MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Kuvay-i Milliye ruhu

01 Haziran 2017, 15:21

Metin Sezgin


Yeni bir emperyalist saldırıyı Türk milleti ancak yeniden Kuvay-i Milliye ruhu ile durdurabilir.

 

Vatanımızın ve Türk Milleti’nin Emperyalist Batı’nın Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) ile ilgili menhus emellerine ulaşabilmek için yeniden “Emperyalist Bir Saldırı” tehlikesi karşısında olduğu tartışmasız bir gerçek olarak ülkemiz gündeminde duruyor. Bunun en somut ve canlı kanıtı geçen yıl 15 Temmuz'da yaşadığımız vatan hainlerinin oluşturduğu FETÖ Silahlı Terör Örgütü'nün Batı Emperyalizminin her türlü  silah ve finansal desteği ile yaptığı darbe girişimidir.

11 Ekim 1970 tarihli Cumhuriyet Gazetesi'nde Mudanya Mütarekesi ile ilgili olarak çıkan bir yazımda Kuvay-i Milliye Ruhundan söz etmiştim. Yazımın giriş bölümü şöyleydi: 

“…Ulusal tarihimize, özellikle yakın tarihimize karşı öteden beri büyük bir ilgisizlik gösteririz. Bırakınız Osmanlı Türk tarihini pek çok insanımız, İstiklal Savaşımızın  kronolojik safahatını dahi bilmemektedir. Şehnamelere sığmayacak kadar büyük bir zafer destanı olan 'Türk Bağımsızlık Savaşı', sadece ortaokul ve liselerimizin son sınıflarında, oda  200 sahifeyi geçmeyen 'Türkiye Cumhuriyeti Tarihi' adı altında okutulur. … Üniversitelerimizde de durum ortaöğretimden farksızdır. Fakültelerimizde 'Devrim Tarihi' diye bir ders vardır ama bu ders adeta bir formalite olarak programa konmuştur. Bir tarihte  Ankara Üniversitesi’nde yapılan bir 'Devrim Tarihi' imtihanının neticesi bu bakımdan çok ilginçtir. ' …Kuvay-i Milliye Ruhu'ndan ne anlıyorsunuz ?...' şeklinde sorulan bir soruya öğrencilerin büyük bir çoğunluğu ya hiç  cevap verememiş ya da cevap verenlerin bu cevapları doyurucu olmamıştır….”.

Kuvay-i Milliye kısaca yurdun işgali karşısında çeşitli bölgelerde ortaya çıkan milli direniş örgütlerine denir. Kuvay-i Milliye'yi askeri açıdan inceleyen öğretmen, Binbaşı Dr. Kadir Kasalak bir yapıtında, Mustafa Kemal'in Kuvay-i Milliye tanıtımını şöyle naklediyor: "Hükümet merkezi düşmanların güçlü  çemberi içindeydi. Siyasal ve askeri bir çember vardı. İşte böyle bir çember içinde yurdu savunacak, ulusun ve devletin bağımsızlığını koruyacak kuvvetlere emrediyorlardı. Bu biçimde yapılan emirlerle, devlet ve ulusun araçları temel görevlerini yapamıyorlardı. Yapamazlardı da. Bu araçları savunmanın birincisi olan ordu da 'ordu' adını korumakla birlikte, elbette temel görevini yerine getirmekten yoksundu. İşte bunun içindir ki, yurdu savunmaktan ve korumaktan ibaret olan temel görevi yerine getirmek, doğrudan, doğruya ulusun kendisine kalıyordu…İşte buna Kuvay-i Milliye diyoruz".

Kurtuluş Savaşı'nın ilk direniş örgütü olan Kuvay-i Milliye, ilk olarak Güney Cephesi'nde Dörtyol'da 19 Aralık 1918'de Fransızlara karşı başlamıştır. Bunun en önemli nedeni Fransızların işgallerine Ermenileri ortak etmeleridir. Daha sonra ise İzmir'in işgalinden sonra Ege'de milliyetçi bazı subaylar tarafından halkın örgütlenmesiyle oluşmuştur. Batı Anadolu'daki Kuvay-i Milliye birlikleri düzenli ordu kuruluncaya kadar geçen sürede Yunan birliklerine karşı vur-kaç taktiği ile savaşmıştır. Güney Cephesi'nde (Adana, Maraş, Antep ve Urfa) Kurtuluş Savaşı'nı düzenli ve disiplinli Kuvay-i Milliye birlikleri yapmıştır. Ulukışla'da faaliyet gösteren Kuvay-i Milliye'de ilk kurulanlardan olup Fransızların Toros'lardan kısa sürede püskürtülmesini sağlamıştır. Yerel sivil örgütlenmeler, çeteler olarak ortaya çıkan Kuvay-i Milliye, düzenli ordulardan oluşan işgalci güçlere karşı, bugünkü deyimiyle bir gerilla savaşı uygulamıştır. İlk direniş olayları Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Fransızlara karşı görülmüşse de, örgütlü direniş İzmir'in düşman tarafından ele geçirilmesinden sonra Ege Bölgesi'nde Kuvay-i Milliye olarak başlamış ve bağımsız yerel örgütlenmeler olarak yayılmıştır. Bölgesel kuruluşlar, daha sonra TBMM'nin kurulması ile birleştirilmiş ve 1. İnönü Muharebesi sırasında da düzenli orduya dönüşmüştür. Kuvay-i Milliye'nin amaçlarının başında hiçbir devletin ve ulusun egemenliğini kabul etmeyerek, Türk Milletinin kendi bayrağı altında yaşama hakkını ve bağımsızlığını oluşturmak gelmiştir. Kurtuluş Savaşı'nda düzenli ordu oluşuncaya kadar zaman kazanılmasını sağlamış ve düşmanı yavaşlatmıştır. Kuvay-i Milliye birlikleri halkın içinden milli duygularla oluşmuş, meslek, gelir düzeyi, genç, yaşlı vb. pek çok hususlar dikkate alınmaksızın bir nevi kendiliğinden oluşmuş birliklerdir.

Vatanımıza ve Türk Milleti’ne karşı 15 Temmuz'da yapıldığı gibi “Emperyalist Bir Saldırı” tehlikesinin  halen  devam ettiği varsayılarak; Türk Milleti’nin ve Türk Ordusu’nun daima güçlü ve teyakkuz halinde olması gerekir. Ne var ki Türk Milleti, yeniden olası bir emperyalist saldırıyı ancak ve ancak Kurtuluş Savaşımızdaki gibi yeniden Kuvay-i Milliye Ruhu ve milli beraberlik içinde hareket etmekle  durdurabilir. Bu da ancak ve ancak ülkemiz yöneticilerinin Türk Milleti’ni oluşturan etnisiteyi birbirine düşürecek,Türk Milletini, etnik köken, siyasi inanç, mezhep farklılıklarını körükleyerek ayrıştırabilecek eylem ve söylemlerden titizlikle kaçınmaları, aksine “Bağımsızlık Savaşımızda” olduğu gibi Kuvay-i Milli'ye ruhunu ve Ulusal Birliğimizi ve her şeyden önce çağdaş Türkiye Cumhuriyetini daha da güçlendirecek her türlü tedbirleri ivedi olarak almaları ile mümkün olabilecektir.

Bu makale 1242 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci