MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Evet mi? Hayır mı? (4)

12 Nisan 2017, 14:06

Metin Sezgin


 

Referandum için  sandığa gitmek için şunun şurasında 3 gün kaldı.

Bu  haftaki Mudanya Mektubu'nda 18 maddelik anayasa değişikliği için neden HAYIR? oyu verilmesi gerektiğini savunanların gerekçelerinin ne olduğunu Mudanyalı okurlarıma açıklamaya çalışacağım.

Hayır'ı savunanlar;  Hayır demezseniz  ne olacağının gerekçelerini Türk vatandaşlarına şöyle açıklıyorlar:

1- Başbakanlık müessesi ortadan kalkacak, parlamenter rejimimiz ve Bakanlar Kurulu etkisini ve yetkisini önemli ölçüde yitirecek. Bakanlar, hükümet yetkisini kullanacak olan Cumhurbaşkanınca meclis dışından da  atanabilecek. Bakanlar sadece Cumhurbaşkanına bağlanacak ve sadece O'na karşı sorumlu olacak. Cumhurbaşkanı seçilecek kişi hükümet yetkilerini  kullanarak örneğin; bütçe yapabilecek, kararnamelerle ülkeyi tek başına yönetebilecek, dilediğinde çıkarabileceği kararnamelerle birkaç vilayeti içine alabilecek, eyaletler kurabilecek böylece eyaletlerin kurulmasıyla devletimizin üniter yapısı bozulma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilecektir. Bu eyalet sisteminin kurulmasıyla Türk devletinin ülkesiyle ve milletiyle bölünmez bir bütün olma niteliği ortadan kalkacak, milli birliğimiz bozulabilecektir. Şöyle ki; eyalet olarak nitelenecek vilayetlerde zamanla zaten emperyalist batının kışkırtmalarıyla tırmanan etnik kimlik bu eyalet olgusuyla daha da ön plana çıkarılacak, etnik milliyetçilik körüklenecektir. Böylece Türk Milleti kavramı tartışılır hale gelecek, ülkemiz insanları arasında bu etnik milliyetçiliğin tırmandırılmasıyla kin ve nefret duygusu artacak ve ülkemizde iç savaş tehlikesi ortaya çıkacaktır. Sonuçta  halen yürürlükte olan Anayasamızın 66/1 maddesinde yazılı olan, “…Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk'tür şeklindeki, bizi millet olarak bir asra yakın süredir hiçbir sorun olmadan birleştiren ve ayakta tutan bu üst kimliğimiz bu eyaletler olgusuyla halen yürürlükte olan Anayasamızın 66. maddesinin ilk fıkra hükmü  tartışılır hale getirilecektir. Sonuçta etnik kimliğe dayanan iç savaş ve böylece vatanımızın ve ülkemizin bölünme tehlikesi Cumhuriyet tarihimizde hiç olmadığı kadar gündeme gelecek, ülkemiz ve vatanımız bu   iç savaş girdabıyla   felakete sürüklenebilecektir.

2- Cumhurbaşkanı seçilecek kişi aynı zamanda bir partinin genel başkanı olacak. O parti  belki de senin hiç oy vermediğin, hiç sevmediğin bir parti olabilecek. Parti Genel Başkanı olarak  Cumhurbaşkanı, meclisin önemli bir kısmını oluşturacak milletvekillerini aday olarak gösterilmesinde tek yetkili kişi olacaktır.

3- Cumhurbaşkanı, mensup olduğu partinin Genel Başkanı olarak HSYK'nu oluşturacak. Hakimlerin önemli bir bölümünü ve yine Cumhurbaşkanının suç işlediğinde ancak 400 milletvekilinin oylarıyla yargı yolu işletildiğinde kendisini yargılayacak. Anayasa Mahkemesi üyelerinin önemli bir bölümünü yine tek başına  atayabilecektir. İl ve ilçe adliyelerinde görevli hakimlerin atama, görevden alma, yer değiştirme ve diğer tüm özlük işleri konusunda tek yetkili üst kurul olan ve yukarıda belirttiğimiz gibi üyelerinin önemli bir bölümünü atama yetkisinin Cumhurbaşkanı olarak kendisinde olduğu HSYK  üzerinde,  Cumhurbaşkanının çok önemli bir vesayeti söz konusu olabilecektir. Böylece Cumhurbaşkanı, aynı zamanda partili bir Cumhurbaşkanı olduğu için partisinin il ve ilçe başkanları, il ve ilçelerdeki  beğenmedikleri yargıç ve Cumhuriyet savcıları üzerinde doğrudan ulaşabilecekleri partili Cumhurbaşkanları vasıtasıyla bir vesayet baskısı kurabilecek, onların görev yerlerinin değiştirilmesi konusunda doğrudan  partili Cumhurbaşkanlarına ulaşarak etkili olabileceklerdir.

4- Cumhurbaşkanı hiçbir gerekçe göstermeden milletin seçtiği meclisi feshedebilecektir. Böylece meclisin, Cumhurbaşkanının istemediği ama toplum yararına olan kanunları çıkarabilme yetkisi son derecede kısıtlanmış olabilecektir. Bakanlarla ilgili olarak milletvekillerinin soru sorma yetkileri ve gensoru verebilme yetkisi ve sonuçta TBMM'nin bu konudaki denetimi ortadan kaldırılacaktır. 

5- Çalışanların asgari ücretini tespitte, yine  memur maaşlarını belirleme konusunda ve işçi memur alımlarında tek yetki Cumhurbaşkanına ait olacaktır. Böylece memurların teminatı ve güvenceleri ortadan kalkacaktır. Dernek ve sendika kurulması ve kapatılması ve bunlara benzer önemli idari tasarrufları Cumhurbaşkanı tek başına belirleyebilecektir. Yani devlet ve toplum  hayatında danışma, ortak akıl ve uzlaşma gibi yöntemler artık olmayacaktır. Cumhurbaşkanı Osmanlı padişahlarında ve Cumhuriyet döneminde de  Atatürk’e bile verilmeyen yetkilere sahip olacaktır.  

 

Sonuç olarak 4 haftadır Mudanya Mektupları ile yapmaya çalıştığım; tüm bu açıklamalar ve gerekçeler karşısında Türk Milletinin tüm vatansever bireyleri, vicdanlarının sesini dinleyerek 16 Nisan 2017 Pazar günü sandık başına giderek verecekleri EVET yada HAYIR oylarıyla Türk Milletinin kaderini, istiklalini ve istikbalini belirleyeceklerdir. Bu nedenle 16 Nisan günü yapılacak referandum 94 yıllık Cumhuriyetimizin en önemli halk oylaması olacaktır. Karar, yüce Türk Milleti'nindir.  Allah, Türk Milleti'nin yar ve yardımcısı olsun.

Bu makale 1483 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Temeldeki yanlış tuğla
Efraim Pala Efraim Pala
Tarihi Hıdırellez Çeşme susturuldu
Metin Aytürk Metin Aytürk
Samsun’un Pideleri..
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP kurultayı hayırlı olsun
Tevhide Türken Tevhide Türken
Anneler istatistik bilmez
Perihan Dirican Perihan Dirican
Perdeler
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Mutluyuz
Metin Sezgin Metin Sezgin
CHP'nin tek başına iktidar olabilme gücü vardır (2)
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Kan bağı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 30/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci