MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Metin Sezgin

Adalet yürüyüşü ve HDP

06 Temmuz 2017, 17:24

Metin Sezgin


CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu liderliğinde 15 Haziran günü Ankara'da başlatılan Adalet Yürüyüşü, bu satırları yazdığım sırada 20'nci gününü doldurmuştu.

Yürüyüşün 8'inci gününde Ankara Güvenpark'ta yürüyüşü destekleyenler adına bir konuşma yapan CHP Ardahan İl Başkanı Yalçın Taştan, yürüyüşün amacını özetle şöyle açıklıyordu:

"...Genel Başkanımızın başlattığı kutlu mücadeleye destek vermek için bizlerde bugün buradayız.15 yıllık AKP iktidarı döneminde Cumhuriyetin temel değerleri ve kuruluş felsefesinden uzaklaşılarak, başta "Adalet" ve "yargı" olmak üzere kurumsallaşmış bütün değerlerle oynanmıştır. Geldiğimiz son durumda, 'Adaletsiz'liğin yoğun olarak toplumun bütün kesimlerini etkilemiştir. Pek çok insan hangi suçtan, ne sebeple açığa alındığını ve görevden neden uzaklaştırıldığını bilmemektedir. İşini, aşını ve yaşamını onuruyla kazanıp çalışmak isteyen demokratik koşullarda mücadele eden tüm emekçiler, eğitimciler, basın mensupları, kadınlar demokrasi mücadelesinde bulunan tüm yurtseverler adına 109 gündür açlık grevinde bize çığlık olan bizlere insanlığımızı hatırlatan direnmekle kazanılacağını gösteren Nuriye ve Semih için Adalet istiyoruz. Bütün halkımız için adalet istiyoruz. Herkes için adalet istiyoruz. Adalet, hak, hukuk arayışımızı dün olduğu gibi bugün de sürdürmeye kararlıyız..."

 

Kılıçdaroğlu’nu  beğenelim yada Kılıçdaroğlu’nun  benim ve benim gibi düşünenlerin Mustafa Kemal ve arkadaşlarınca kurulan CHP’nin daha dün üst yönetiminde görev alan kimi ulusalcı milletvekillerini partiden uzaklaştırdığı için eleştirelim. Yine,CHP Ardahan İl Başkanı Yalçın Taştan’ın AKP için söylediği gibi Kılıçdaroğlu’nun partiyi temel değerlerinden ve kuruluş felsefesinden uzaklaştırarak CHP’yi eksen kaymasına uğrattığı şeklinde eleştirsek de, ilke olarak ülkemizdeki kimi adaletsizlikleri her gün yaşayan bir Türk hukukçusu  olarak Adalet yürüyüşüne olumlu bakmamak elbette mümkün değildir. Çünkü Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu'nun deyimiyle Türkiye’nin cayır cayır yanan gündemi adalettir.

 

Ne var ki, ülkemizin bölünmez bütünlüğü için Güneydoğu'da PKK ile mücadele eden vatan evlatlarımızın hemen her gün en az ikisinin şehit edildiği haberleri gelirken adalet yürüyüşünün 19'uncu gününde PKK’nın açık destekçisi olan önceki Eş Genel Başkanı’nın   “…Biz sırtımızı YPJ'ye, YPG'ye ve PYD’ye yaslıyoruz. Bunu söylemekte ve savunmakta hiçbir sakınca görmüyoruz. Sırtımızı kime yasladığımızı söylüyoruz. Bundan sonra da yaslamaya devam edeceğiz..." şeklinde Türk Ulusu'na karşı küstahça meydan okuduğu bir HDP’nin milletvekili ve yöneticilerini yürüyüşün 19'uncu gününde bu yürüyüşe katılmalarına izin verilmesini asla doğru bulmuyor ve şiddetle protesto ediyoruz.  

Temennimiz, yukarıdaki çekincelerimiz dışında prensip olarak alkışladığımız Adalet Yürüyüşü’nün, Kılıçdaroğlu ve CHP’nin diğer yetkililerinin başkaca provokasyonlara zemin oluşturulmasına meydan vermeden ve gölge düşürmeden selametle 9 Temmuz’a ulaşmasıdır.

Bu makale 1361 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci