MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Zeytin ağaçları gençleştirilmeli

08 Haziran 2017, 11:25

Mehmet Aktoprak


Dünya genelindeki zeytin yetiştirildiğinin yüzde 90’lık bölümü Akdeniz havzasında yetişir. Diğer kısmı Latin Amerika ülkelerinde yetiştiriliyor. Dünya’da 9 milyar hektar alanda 900 milyon zeytin ağacından elde ediliyor. Türkiye genelinde 171 milyon 279 bin zeytin ağacı bulunuyor. İspanya’nın ardından Türkiye de ikinci sırada yer alır. İspanya, 315 milyon zeytin ağacından 1 milyon ton üzerinde yağ üretirken, İtalya 159 bin ağaçtan 300 bin ton zeytinyağı üretiyor. Türkiye'de ise 171 milyon ton ağaçtan 177 bin ton zeytinyağı üretiliyor. Ülkemizde diğer ülkelerden farklı olarak sofralık zeytin üretimi  daha fazla elde ediliyor.

 

TÜRKLER KALP DOSTU ZEYTİNYAĞINI KULLANMALI

Sağlıklı yaşamın simgesini oluşturan zeytinyağı 4bin yıldır insanların sofralarını süsledi. Dünya insanı zeytinyağını zeytinden üretilen en sağlıklı gıda olduğu kabul gördü. Sele, salamura zeytin, ezme zeytin gibi cinsleri piyasada satılıyor. Sabahleyin iki kaşık içilen çiğ zeytinyağı ilaç gibi şifa verdiğini uzmanların ifadesi... Türkiye’de doğrudan 8 milyon ve dolaylı yoldan 13 milyon ailenin geçim kaynağıdır. Zeytin ağacının Türkiye anavatanı olmasına rağmen ülkemizde tüketilin zeytinyağı, yıllık ortalama 1,5 litre, Yunanistan’da  25 yada 15 litre, İspanya’da 15 litre tüketilir.

UZMANLAR ZEYTİNYAĞININ KALP İÇİN İYİ GELDİĞİNİ ONAYLIYOR

Zeytinyağının kalp sağlığı için çok önemli olduğunu onaylıyor. Dünyada tek bir mucizevi gıda var o da zeytinyağıdır. Son yapılan araştırmalarda, Akdeniz mutfağının kalp sağlığı için koruyucu olan sızma zeytinyağı, ceviz, fındık ve badem türü tüketimine bağlı olduğudur. Uzmanların zeytinyağının hepsinden daha önemli olduğunu ifade ediyor. Türkiye’nin zeytin deposu olarak kabul edilen Edremit Körfezi, zeytinyağı ve zeytin üreticilerin en çok sıkıntısını çektiği mazot, gübre ve ilaç desteğinin yetersiz olduğudur. Mutlaka üreticinin ilaç, mazot ve gübre atılışı zamanında yapılması halinde üretim kapasitesi artar.

ÜRETİCİYE MAZOT, İLAÇ VE GÜBRE DESTEĞİ VERİLMELİDİR

Bu desteklerin yapılması zorunludur. Üretici zaman içinde gübre, ilaç ve mazotu alacak parası olmadığı bilinen gerçek. Bu gerçeği Tarım Bakanlığı gerekli desteği vermesi halinde zeytin ve zeytinyağı üretiminin daha çok artması mümkün. Çiftçilere verilmesi gerek teşvik artırılırsa, üretici açığını kapatır, daha huzurlu üretimle çiftçinin daha çok kazanmasını sağlar. Son günlerde artan ve çıkan yasalarla zeytin ağaçlarının kesilmesi, fabrika yapılması ve taş ocaklarının açılmasını sağlayan yasadan dönüş yapıldı. Bu madde yasadan çıkarıldı.

ZEYTİNYAĞI TÜKETİM VE ÜRETİM MİKTARLARI

 İspanya 1,311 bin ton, Yunanistan 260 bin ton, İtalya 243 bin ton, Türkiye 177 bin ton, Fas 110 bin ton, Suriye 110 bin ton, Tunus 100 bin ton, Portekiz93 bin ton üretim yapıldı.

TAKLİT ZEYTİNYAĞLARINA DİKKAT EDELİM

Vatandaşın güvendiği ve bildiği esnaflardan alışveriş yapılmalı. Merdiven altı denilen uygun olmayan yerlerde üretilen gıdalar sağlık açısından sakıncalı. Hijyen ve sağlığı önem vererek işini yapan esnafımıza haksız rekabet ortamı oluşturur. Vatandaşların merdiven altı esnafından alışveriş yapmamaları gerekir. Vatandaşın  tanıdığı esnaflardan alışveriş yapmaları sağlık açısından önemlidir.

 

HAFTANIN SÖZÜ:

Türkiye'de zeytin ve zeytinyağı açısından verilmesi gereken önemi verelim. Zeytin ağaçlarını kesmeyelim.Yeni zeytin ağacı ekelim ve zeytin ağaçlarını artıralım. (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 1307 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci