendisini gösteriyor. Vatikan’ın zaman zaman Filistin’e destek vermesindeki sorun “Kudüs” anlaşmazlığında var. Soruna bu süreçte bakıldığında;  İsrail yıllardan beri ABD üzerinden İran’ı durdurmak istiyor… İran’ın hem Lübnan, hem de Filistin’de üslenen militanları ve Suriye topraklarında askeri bulunuyor. Bu arada El Kaide bu bölge içinde taşeronluk işlerinde kullanılıyor… El Kaide şimdiye kadar bu bölge içinde olmasına rağmen hiçbir zaman İsrail’e saldırmış değil.

Nedeni halen çözümlenmedi?

Bugün Ortadoğu’da sınırlar iç içe girmiş durumda… Türkiye’nin Suriye ile dış ilişkilerin bozulması ile başlayan soğuk ilişkilerin getirisi 3 milyona yaklaşan mültecinin sınırı geçen bu çaresiz insanların bugün Türkiye’nin her bölgesinde rastlamak mümkün! Ne yazık ki(!) iktidarın gevşek politikası bu insanların gelecekleri nasıl olacak? Mülteci kamplarında olanların çıkardı nümayişler, kavgaların sonuçları şimdilik medyaya yansımaması aldatmasın; gelecek günlerde bu vatansızların Türkiye için büyük sorun yaratacak hazır olmalıyız.

 

HAFTANIN SÖZÜ:

Müslüman'ı Müslüman'a vurdurarak toprakları parçalamak isteyen şer güçleri yaratan süper devletler her zaman Ortadoğu'ya sahip olma düşünceleri hiçbir zaman son bulmadı. Bir yaşam boyu devam edecek! hatta(!) Müslümanlığın yok olacağına kadar bu savaşlar sürecek! Hem de(!) Müslümanlar mezhep kavgaları sayesinde kendi çukurlarını açıyorlar... Unutulmasın!!! (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 1442 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Temeldeki yanlış tuğla
Efraim Pala Efraim Pala
Tarihi Hıdırellez Çeşme susturuldu
Metin Aytürk Metin Aytürk
Samsun’un Pideleri..
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP kurultayı hayırlı olsun
Tevhide Türken Tevhide Türken
Anneler istatistik bilmez
Perihan Dirican Perihan Dirican
Perdeler
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Mutluyuz
Metin Sezgin Metin Sezgin
CHP'nin tek başına iktidar olabilme gücü vardır (2)
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Kan bağı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 30/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci