MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Egemenlik kayıtsız şartsız Türk milletinindir

26 Nisan 2017, 15:01

Metin Sezgin


Geçen hafta MUDANYA Gazetemizin yetkilisi değerli arkadaşım Çetin Gerçekçi bana haber gönderdi. Arşivinde bulunan 61 yıllık bir fotoğrafta yer alan bir öğretmen için benden yardım istedi. Fotoğraf, 1956 yılında çekilmiş. Biz o tarihte yanılmıyorsam, ikiz kardeşim Emin ile birlikte 12 Eylül İlkokulu'nun 5. sınıfındaydık. Yarım asırdan fazla bir süredir tanış olduğum sevgili arkadaşımın bu çağrısı üzerine işyerine gittim. Çetin, fotoğraftaki bir bayan öğretmeni işaret ederek, bana, "Bu kim?" dedi.

Sevgili ilkokul öğretmenimiz Emine İyihuylu diye yanıt verdim. Fotoğrafı ilk kez görüyordum. O zaman ne kadarda genç ve güzelmiş rahmetli Emine öğretmenimiz. Ünlü sinema sanatçısı Muhterem Nur'a benziyormuş. Emine öğretmenim, 1970’li yıllarda yanılmıyorsam 60 yaşlarında idi, bende  30’lu yaşlarda.. İstanbul'da avukatlık yapıyordum, beni yazıhanemde buldu. Eşinden ayrılmış. Mahkeme, oğlunun velayetini kendisine vermişti. O yıllar rahmetli öğretmenimle birlikte oğlunun çok zor olan velayet davaları ile uğraşmıştık. Kendisini ve diğer öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum.

Yukarıda sözünü ettiğim iki fotoğraf, 20 Nisan 2017 günlü MUDANYA Gazetesi'nde yayımlandı. Sağdaki fotoğrafta, arka planda başöğretmenimiz Raif Gürcan ve onun sağında Emine ve Cavidan öğretmenlerimiz yer almış. Başöğretmenimizin solunda ise hayat  dolu neşeli bir öğretmenimiz olan şimdi Allah’ın rahmetine kavuşmuş olan Nazmiye öğretmen ve yanlarında isimlerini bilemediğim veliler görülüyor. Fotoğrafın ön planında başöğretmenimizin kızı Nüve Gürcan, baba dostu Ekrem Gürçağlan'ın kızı Güzide, vefalı ve sevgili arkadaşımız  Güler Polat ve isimlerini bilemediğim yaşça bizlerden küçük olan Mudanya 12 Eylül İlkokulu öğrencileri... Hepsi başlarına taç takmış, kuğular gibi beyaz tuvaletler içinde. Soldaki fotoğrafta ise, öğretmenlerinden ayrı olarak aynı beyaz tuvaletler içinde, yine Nüve Gürcan'ın liderliğinde bir halka oluşturarak fotoğraf çektirmişler.

Evet, ülkemizin tüm kentlerinde yıllarca ve yıllarca 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hep  böyle ve sevinçle kutlanırdı. Türk çocukları olarak  23 Nisan bayramlarında gerçekten neşe doluyorduk hepimiz.

Ne var ki son yıllarda ülkemizi yönetmek iddiasında olan Atatürk ve laik Cumhuriyet karşıtı olan bir zihniyet, ulusal bayramları yasaklamak Cumhuriyeti unutturmak istedi. Türk Milletine, 23 Nisan bayramlarını coşku ile kutlanmasını bir çok  kısıtlamalar getirerek önlemek istediler. Dünyanın hiçbir yerinde bir benzeri olmayan bu güzel bayramımızı çok gördüler Türk çocuklarına.

Bizler Mudanya 12 Eylül İlkokulu'nda okurken 23 Nisan sabahları arkadaşlarımızla kol kola girer, koşar adımlarla “Bugün 23 Nisan neşe doluyor insan. Kamutay (Türkiye Büyük Millet Meclisi) bugün doğdu ve saltanatı boğdu…” marşını coşku ile söylerdik. Sonraki yıllar bu marş, ilkokullarımızda her nedense söylenmez oldu.     

Halen yürürlükte olan Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 6. maddesinde aynen şöyle bir hüküm yer alır: "...Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Türk Milleti, egemenliğini, Anayasa'nın koyduğu esaslara göre yetkili organları eliyle (yani öncelikle yasama, yürütme ve onları hukuk yoluyla denetleyen yargı erkiyle) kullanır. Egemenliğin kullanılması hiçbir surette hiçbir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılamaz. Hiç kimse veya organ kaynağını Anayasa'dan almayan bir devlet yetkisini kullanamaz..."

5 bin yıllık tarihinin hiçbir döneminde esaret altında yaşamamış olan Türk Milletinin devlet kuruculuğu ve bağımsızlık ruhu genlerine işlemiştir. Mudanya Mektupları'nda sık sık yinelediğim gibi yenilmemek ve yıkılmamak üzere kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni Türk milletiyle birlikte el ele vererek  kuranların 2 temel hedefi vardı. Gazi Mustafa Kemal’in olmazsa olmaz, en temel iki ülküsüydü bunlar.

Türk devriminin birinci hedefi; Anadolu’da Türk Birliği'nin kurulmasıdır. Bu nedenle bu cumhuru kuran O büyük insan, ‘Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türk halkına, Türk Milleti denir’ diyerek bu konuyu O eşsiz dehasıyla çözmüştür. Bu ülkeye Yüce Tanrı tarafından görevle gönderildiğine inandığım o büyük insanın ikinci önemli hedefi ise, bu ülkeyi dinin mistisizmden ve hurafelerden kurtarmak ve Yüce İslam dinini  ve yurttaşların inancını asıl olması yerde vicdanlarda bırakarak siyasilerin asla inanç sömürücülüğü yapamayacakları laik bir toplum düzene, laik bir Cumhuriyet düzeni kurmaktı.

Bu nedenle 23 Nisan Pazar günü Türk Milleti  olarak o mutlu günün 97. yıldönümünü her zamankinden daha aydınlık bir bilinçle ve her zamankinden daha büyük bir coşku ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kemalist Türk devriminin kıymetini her zamankinden fazla bilerek, egemenliğin kayıtsız şartsız kendi milletin elinde olduğu gerçeğinin bilinciyle her zamankinden daha fazla  özümseyerek kutladık.

Bu makale 1304 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci