MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Toplumu ayakta tutan en büyük değer: ADALET

25 Mayıs 2017, 16:55

Metin Sezgin


Bu günlerde ülkemizde “Adalet" ve "Yargı Bağımsızlığı" konusunda çok önemli sorunlar yaşanıyor. Öylesine büyük sorunlar ki... Bu sorunlar, bu  yıl 46.ncı yılını dolduracağım avukatlık mesleğim süresi boyunca yaşadığım güzel ülkemde, 10 yıllardır tanığı olduğum yargı organlarındaki duruşmalarda hiç karşılaşmadığım kadar büyük ve karmaşık. Bu nedenle bu haftaki Mudanya Mektubu'nda “Adalet ve Yargının Bağımsızlığı” konusundan söz etmek istiyorum.

Hukukçuluğum yanında bu yıl 5'inci seneye gireceğim felsefe öğrenciliğim sırasında eşsiz bir filozof olarak tanıdığım Aristo, asırlar önce  insanlığa şöyle seslenmiş; ".. Adalet önce devlette teessüs etmelidir. Çünkü hukuk, devletin toplumsal düzenidir. Kanun düzendir, iyi kanun iyi düzendir. Hukuk her şeyin üzerinde olmalıdır..."

Değerli aile dostumuz Prof. Cahit Tanyol'un yazdığı “ Sosyal ahlak" kitabında, bağımsız olmayan bir yargı karşısında yaptığı eşsiz savunmaya rağmen ölüme mahkum edilen dünyanın gelmiş geçmiş en büyük filozofu ve    bir ahlak kahramanı olarak tanımladığı Sokrates; “…Bir yargıç, iyi niyetle dinlemeli, akıllıca karşılık vermeli, sağlıklı düşünmeli, tarafsızca karar vermelidir" diyordu.

Fransız devriminin fikir babası Voltaire “….İnsanlığın en güzel görevi adalet dağıtmasıdır" diyordu . Yine Fransız düşünür Montesquieu asırlar önce; “Eğer yargı gücü, yasama ve yürütme güçlerinden ayrılmazsa (o ülkede  özgürlük söz konusu olamaz” diyerek insanlığı yargının bağımsız ve tarafsız olması gereğini  asırlar önce ortaya koymuş. Ve Montesquieu ekliyor: “...Bir tek kişiye yapılan bir haksızlık, bütün topluma yapılan bir tehdittir".

Değerli düşünür Pierre Calamander'i hukuku şu sözleriyle  çok iyi tanımlıyor: "...Hukuk, ancak kaybettiğimizi anladığımız zaman değerinin farkına vardığımız sağlık gibi sezilmez bir şeydir".

Adalet ve yargı bağımsızlığından söz edebilmek için illaki hukuk ve felsefe eğitimi almaya gerek olmadığını ülkemizin değerli yurttaşlarından biri olan Beyin Omurilik Sinir Cerrahı Doç. Dr.  Ahmet Yıldızhan, sizlere özetle aktarabildiğim şu çok değerli yorum ve düşünceleriyle bizlere kanıtlıyor: “…..Adalet öylesine önemlidir ki, siz bir toplumdan bütün değerleri tek tek çekip alsanız ve geride sadece adalet kalsa, belki o toplum varlığını sürdürebilir. Ancak adalet kalmazsa o toplum çöker. Adalet evrensel değerlerdendir ve er geç yerini bulur. Aslında iyilik eden de kötülük eden de kendine eder. Her ferdin içinde bir ’Evrensel Işık’ vardır. İçimize Allah tarafından yerleştirilen bu ışık parladığında tüm evreni aydınlatabilecek güçtedir. Ahlakın, vicdanın ve adaletin kaynağı o ışıktır... Adaletsiz bir toplumun varlığını devam ettirebilmesi mümkün değildir. Özgürlükse o kadar kıymetlidir ki, size dünyaları verseler karşılığında özgürlüğünüzü vermezsiniz... Bir toplumun uygarlık düzeyini öğrenmek istiyorsanız, o toplumdaki insanların adalete ne kadar değer verdiklerine ve de annelerine, babalarına, yaşlı kişilere, çocuklara, engellilere, hayvanlara ve doğaya nasıl davrandıklarına bakın...".

Adalet çok hassas bir konudur. Bu nedenle Yüce Allah Kuran-ı Kerim'indeki ayetlerinde sık sık “Adalet” kavramından söz etmiştir. Allah’ın güzel isimlerinden bir tanesi de ‘adalet üzere olan’ anlamındaki ’El-Adl’dır. Bir kişi devlet başkanı da olsa, sıradan bir vatandaş da olsa herkese karşı adaletli davranmalı. Düşmanlara karşı bile adaletle muamele etmek gerekiyor. Birisi size düşmanca davransa da siz ona karşı daima adaletli olun ve ölçüyü asla elden bırakmayın. Ne mutlu adil olup adalet ile yaşayanlara. Adil olun ve düşmanlarınıza karşı bile adaletli davranın. Adaletin terazisini asla elinizden bırakmayın. Allah adaletli kişi ve toplumları sever, yüceltir..

 

Türk toplumunun bugünlerde hukukun üstünlüğüne sahip çıkan bağımsız  yargıya, adaletle hükmeden yargı mensuplarına ve vatandaşlarına adaletle davranan adil yöneticilere büyük ihtiyacı var. Deneyimli bir hukukçu olarak Mudanya Mektupları'nda ,bir toplumu ayakta tutan en büyük değer olan “Adalet” ve Yargı Bağımsızlığı “ konularına  sık sık değinmek istiyorum.

Bu makale 1385 defa okunmuştur.

Metin Aytürk Metin Aytürk
Virüs mü? Bakteri mi? Mikrop mu?
Efraim Pala Efraim Pala
Koronavirüs ile temizliği hatırladık
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Hayatın hakikati
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
CHP nerededir?
Perihan Dirican Perihan Dirican
Sabret Amca
Tevhide Türken Tevhide Türken
Bir Türk Generali -2-
Metin Sezgin Metin Sezgin
Her birimiz Mustafa Kemal Atatürk olmalıyız (2)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 26/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/03/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 28/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 20/02/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci