MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Goethe ve Atatürk aydınlığında dostluk

30 Mart 2017, 10:53

Metin Sezgin


28 Mart 2017 Salı günlü Aydınlık Gazetesi birinci sayfasında iri puntolarla yazılmış, çok çarpıcı bir mesaja yer verilmişti:  “Goethe ve Atatürk aydınlığında dostluk”. 

Vatan  Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, 19 Mart 2017'de Federal Seçiciler Kurulu’ndaki oylamada  931 oyla Federal Almanya Cumhurbaşkanı seçilen Dr. Frank-Walter Steinmeier’e dostluk mektubunda özetle şunları yazmış:

 “…. Sizin Federal Almanya Cumhurbaşkanı seçilmeniz, dünya barışının güvencesi olan "Çok Kutuplu Dünya" için  mücadeleyi güçlendirmiş ve Avrupa–Asya Birliği’nin, başka deyişle Avrasya’nın insanlığa kazandıracağı değerler için yürütülen çalışmalara yeni bir ufuk getirmiştir. Alman dostluğu, Türk Milleti'nde kuşaktan kuşağa gelen bir mirastır. Sizin bu mirasa  değer verdiğinizi biliyoruz ve size güveniyoruz. Bizim büyük şairimiz Fazıl Hüsnü Dağlarca, “Batı Acısı” (Leiden von Westen) kitabında Türklerin Almanlara karşılıksız aşkını şu iki dizeyle dile getirmiştir: “…Almanlar makinaları sever / Biz Almanları severiz…..” Siz yalnız makinaları değil Türkleri de seven Almanlar’ın önderi olarak bizim sevgimize karşılık veriyorsunuz. Mutluluk duyuyoruz. Dünyayı aydınlatan büyük düşünür Goethe’nin West-Östlicher-Batı Doğu Divanında bir uygarlık iklimi olarak Doğu'yu ve Türklere  gösterdiği bilinçli ilgiyi canlandırmanızı umut ediyoruz. Cesaretinizle emekçi karakterinizle, Doğu halklarının  devrimci birikimine, bu bağlamda Atatürk’e verdiğiniz değerle ülkelerimiz arasındaki geleneksel dostluğa ve  insanlığın geleceğine büyük katkılarda bulunacağınıza güveniyoruz.Türkiye’den başarı dileklerimizi ve dayanışma duygularımızı yollar, saygılar sunarız….” 

 

Bu güzel mektubu için Sayın Perinçek’i kutluyorum.

Alman romancı, oyun yazarı, şair, hümanist, bilim adamı, filozof ve politikacı Johann Wolfgang von Goethe, 28 Ağustos 1749'da Frankfurt Main'da doğdu. 22 Mart 1832'de Weimar'da öldü.

Vatan Partisi’nin değerli Genel Başkanı Sayın Perinçek, 28 Mart 2017 tarihli Aydınlık Gazetesi'ndeki başka bir yazısında, Goethe hakkında özetle şu değerlendirmeleri yapıyor:

“….Goethe, biz Türkler için Batı Aydınlanması’nın doruklarındadır. Ama biz doğulular, doğu kültürünü Goethe’nin gözü ve değerlendirmesiyle inceleyememişizdir. Oysa Goethe için doğu ışıktır. Güneş Goethe’nin yaratıcı dünyasında da doğudan doğuyordu….” Goethe’nin kaynağındaki Doğu, yobazın ve madrabazın Doğusu değildir. Güneşi her sabah yeryüzüne armağan edenlerin Doğusudur. Goethe’nin kaynağındaki İslam medeniyeti, şeriat sınırlarına sığmayan, "Özgürlükçü"  ve "Aydınlanmacı Doğu"nun  filozof ve şairleridir. “…. Yobazların Tus şehrinde  Müslüman mezarlığına gömdürmedikleri "Firdevsi" ve yine yobazların zındıklıkla suçladıkları "El Kındi" Goethe’nin gözünde yeryüzü şairlerinin imparatorudurlar….”.

"….Goethe, taassuba, yobazlığa ve zorbalığa meydan okuyan Büyük Doğululara ilgi duymuştur. Bu ilgi, Hazreti Muhammed’in Mekke yobazlığına karşı boyun eğmeyen, faziletli mücadelesine hayranlıkla başlar. Hazreti Hatice, Hazreti Fatma ve Hazreti Ayşe, Firavun’un karısı Asiye ve Hazreti Meryem ile birlikte Goethe’nin aşık olduğu kadınlardır…..” Goethe’nin en önemli eserlerinden biri de Batı Doğu Divanıdır. Goethe bu eserinde Doğu Uygarlığı’nıışığı ile Devrimci Batı’nın Aydınlığı buluşmuşlardır. Emperyalist Batı’nın ve yobaz şarkın karanlığı gericilerindir. Ama medeni Doğu’nun ve Devrimci Batı’nın aydınlığı bizimdir….”

 

Evet , Devrimci Batı’nın Aydınlığı, Avrupa ülkelerinin Goethe gibi hümanistleri filozofları, bilimadamları, şairleri, romancıları, oyun yazarları ve politikacıların değerlerini bilip onları  bağırlarına basmaları sayesinde gerçekleşti. Anadolu aydınlanması ve tüm Doğu halklarının özgürlüğü ise 20.'nci ve 21.'nci yüzyılın en büyük lideri, eşsiz hümanist Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde gerçekleştirilen "Türk Devrimi" sayesinde oldu. Batı uygarlığı dün olduğu gibi, bugünde Goethe gibi hümanistlerin ve bilim adamlarının gösterdiği ışıklı yolda yürümeye devam ediyor. Bizler ise Mustafa Kemal ATATÜRK gibi kıymetini halen tam olarak anlayamadığımız, eşsiz bir liderin gösterdiği “O aydınlık ve ışıklı yolu” yeniden bulmakta, emperyalist batının ve onların yerli işbirlikçilerin önümüze koyduğu engelleri aşmakta, zorlanmaya  devam ediyoruz. 

Bu makale 1632 defa okunmuştur.

Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
Suat Orunç Suat Orunç
İçimizdeki ses vicdan-dan gelir...
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci