MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Ana ile oğul -2

11 Mayıs 2017, 12:56

Tevhide Türken


Öğleden önceki büyük arada okul bahçesinde halka olduk. Yere çömelip Liliani'ni ortamıza aldık. Her zaman cam gibi parlak gözleriyle gülüyor bize. Herkes alçak sesle bir şeyler soruyor Lilianin bunları sabırla, anlayışla yanıtlıyor, konuşurken gurur duyuyor sanki.

-Çok adam girip çıkıyor mu ananın odasına?

-Eveeet çok, hele geceleri..

-Ne yapıyorlar peki?

-Bilmiyorum, soyunuyorlar.

-Soyunduktan sonra ne yapıyorlar?

-Ben uyuyorum, bilmiyorum.

-Anan onlara ne diyor?

-Anam onlara kimi zaman babamdan söz ediyor. Babam, anamın nişanlısıydı. Bizi bırakıp gitti. O yüzden anam benimle yalnız yaşıyor.

-Herifler, anana para veriyorlar mı?

-Evet, veriyorlar...

Sorular gittikçe sırnaşık, bıktırıcı oluyorsa da Lilianin aynı rahatlıkla gülüyordu. Sonunda kara böcek bir kolunu havaya kaldırdı ve arsız bir köpek gibi Lilianin gözlerinin içine bakarak; "O zaman senin anan orospu" dedi. Bir an Lilianin'in gülmesi kesildi. Başını sanki 'yok, hayır' demek ister gibi salladı. Sonra kendini toparladı ve alçak sesle "O benim anam, anamdır, anladınız mı" dedi. Herkes sustu. Bu sessizlik kara böcek için zor oldu. Lilianin ise hepimize ayrı ayrı bakıp gülüyordu. O sırada Don Bartolome'nin gür sesi duyuldu. "Haydin herkes sınıfa". Lilianin hepimizden önde yürüyordu. Don Bartolome herhalde bir şeyler sezdi elini, Lianin'in omuzuna koydu.

-"Nasılsın bakayım, iyi misin?".

-"İyiyim efendim."

-"Sınıf arkadaşların iyi davranıyorlar mı sana?"

-Bana iyi davranıyorlar ama efendim anama karşı pek iyi değiller.

-Nasıl?

-Boşverin der gibi elini salladı müdüre.

Don Bartolome bize döndü. Bir şeyler söylemek istiyordu, üzgün gözlerle baktı sessizce. Neredeyse ağlayacak sandım. Tam konuşmaya başlayacaktı kararından caymış gibi kıpırdadı. Sınıfa girip yerlerimize oturduk.Don Bartolome, coğrafya kitabını aldı okumaya başladı. Lilianin, Don Bartolome'nin masasına yakın sırada dimdik duruyor, dersi dinliyordu. Arada bir tavana bakıp dudaklarını oynatıyordu. O güne kadar Don Bartolome'nin derslerinde hiç bu kadar sessiz olmamıştık. İspanyol yazar Francisco Garcia Poan'ın 1961'de kaleme almış olduğu bu öyküyü Fakir Baykurt'un arı duru Türkçe çevirisini okurken bende derin izler bırakan anılarımdan birini tekrar yaşarmışçasına hüzünlendim.

 

Yıl 1973.. Güzel ülkemizdeki siyasi ortam yine toz duman. Talebe olaylarının önü ardı kesilmiyor. Gençler arasındaki sağ-sol çatışmalarında serseri kurşunlar havalarda uçuşuyor. Hava karardıktan gün aydınlanmadan sokağa çıkmak gerçekten sakıncalıydı. Ancak biz sağlık hizmetinde çalışanlar için bu gibi tehlikelerin sorun teşkil etmemesi öncelikle hastaya ulaşmamızın gerektiği ilkesi ilk görevimizdi.

Telefon sesiyle uyandım. Ahizenin ucunda hüzünlü bir kadın sesi.. "Hemşire hanım, hemen gelebilir misiniz?" Verilen adrese gittiğimde gün henüz ışımamıştı. Kapıyı üzeri kiraz çiçekleriyle bezeli, ipek kimona giysili genç ve güzel bir hanım açtı. Bu saatte sizi rahatsız ettiğim için özür dilerim derken sesinin titrediğini hissettim. "Hastanın yakını olmalısınız" soruma "Hasta olan benim. Doktor 12 saat arayla yapılması gereken iğneler verdi. İşim gereği erkeklere hizmet veren bir sektörde çalışıyorum" derken yüzünün kızardığını hissettim.

İşimiz gereği bu tür rahatsızlıklarla zaman zaman karşılaşırız. İnsandan insana salt cinsel ilişkiyle buluşan bu menhus hastalık tedavi edilmediğinde gerçekten kötü sonuçlarla da karşılaşabiliyorduk. Dikkatli ve uzunca süren bir tedavinin sonunda hastam iyileşti. Bu sabah akşam gelip gitmelerim sonucunda hastamla ilişkilerimiz giderek sıcak bir dostluğa dönüştü.

Kader kurbanı temiz yürekli bu kadın, bir gün bana toplumumuz tarafından damgalanıp, dışlanan bir ortamda çalışmaktan utanç duysam da tek tesellim, çocuğumun olmaması demişti.

Bu makale 1243 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci