MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Deniz sefası Mudanya’da yaşanır

20 Temmuz 2017, 18:57

Mehmet Aktoprak


Bugün deniz o kadar sakin ve yorgun ki, her gün beklenen poyraz esmeyince;  başlayan sıcaklık havayı sıkıcı bir hale getiriyor…

Denizin sakin olduğu günlerde; akşamları denizin üzerinde lüks ve fener asılmış sandallardan yansıyan ışık huzmesinin yarattığı aydınlık! Bu aydınlığın yarattığı hareketi sahilde izlemek ne kadar güzel bir manzaraydı... Arnavutköy ve İskele istikametinde giden ve gelen sandalların içinde bulunan bir kürekçi ve iki oltacı balık yakalama yarışına girerlerdi. Birkaç saat içinde yakalanan balıklar bol olurdu. O günlerde balık, bol ve bereketliydi. Şimdi ise birçok balık çeşidi kayboldu... Balık yakalama yasağı ile başlayan balıkların üremesi sağlanmış oldu. Şimdi balıkçılar av yasağını uyguluyor. Sadece olta balıkçılığı av yasağı dışında olunca, olta balıkçıları ile yakaladıkları balıkların satışı yapılır ve taze ve günlük balık yenilir. Lokanta ve evlerde her gün taze balık bulunur.

CUMA SABAHI HAVA SIKICIYDI...

Sabahleyin sıkıntılı bir hava ile tanıştık. Hava sıcaklığı 30 derece olmasına rağmen Mudanyalı bu gibi havayı sevmez! Saat 12’den sonra gözler poyrazın havasını hasret ile bekler. Sabahleyin sıkıcı havanın yerini poyraz rüzgârı alınca rahatladık. Saat 18:46 evin önünde oturmuş ve denizin köpüren dalgaların kıyıya vurarak, etrafa sıçrayan dalgaların yarattığı serpintiler(!) Bu manzarayı seyretmek insana huzur veriyor... Mudanyalı bu havaya alışık! Yabancılar bu sert havaya alışık olmaması ile kalın giysiler giyilir. Dalgalar aralıksız gelmesiyle meydana gelen esintinin  Uludağ gibi serinledir..

MUDANYA ANLATILMAMALI, GÖRÜLMELİDİR...

Mudanya, coğrafi ve tarihi yönü ile araştırılması gereken bir kıyı kasabasıdır. Eski yapısı ile yeni yapı arasında son derece farklılık gösterir. Eski binaların yerine dikilen binaların varlığının verdiği sıkıntı... Çünkü zeytin ağaçlarının kesilmesi ile başlayan konut yapımı ile mimari dokunun bozulduğu gözlenmekte. Bunun yanında kıyı kasabası olmasının sağladığı yüzme, yelken kulübü, balık avcılığı, zeytincilik ve yağ üretilmesinin yanında Arnavutköy’de sandalların, botların ve yatların bağlandığı marinasının olması sayabilirim. Son zamanlarda yapılan modern sitelerin yer aldığı Yumurtatepe’ye yapılan konutların çoğu yabancıların olması ve ilerleyen günlerde yerleşim açısından sıkıntı yaratabilir.

ÇARDAKLI KAHVE SOKAKTA GÖRÜNTÜ RENKLİ...

Çardaklı Kahve Sokağı yeni ve eski evlerin dokusu bozulmadığı için evlenen, nişanlanan çiftlerin uğrak yeridir... Bu sokakta çiftlerin fotoğrafları Çardaklı Kahve Sokak nostaljisi içinde çekilir. Hatta bir zamanlar birçok yerli dizinin bu sokakta çekildiğini söylemek isterim. Mudanya’nın özel bir mahallesi olması ve tarihi eski konakların olduğu 12 Eylül Caddesi’nde kafelerin ve balıkçı lokantaların olduğunu hatırlatmak isterim.

MUDANYADA MODERN OTELLER...

Bundan 40 yıl önce Mudanya’da kalınacak Ferah Oteli ve sonunda Belediye Oteli, Koç Oteli ile sayısı üçtü... Şimdi ilerleyen günlerde apart otel sayısı ile birlikte modern oteller açıldı. Bugün Tirilye’de apart oteller var... Bölgeyi gezmeye gelen gruplara hizmet verecek kapasitede konaklama yeri var. Turizm kültürü genişledikçe, gelen yabancılara verilen hizmetin iyi olması sonucunda bu kişilerin dostlarına tavsiye etmeleri sayesinde her geçen doluluk oranı artmakta Mudanya’da faaliyet gösteren oteller ve apart otellerin aralarındaki ilişkileri üst seviyede olmaları halinde müşteri seçenekleri artması sonunda Mudanya ve çevresinde turizm anlayışı değişir. Müşteriye sunulan seçeneklerin artması ve gelecek olan gruplara yapılacak sunum politikası önemli..

 

HAFTANIN SÖZÜ:

Ne olursan ol! Mudanya’ya gel!  (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 1317 defa okunmuştur.

Suat Orunç Suat Orunç
Zor bir soruna kendimce küçük cevaplar
Perihan Dirican Perihan Dirican
Bin deyim, bir hikaye...
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Seçemeyen seçmen
Metin Aytürk Metin Aytürk
Belediye ne iş yapar?
Efraim Pala Efraim Pala
Emeklilerimizin sesini duyun artık!
Metin Sezgin Metin Sezgin
Bir Cumhuriyet Yargıcı'nın ardından... (2)
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Din anlayışı ile politik kimlik
Tevhide Türken Tevhide Türken
Hacı Bektaş-ı Veli (2)
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Soğan!
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 25/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 18/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 11/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 04/06/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci