MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Kaan Tuğracı

Anlayabilene yaşanmış dersler...

26 Nisan 2017, 15:04

Kaan Tuğracı


Çok değerli kadirşinas dostlarım, bu üsbu neşriyatıma eskilerde yaşanmış  beş farklı  aksi kaziyeyle ilgili kalem çalacağım.

 Bir talebenin deheninden laflamasına göre, "Mektebimin ikinci ayında hocamız imtihan suallerini dağıttı. Ben mektebin en iyi talebelerinden  biriydim. Son suale kadar soluk almadan geldim ve orada çakıldım kaldım. Son sual şöyleydi: 'Her gün mektebi temizleyen hademe hanımın ilk adı nedir?' Bu herhalde bir çeşit şaka olmalıydı. Hanımı, yerleri silerken hemen her gün görüyordum. Uzun boylu, siyah saçlı bir hanımdı. 50'lerinde falan olmalıydı. Ama ismini nerden bilecektim ki?!.. Son suali yanıtsız bırakıp, kağıdı teslim ettim. Süre biterken bir talebe, son sualin imtihan akibetlerine dahil olup olmadığını sordu. 'Tabii dahil' diyerek cabet verdi hocamız.. 'İş yaşamınız boyunca çeşitli  yurttaşlarla karşılaşacaksınız. Hepsi birbirinden farklı yurttaşlar. Ama hepsi sizin ilginiz ve dikkatinizi hakkeden insanlar bunlar. Onlara sadece gülümsemeniz ve 'merhaba' demeniz gerekse bile...'. Bu dersi, hayatım boyunca unutmadım. O hademenin adını da...

 İKİNCİ ÖNEMLİ DERS

Vasıta süren bir yurttaş laflamalarına devam ediyor...

Yağmurda otostop çekmek... Bir gece, gece yarısına doğru bir vilayet otoyolunun kenarında duran bir zenci hanım gördüm. Bardaktan boşalırcasına yağışa rağmen, bozulan vasıtasının dışında duruyor ve dikkati çekmeye çalışıyordu. Geçen her vasıtaya el sallıyordu. Yanında durdum. 60'lı senevatlarda bir beyazın, bir zenciye hem de otoyolda yardıma kalkışması pek olağan şeylerden değildi. Onu vilayete kadar götürdüm. Bir taksi durağına bıraktım. Ayrılırken ille de adresimi istedi, verdim. Bir üsbu sonra kapım çalındı. Muazzam bir konsol televizyon indiriyordu adamlar. Bir de armağan ile birlikte not ekliydi... "Geçen gece otoyolda bana yardımınıza teşekkür ederim. O korkunç yağmur; sadece elbiselerimi değil, ruhumu da sırılsıklam etmişti. Kendime güvenimi yitirmek üzereydim siz çıkageldiniz. Sizin sayenizde ölmekte olan kocamın yatağının baş ucuna zamanında ulaşmayı başardım. Biraz sonra son nefesini verdi. Allah bana yardım eden sizi ve başkalarına karşılık beklemeksizin yardım eden herkesi affetsin!..

 ÜÇÜNCÜ ÖNEMLİ DERS

Bir pastanın üç 30 akçeye satıldığı günlerde, 10 yaşında bir çocuk pastaneye girdi. Garson kız hemen koştu. Çocuk "Çikolatalı pasta kaç akçe?" diye sualde bulundu.  "50 akçe" cabetini aldı çocuk. Cebinden çıkardığı bozukları saydı, bir daha sualde bulundu. "Peki dondurma ne kadar?". "35 akçe" dedi garson kız sabırsızlıkla. Dükkanda yığınla müşteri vardı ve kız hepsine tek başına koşuşturuyordu. Bu çocukla daha ne kadar vakit geçirebilirdi ki? Çocuk akçesini bir daha saydı ve "Bir dondurma alabilir miyim lütfen" dedi. Kız dondurmayı getirdi. Fişi, tabağın kenarına koydu ve öteki masaya koştu. Çocuk dondurmasını bitirdi. Fişi kasaya ödedi. Garson kız masayı temizlemek üzere geldiğinde, gözleri doldu birden. Masayı sanki akan yaşlar temizleyecekti. Boş dondurma tabağının yanında çocuğun bıraktığı 15 sent duruyordu.

 

DÖRDÜNCÜ ÖNEMLİ DERS

Yolumuzdaki engeller..

Eski zamanlarda bir kral, saraya gelen yolun üzerine kocaman bir kaya koydurmuş kendisi de, pencereye oturmuştu. Bakalım neler olacaktı? Ülkenin en zengin tüccarları en güçlü kervancıları, saray görevlileri birer birer geldiler sabahtan öğlene kadar. Hepsi kayanın etrafından dolaşıp saraya girdiler. Pek çoğu kralı yüksek sesle eleştirdi. Halkından bu kadar vergi alıyor ama yolları temiz tutamıyordu. Sonunda bir köylü çıkageldi. Saraya meyve ve sebze getiriyordu. Sırtındaki küfeyi yere indirdi, iki eli ile kayaya sarıldı ve ıkına sıkına itmeye başladı. Sonunda kan ter içinde kaldı ama kayayı da yolun kenarına çekti. Tam küfesini yeniden sırtına almak üzereydi ki, kayanın eski yerinde bir kesenin durduğunu gördü. Kese, altın doluydu. Bir de kralın notu vardı içinde. "Bu altınlar kayayı yoldan çeken kişiye aittir" diyordu kral. Köylü, bugün dahi pek çoğumuzun farkında olmadığı bir ders almıştı.

"Her engel,  zorluklar, yaşam koşullarınızı daha iyileştirecek bir fırsattır".

Anlayabilene..

 BEŞİNCİ ÖNEMLİ DERS

Önemli olan vermektir.

Senevatlar önce şifahanede çalışırken, ağır hasta bir kız getirdiler. Tek yaşam şansı 5 yaşındaki kardeşinden acil kan nakli idi.

Küçük oğlan, aynı hastalıktan mucizevi şekilde kurtulmuş ve kanında o hastalığın mikroplarını yok eden bağışıklık oluşmuştu. Tabib bey, durumu 5 yaşındaki oğlana anlattı ve ablasına kan verip vermeyeceğini sordu. Küçük çocuk bir an duraksadı. Sonra, derin bir nefes aldı ve "Eğer kurtulacaksa veririm kanımı" dedi. Kan nakli ilerlerken, ablasının gözlerinin içine bakıyor ve gülümsüyordu. Kızın yanaklarına yeniden renk gelmeye başlamıştı ama küçük çocuğun yüzü de giderek soluyordu. Gülümsemesi de yok oldu. Titreyen bir sesle Tabib Bey'e sualde bulundu çocuk. Hemen mi öleceğim?

Küçük, Tabib Bey'i yanlış anlamış, ablasına vücudundaki bütün kanı verip öleceğini sanmıştı.

 Evet çok kıymetli okurlarım,

Kalem çaldığım bu farklı aksi kaziyelerlede alakalı, bizlerde kendimize çıkartılması gereken dersleri alıp bundan sonraki hayatımızda yaşamımızı ona göre idame ettirmeliyiz. Neşriyatıma burada son verirken tüm emekçi kardeşlerimin birlik, dayanışma mücadele günü emekçi bayramlarını kutluyorum.

Kalın sağlıcakla, hayırlı üsbular.

Bu makale 1329 defa okunmuştur.

Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
Perihan Dirican Perihan Dirican
Timsah gözyaşları
Suat Orunç Suat Orunç
İçimizdeki ses vicdan-dan gelir...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Vicdan makamı
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci