MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Kaan Tuğracı

Sahil ve Mudanya Nahiyeleri Mahfeli...

20 Temmuz 2017, 19:05

Kaan Tuğracı


Pek muhterem dost ve ahbaplarım, 

Bu üsbu bahur havalar yerini Mudanya'mın meşhur poyrazına bıraktı. Yağan rahmet, bir nebze Mudanya'mda ahaliyi soluklandırdı. Durum vaziyetten de bendeniz, zevcemle birlikte fazlasıyla istifade edip mahfelimize kadar bizleri seyrü sefa yapan dost ve ahbaplarımızın nazik randevularını kırmayıp onlarla birlikte kordonun nafia olmayan kısmında seyrü sefa yaptık. Üzerinize afiyet çaylarımızı yudumlayıp hasbihal edip, hasret giderdik. Kordonun biten kısmı fevkalede olmuş. Büyük Vilayet Belediye Reisi'ne şahsım ve Mudanyalı hemşerilerim adına şekrü güzarlarımı sunuyorum. (Mamafih kendisinden ufak bir ricada bulunarak; kordonun kalan kısmının da güz aylarına yetişmesi halinde ahali ve ehli sukların pek bir memnun olacağını ifade etmek istiyorum.)

 

Çok kıymetli okurlarım, hasbihal şahane caybaşta güzel olunca laflamalar laflamaları açtı... Bizleri gören her mensuba ait siyasi fırkalılar, yanımıza oturarak hasbıhalimize ortak oldular. Siyasi fırka mensuplarının bendenizle muvazaa ettikleri bir aksi kaziyeyi hülasaten size aktarmak istiyorum.

Mudanya'mda yaşamını idame ettiren bir çok yurttaşımızın bıdaa sahibi olduğu üzere bundan bir senevat önce "Mudanya ve Nahiyeleri Yardımlaşma Mahfeli" açıldı. Reisliğini de daha evvel Mudanya'mda kırat'ın siyasi fırkasında siyaset yapan ve zeytin üretim mahfelinde vazifelerde bulunan Sahip (Keçici) evladım  yapıyor. AKP'li ve Halk Partili ve Türkeş'in partisinden olan siyasi fırkalılar, "Kaan amca, bu mahfelin  kuruluş amacı ne? Nahiyelere ne gibi yardımı olacak" diye sualde bulundular. "Ne bileyim evlatlarım. Ben mahfel işlerinden anlamam, dimağımın ermediği işler bunlar" diye cabet verdim. "Biz sana anlatalım Kaan amca" diye başladılar laflamaya... 

Bu mahfelin açılışında, reisi, nam-ı değer Keçe bey evladım, özellikle mahfellerin alemi siyasetten arınmış bir şekilde, Mudanya ve nahiyelerine ihtiyaç sahiplerinin yanında olacağı lakırdılarında bulunmuş. Sosyal faaliyetlerin çoğunlukta olacağını, sağlık sektörüyle işbirliği içerisinde çalışılıp maddi olanakları yetersiz üyeleri bu olanaklardan faydalandıracaklarını dillendirmiş. 'Mahfelciliği en iyi şekilde yaparak, mahfelde oturmak yerine üyelerimizi gezerek onlarla yardımlaşma ve dayanışma içerisinde, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmeyi amaçlıyoruz' laflamalarında bulunmuş.

Bu mahfeli kurmadan öncesinde Keçe Bey, AKP'den meclis azası için namzet olmuş mamafih zatıalini AKP'liler namzet göstermemişler.  İşittiğim kadarıyla Keçe Bey, bu duruma acep derecede hiddetlenip, o dönem, hükümet partisinin belediye reis adayına ve avenesine gönül koymuş! Hatta ve hatta bir adım ileriye gidip zat-ı alileri hakkında gittiği her caybaşta sinkaflı kelamlarda bulunuyormuş. Sonra, kendi çevresindeki dostlarının desteğiyle Bağımsız Meclis azalığına namzet olmuş, anımsanmayacak derecede de rey almış! Tüm bunlardan sonra bu mahfeli kurup, reisliğini yapmaya başlamış! Amma velakin bu mahfel AKP'nin arka bahçesi gibi olmuş. Her etkinliğine sadece AKP'liler gider olmuş. Bu vakıadan rahatsız olan aklı başında bir yönetici, 'Mahfele alemi siyaset karıştı' diyerek vazifesinden istifa etmiş. (Şahsıma münhasır iyi de etmiş).

Dost ve ahbaplarımın kelamlarına göre, meclis azası yapmadılar diye sinkaflı kelamda bulunduğu hükümet partisinin reis adayı ve avanesiyle şimdileri, can ciğer kuzu sarması olmuş Sahip evladım. Şimdi, zatıalinin yüksek müsaadelerine ve anlayışına sığınarak bir kaç kelamda bulunmak istiyorum.

 

Sahip evladım, namı değer Keçe Bey evladım, zat-ıalinle pek bir münasebetimiz yok. Ahyanen vazifeli olduğun şifahaneye evlatlarım, gözlerimin neferi sönmesin diye getiriyorlardı, oradan göz aşinalığımız var... Mamafih; rahmetli babacığın Hüseyin ağabeyle ve meslektaşım amcan Selim kardeşimle çok hoş münasebetlerimiz olmuştur. Amcanla ahyanen halen görüşüyoruz. Kendisi yazları sayfiye yerine gittiği için bu aralar pek bir araya gelemiyoruz. Rahmetli babacığını çok sevip sayardım. Geçit'teki mektepte vazife yaptığım senevatlarda zat-ıali orada, tekerlek tanzim ve tamiriyle uğraşıyordu. Sonrasında kum çakıl işleriyle iştigal oldu. Zatıalini o senevatlardan tanırım. İyi adamdı. Yüce Mevla'm kabrini pir nur eylesin.

Sahip evladım, zatıalinde babacığına benzemeye çalış. Baban; tutamayacağı sözler vermez, hiç bir makam mevkii sahibine saygıda kusur etmez, kendini ezdirmez, mamafih alemi siyaset yapan zatı muhteremlerin karşısında türlü türlü hallere girmezdi. Kendine has bir duruşu vardı.

Makam, mevkiler, mahfeller, siyasi fırkalar geçici... Kalıcı tek şey, seninle gelecek olan amel ve iyiliklerdir. O yüzden bu fani dünyada alemi siyaset için yalan söylemeye, gıybet etmeye, kalp kırmaya değmez. Sen sen ol Sahip evladım, kimseye tutamayacağın sözler verme. Alemi siyaset için yüksek mertebelere gelebilmek için gıybet etme, gıybet edilen iffetli yurttaşlara iftira atılan yerde durma. Senin iyiliğin için olumlu yönde eleştirenler gerçek dosttur, gerisini at gitsin... Boş laflamalarda bulunup, tutarsız tavırlar sergileme. Hiç bir dostunu, hemşehrini, alemi siyaset için kırma. Bir dostunu, öteki dostunun fesat tıngırdamalarına bakarak ötekileştirme. Ne demiş dedelerimiz ya göründüğün gibi ol yada olduğun gibi görün.

Seni, rahmetlik babacığını, amcanı çok sevdiğim için benden uyarması. Gayrisini keyfin bilir. Bu kalem çaldıklarımdan dolayı da Kaan amcana, bu matbuatında neşreden Yavuz Bey oğluma sakın kızıp gönül koyma. 

Seni gözlerinden öpüyor, mahfelle ilgili çalışmalarında başarılar diliyorum. Hayırlı üsbular.

Bu makale 1430 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
İYİ Parti Bursa'da kongre heyecanı
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
İnsan lekesi
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Yeni kuşak bildiğimiz gibi değil
Tevhide Türken Tevhide Türken
Orman perisi Dryad'ın acı çığlığı
Suat Orunç Suat Orunç
Temeldeki yanlış tuğla
Metin Aytürk Metin Aytürk
Samsun’un Pideleri..
Perihan Dirican Perihan Dirican
Perdeler
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Mutluyuz
Metin Sezgin Metin Sezgin
CHP'nin tek başına iktidar olabilme gücü vardır (2)
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 06/08/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 23/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 16/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 09/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 02/07/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci