MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Önde zeytin ağaçları arkasında yar -1

08 Haziran 2017, 11:26

Metin Sezgin


17 Mayıs günü Bakanlar Kurulu'nca TBMM Başkanlığı'na “Sanayinin geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair”, 75 maddeden oluşan bir  TORBA yasa tasarısı verildi.

Bu torba yasa tasarısının 2., 3. ve 4. maddeleri ülkemizde geçimini zeytincilikle sağlayan zeytin üreticileri için çok büyük bir önem arz ediyor. Yürürlükteki 3573 sayılı Zeytin Yasası’nın (Tam adı 'Zeytinciliğin Islahı Yabanilerinin Aşılanması Hakkında Kanun’un ) bazı  maddelerinin değiştirilmesi ile ilgili yasa tasarısı TBMM'deki ilgili komisyonundan geçti. Her zaman olduğu gibi bu yasa tasarısı ile ilgili haberler, gazetelerde manşetten ama özet halinde veriliyor. Bu konudaki açıklamalar dağınık ve değişiklikler net bir şekilde yazılmamış. Bir hukukçu olarak ben bile tam algılayamıyorum. Basını izliyorum. Mudanya Mektupları'nda sık sık yinelediğim yine bu konudaki önemli bir eksikliği bu yasa tasarısı vesilesiyle basında bir kez daha görüyorum.

Her zaman olduğu gibi hiçbir basın organında ilgili yasa maddelerinde yapılan değişikliklerin ne olduğu tam olarak yazılmıyor.Yani eski yasa metni neydi ? Yasa tasarısıyla eski metin, hangi konularda değiştirilmiş bu konu tam metin olarak yazılmıyor. Bunu anlamak için, eski yasa metninin tam olarak yazılması gerekli. Yine yasa tasarısıyla bu eski metin hangi konularda değişikliğe uğramış? Yeni metinde bu nedenle tam ve eksiksiz olarak yazmak gerekiyor. Çünkü bu şekilde bir çalışma yaparsanız eski metinle, yeni tasarı arasında ne gibi bir fark olduğunu algılayabilirsiniz. Bunu yapamadığınız zaman, eski kanun hükmü ile değişiklik tasarısının hangi konularda değişiklik getirdiğini kıyaslama olanağı bulamazsınız.

Bu nedenle eski bir zeytinci ailesine mensup bir Mudanyalı olarak, hemşehrilerimi aydınlatmak için bu haftaki Mudanya Mektubu'nda bu konuya değinmek istedim. Bir hukukçu olarak yasa hükmünün ne kadar önemli olduğunu bana aile dostumuz olan ülkemizin önde gelen sosyologlarından olan ve kendisinden çok şey öğrendiğim Prof. Cahit Tanyol ile yine bir başka aile dostumuz olan Yargıtay 8. Daire üyeliğinden emekli çok değerli bir yargıçtan söz etmek istiyorum.

Kanun hükmünün ne kadar önemli olduğunu, yine kendisini her zaman rahmetle andığım, kanunlara matematik formülleri gibi çok büyük önem atfeden büyük hukukçu Ali Rıza Düzceer'den öğrenmiştim. Şimdi 3573 sayılı “Zeytinciliğin Islahı Yabanilerinin Aşılanması Hakkında Kanun’un 1. maddesinin halen yürürlükte olan tam metnini yazalım. Şöyle ki;

Madde 1- Alelümum aşılı zeytinlerin bakım, tımar ve toplanma ve sıklarının kökletme ve yeniden fidan dikme suretiyle meydana getirilecek zeytinliklerin tesis ve yetiştirme, yabani zeytinliklerin açma ve aşılama işleri Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nın direktifi altında yapılır. Halen yürürlükteki bu madde hükmüne “Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair” Torba Yasa Tasarısının 2. maddesiyle, eski 1. madde değiştirilmiyor. Bu eski  (ama yürürlükte bırakılan 1. maddeye 1 A maddesi eklenmiştir. Bu 1A maddesi şöyle yazılmış;  Madde 1/A : Bu kanunun uygulanmasında; Zeytinlik saha: Orman sınırları dışında kalan ve bir dekar alanda en az 15 kültür çeşidi veya yabani zeytin bitkisinin bulunduğu alanı, Kurul: Zeytinlik sahaları koruma kurulunu  ifade eder.

Şimdi 1A hükmündeki bu masumane gibi görünen  tanımlamalarla zeytin üreticilerinin ileride  başına neler gelebileceğini yorumlamayı ve 3573 sayılı “Zeytinciliğin Islahı Yabanilerinin Aşılanması Hakkında Kanunun asıl 14. ve 20. maddelerde yapılan ve tamamen zeytin üreticilerinin aleyhinde olan bu değişiklik hükümlerini  incelemeyi gelecek haftalardaki Mudanya Mektupları'na bırakarak bu haftaki Mudanya Mektubu'ma Bedri Rahmi Eyüpoğlu'nun  “Sitem” adlı  şu güzel dizeleriyle son vermek istiyorum:

 

Önde zeytin ağaçları arkasında yâr
Sene 1946
Mevsim
Sonbahar
Önde zeytin ağaçları neyleyim neyleyim.
Dalları neyleyim.
Yâr yoluna dökülmedik dilleri neyleyim.


Yâr yâr!..

Seni karasaplı bıçak gibi sineme sapladılar
Değirmen misali döner başım
Sevda değil bu bir hışım
Gel gör beni darmadağın
Tel tel çözülüp kalmışım.
Yar yar!..

Canımın çekirdeğinde diken
Gözümün bebeğinde sitem var...

Bu makale 1384 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci