MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Kahramanlar sevmez abartılı sözleri

23 Mart 2017, 13:51

Metin Sezgin


18 Mart 2017 tarihli Sözcü Gazetesi'nde  18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 102. Yıldönümü nedeni ile  manşetten verilen haberde şöyle yazıyordu:  “….Bugünlerimi de görecektik ? Atatürksüz, Çanakkale olur mu? Tabii ki olmaz. Ama oldu. Mustafa Kemal’in dehasıyla kazanılan Çanakkale Zaferi için Genel Kurmay’ın hazırlattığı afişlerde  Ata'mıza yer verilmedi …” cümleleri yer almıştı.

Atatürksüz Çanakkale olur mu? Elbette olmaz. Ama Erbakan’ın Başbakan olduğu yılda da 18 Mart Çanakkale Zaferi kutlamalarında devlet televizyonlarında Mustafa Kemal’e yer verilmemişti. Demek ki Genel Kurmay yetkilileri de yıllar önce Erbakan’ın düştüğü hataya düşmüş. Ne hazin!

 

Mudanya Mektupları'nda sık sık yinelediğim Çanakkale 18 Mart 1915 zaferi nedeniyle Mustafa Kemal ile ilgili bir tarihi tespitimden, bu haftaki Mudanya Mektubu'nda bir kez daha söz edeceğim.

Yıllar önce üyesi olduğum bir sivil toplum kuruluşu toplantısına Çanakkale Savaşları ile ilgili olarak Mustafa Kemal'le ilk röportajı yapan gazeteci yazar Ruşen Eşref Ünaydın'ın, şimdi ismini unuttuğum  yeğeni konuşmacı olarak katılmıştı. O gün yeğen Ünaydın, amcasının “Anafartalar Kumandanı Mustafa Kemal ile Mülakat“ isimli kitabından söz etmişti. Bu mülakat Mustafa Kemal'in Beşiktaş, Akaretler'deki evinde 24-28 Mart 1918 günlerinde her gün takribi 7-8 saat olmak üzere yapılmıştı. Ruşen Eşref, Mustafa Kemal ile yaptığı bu mülakatı o yıl Yeni Mecmua da yayınladı. Böylece Türk Milleti, Mustafa Kemal’in Çanakkale'de 34 yaşında bir Kurmay Yarbay ve daha sonra albay rütbesiyle  gerçekleştirdiği başarılarının gerçek yüzünü ve olayların ayrıntılarını ancak 1915 yılından 3 yıl sonra, yani Ruşen Eşref Ünaydın'la 1918 yılında  yaptığı bu mülakattan sonra  tam anlamıyla öğrenebildi. Bu tarihi tespiti Ünaydın’ın  yeğenini dinledikten sonra naçizane olarak o gün  bendeniz yapmıştım. Böyle bir tespiti yapmamda yine o gün, Ünaydın’ı dinledikten sonra, kendisiyle bu konuda  fikir  teatisi yaptığım rahmetli  gazeteci yazar Aykan Uzoğuz ağabeyimin de katkısı ve elbette şeref payı vardır.
Evet bu mülakat sonunda Ruşen Eşref Ünaydın, bu göz kamaştıran kahramanlıkları karşısında Mustafa Kemal’e şaşkınlığını; “….. Siz orada neler neler yapmışsınız Paşam…” sözleriyle  ifade ediyor. Mustafa Kemal ise Ünaydın’a, “…. Ben orada sadece görevimi yaptım…” diye yanıt veriyor.

Evet, Mustafa Kemal’i Çanakkale’den silmek isteyen aymazlara değerli  tarihçi yazar rahmetli  Turgut Özakman şöyle sesleniyor: "...18 Mart 1915’i sadece Deniz Zaferi olarak niteleyenler, Mustafa Kemal’i Çanakkale'de sadece karada da komuta görevi olduğu gerekçesine sığınarak 18 Mart Deniz Zaferi'nde  Mustafa Kemal’in herhangi bir katkısı olmadığını iddia edenlerin ekmeklerine yağ sürüyorlar". Ama bir İngiliz general hatıratında, “….Çanakkale'deki savaşlarda hemen  her tepede karşımıza Mustafa Kemal çıktı….” diyordu. Evet, yadsınamayacak bir gerçek var ki, Mustafa Kemal, Çanakkale'de Conkbayırı'nda Arıburnu'nda, Kireçtepe'de, Anafartalar'da  ve Seddülbahir'de hep o çok sevdiği Mehmetçiğiyle  omuz omuza düşmana karşı savaşmış, Çanakkale Savaşları'nın kaderini etkilemiş, yaklaşık 11 aylık süre içinde yarbay ve albay rütbelerinde olduğu halde yarımadanın tümenlere emreden en büyük komutanı olmuştu. Ne var ki Mustafa Kemal, tüm yaşamı boyunca mütevazı olmayı yeğlemiştir..” Çünkü mütevazılık insanı kamil olmanın ön koşuludur.

Değerli şair Hüseyin Haydar, Mustafa Kemal’in askeri olan ve Ergenekon dramında kanser olarak yaşamını yitiren Kıbrıs kahramanı Yüzbaşı Muzaffer Tekin için yazdığı şiirinin ilk dörtlüğünde kahramanları bakın nasıl betimliyor:

"..Kahramanlar sevmez abartılı sözü,
Her ne kadar hoşa gitse de övgüsü adanmışın,
Duymak isterler gerçeği yalın kılıç.
Kahramanlar, kahraman olduklarını bilmezler..."

İstiklal Savaşı'nın en büyük kahramanı, 30 Ağustos 1922 Dumlupınar Zaferi sonrasında ve ayrıca Cumhuriyetin 10. Yılında İstanbul Florya Köşkü'nde bu mütevazı karakterini bakın nasıl kanıtlıyor ve şu ölümsüz sözleriyle kendisini, İstiklal Savaşı'nın önsözü (Dibaçesi) olan Çanakkale'den silmek isteyen aymazlara bakın nasıl  tokat gibi bir  yanıt veriyor:

"...30 Ağustos Zaferi'nde en küçük rütbeli erden en büyük komutana  kadar herkesin şeref payı vardır. Ama 30 Ağustos, başarısızlıkla sonuçlanmış olsaydı, Başkomutan olarak tek sorumlu ben olacaktım. Türk Milleti’nin bir evladı ve bu zaferi kazanan ordunun Başkomutanı olduğumdan dolayı mutluluk ve bahtiyarlığım sonsuzdur..."

 

 Son günlerde sosyal medyada Mustafa Kemal’e iğrenç sözlerle saldıran ve O eşsiz kahramana “Eşcinsel” diyen o alçağa bir kez daha diyorum ki;  Atatürk uzaklarda değildir! Geçmişe karışmış değildir! Bizimle beraberdir. İlerici kuşakların yanındadır. Türkiye’yi aydınlığa götüren yolun öncüsüdür. Mustafa Kemal, halen içimizde yaşamaktadır. O bizim ebedi Atamızdır. Oktay Akbal'ın dediği gibi, bir gün ülkemize yeniden gelecek ve yurdumuz yeniden ışıklara ve aydınlıklara kavuşacaktır.

Bu makale 1454 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Yasak elma, yasak sokaklar
Metin Aytürk Metin Aytürk
Virüs mü? Bakteri mi? Mikrop mu?
Efraim Pala Efraim Pala
Koronavirüs ile temizliği hatırladık
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Hayatın hakikati
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP nerededir?
Tevhide Türken Tevhide Türken
Bir Türk Generali -2-
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci