MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Bursaspor bu yıl küme düşer mi?

11 Mayıs 2017, 13:01

Metin Sezgin


Bursaspor , 1. ligden düştüğü 2003-2004 futbol sezonunun son haftasında yaşadığı kabusu, 13 yıl sonra, ligin bitimine 4 hafta kala yeniden yaşayabilecek olması Bursasporlu olarak insanın yüreğini ürpertiyor. Bursaspor bu yıl küme düşer mi? Bursaspor'un son haftalarda oynadığı maçlarda Akhisar’dan ve Galatasaray’ dan 5’er gol, Rizespor’dan da 6 gol olmak üzere toplam da 16 gol yemesine karşın, Akhisar’a sadece 1 gol atabilmiş olması gerçeği, her Bursasporlu gibi ister istemez  beni de ruhen zaman zaman  böyle bir karamsarlığa düşürüyor ve beni Bursaspor’un küme düşebileceğinin matematiksel olarak var olduğu gerçeğini düşünmeye itiyor. 

Şimdi, 13 yıl önceye o kabus dolu günlere gidelim ve Bursaspor’un 2003-2004 futbol sezonunda nasıl küme düşürüldüğünü anımsayalım:

2002-2003 Birinci Lig Futbol Sezonunun  şampiyonu olan Beşiktaş, 2003-2004 sezonuna da fırtına gibi girip ligin ilk yarısını açık ara lider kapatmıştı.

2003-2004 sezonunun  ikinci yarısında da Şansal Büyüka ile Erman Toroğlu’nun  başını çektiği TV ekranlarının bir grup futbol yorumcuları, yazılı basındaki kimi spor yazarları, kısacası Türk  futbol camiasının önemli bir kesimin “Ligin Heyecanı Kalmadı” şeklinde bir tutum içine girmeleri ve bu havaya katkı sağlayan başkaca nedenler 2003-2004 sezonunun ikinci yarısında Beşiktaşlı futbolcuların psikolojik olarak gevşeme ve işi hafife alma şeklinde bir sendrom yaşamalarına yol açtı. 2003-2004 sezonunda ligin ilk yarısında 43 puan toplayan Beşiktaş, ikinci yarıda ligin sonuna gelindiğinde ancak 19 puan toplayabilmişti. Bursaspor'un ise 2003-2004 sezonunda 34. haftaya gelindiğinde toplam 40 puanı vardı.

15 Mayıs 2004 günü 2003-2004 sezonu Türk futbol tarihinde unutulmayacak bir olay yaşandı. Beşiktaş–Rizespor maçı oynanacaktı. Ligde iddiasını kaybeden Beşiktaş'ta Başkan Serdar Bilgili, teknik direktör ise Mircea Lucescu idi. Beşiktaş, son maçında kümede kalmak için mutlaka 3 puana ihtiyacı olan Rizespor maçına çıkacaktı. 15 Mayıs'taki maç için Rizespor son kozlarını oynuyor. O günlerdeki telefon konuşmaları, Sedat Peker'e yönelik "Kelebek Operasyonu" için yapılan teknik takibe takılıyor. Telefon kayıtlarında "evladımız" sıfatıyla anılan Sergen, maça çıkmıyor. Emre Aşık, kötü oynuyor, Tümer 78. dakikada oyundan alınıyor. Serdar Topraktepe, "müsait" bir pozisyonda geri dönerek olası bir golün önüne geçiyor! ve Beşiktaş, Rizespor lehine verilen "ilginç" bir penaltıyla, maçı 1-0 kaybediyor. Sonuçta Rizespor, 42 puanla 1. Lig'de kalıyor. 40 puanlı Bursaspor ise küme düşüyor.

Şimdi Bursaspor, 2016-2017 sezonunda ligin bitimine 4 hafta kala 15 Mayıs'ta Beşiktaş’ı, 28 Mayıs'ta Gençlerbirliği’ni sahasında konuk ediyor. 20 Mayıs'ta ise Bursaspor deplasmanda Antalyaspor ile karşılaşacak. Bursaspor, son maçını  ise 4 Haziran'da Trabzon'da, Trabzonsporla oynayacak. Belki de o gün Bursaspor’un ligde kalıp kalmamasını yine bir Karadeniz ekibi belirleyecek.  Bursasporlular olarak  temennimiz; 13 yıl önce yaşadığımız kabusu yeniden yaşamamak. Bursasporumuz’un önümüzdeki haftalarda oynayacağı  dört maçında ligde tutunmaya yetecek puanları toplayabilmesi için büyük bir çaba gösterebilmesini ümit etmek. Bursaspor’un kalan son 4 maçında başarılı olmasını,  özellikle Galatasaray ve Rizespor maçlarındaki gibi kişiliksiz ve ruhsuz bir futbol sergilememesini ümit ediyor ve Bursasporumuz’a bu konuda başarılar diliyoruz.

Bu makale 2303 defa okunmuştur.

600 sayımızı e-gazete formatına okumak için tıklayın
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Metin Aytürk Metin Aytürk
İşgal, Talan, Göz Yumma!...
Efraim Pala Efraim Pala
Şanlı Türk Milleti
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci