MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Tevhide Türken

Atatürk ve Halil Ağa – (3)

23 Ağustos 2017, 17:15

Tevhide Türken


 -Geçen haftadan devam-

"Son soruyu sorayım şimdi. Bunun da karşılığını ver, öküzü al git. Koca yaz şuracıkta Atatürk oturuyor mu? Gitseydin, çıksaydın önüne, anlatsaydın halini, o da seni yüzüstü bırakacak değildi ya?".

"Bırakır mı hiç aslan Paşam benim, erip eriştiriri de tarlama dek gelir halimi dinler".

"Bırak bunları Halil Ağa, dediğini tekrarla..."

Halil Ağa birden diklendi: Her şeyi göze almış insanların yiğitliği içinde doğruldu, Atatürk'ün gözlerinin içine bakarak, "İşte bunu demem Paşam. Ağzıma ateş doldur, işte bunu demem".

Atatürk gülmeye başladı. "Zorlatacak bizi bu Halil Ağa, laf anlamıyor" dedi. Mustafa Kemal Paşa, 'Atatürk'ümüzün yüzünü görmek için peygamber gücü gerek' demiştin yanılmıyorsam. 'Görsem de işinden gücünden yiyip içmekten, başını kaldıracak da bizim öküzün arkasında mı seğirtecek' demiştin.

Halil Ağa'nın gözlerinden yaşlar inmeye başladı. Taş kesilmiş duruyordu. Atamız konuşmasını içtenlikle sürdürdü. Atatürk de işi içkiye vurmuş, sarhoşun biri demesine getirdin ya fazla üstelemeyeyim dedi. "Şimdi bak beni dinle Halil Ağa.. Senin şu kadar üzmemin sebebi şunu anlatmak içindi. Şu gördüğüm altı bay hükümet. Yani biri Başbakan, ötekilerde bakan. Memlekete göz kulak olacak, işleri evirip çevirecekler diye bu makama getirilmişler. Bir kanun gerekti mi, bu baylar hemen sınanırlar. İsviçre'den mi olur, İtalya'dan mı, Fransa'dan mı velhasıl neredense bir kanun buluşturulur, Türkçe'ye çevirtirler. Sonra basıp imzayı gönderirler Büyük Millet Meclisi'ne... Bu Millet Meclisi dediğin şu altı baştan senin yanına kadar olan beyler. Kanun, bunlara gelir. Bunlar da hükümet elbette incelemiş, gerekeni düşünmüştür, benim ayrıca zorlanmama gerek yok derler ve kaldırırlar parmaklarını olur sana bir kanun. Ama sonra bir vergi memuru gelir, vergi borcundan ötürü Halil Ağa'nın öküzünü çeker, satar. Halil Ağa da, tarlasını, bir yanda merkep, bir yanda öküz ırgalana ırgalana sürmeye çalışır. Kimin umurunda... Sonra ben, bunları görürüm içim kan ağlar, işitirim, tasalanırım. E hakça söyle bakalım şimdi Halil Ağa, sen benim yerimde olsan efkâr dağıtmak için bunları, bu beylerle konuşmak için içmez misin? Ama sonra da Halil Ağa tutar, sana 'sarhoş' der..."

Halil Ağa'nın dili çözülmüştü. "Öyle diyen yok, haşa.." Dinden çıkmak gibidir. Buldun mu bunu, hocası da içer, hacısı da içer...

Atatürk sordu, "Peki sen de içer misin?". "Hiç bulunur da içilmez olur mu Paşam. İçeriz ki, tıpkı şerbet gibi!".

Atatürk, hizmet edenlere işaret etti; kadehleri doldurttu, kendi kadehini Halil Ağa'ya uzattı. "Hadi bakalım Halil Ağa, sağlığına içelim..." Halil Ağa; "Koca Allah benim ömrümden de sana pay düşsün Paşam, sağlığa" dedikten sonra edeple başını kenara çevirdi. Eline verilen kadehi bir yudumda boşaltıverdi. "Yunan'ı denize döken Paşam, bayrağımızı başucumuza diktin. Benim gibi bir köylü parçasını sofrana alıp, içirdin. Sana duaya bilem dilim dönmez ki nideyim ben şimdi. Bırak ki oh Paşam, ayağını öpem..."

Atatürk bu hareketi önledi. Halil Ağa bu kez de Atamızın ellerine sarıldı ve öpmeye başladı. "Bayrağımız gibi sen de başımızdan eksik olma inşallah. Sana her kim düşman ise, O'nun yeri senin ayağının altı olsun. Gayri bana izin Koca Paşam".

"Yemek yemedin".. "Yemek kolay Paşam. Meraklanır çoluk çocuk. Ben köyüme döneyim..."

Halil Ağa, önce Atatürk'ü sonra sofradakileri selamlayıp kapıya doğru edeple geri geri çekildi. Kapı kapandığı zaman Atatürk, sofradaki öteki konuklarına döndü: "Efendimizin halini gördünüz mü beyler" dedi. "Devlet, size böyle davransa, siz ne yaparsınız mübarek millet? Bu adam millet şimdi. Bu milletin karşısında adam olmak bize düşüyor..."

Sofrada kesin bir sessizlik hakim. Kimse gözlerini Atatürk'ten ayıramıyordu. "Halil Ağa'nın öküzünü satıp üretimini aksatan kanunu ya biz yaptık, ya da bizim yaptığımız kanun yalnız yorumlanarak Halil Ağa'ya öküzünü sattırıyor. Hükümet nasıl bir yönetim içindedir? Sonra, unutmayın ki, olay İstanbul'da geçiyor. Bunun Van'ı var, Bitlis'i var, kıyı bucak ilçesi var; acaba oralarda neler oluyor? Bu çark iyi dönmüyor bey efendiler, iyi dönmüyor...".

 

Oysa yaşanan bu olaydan bir süre önce Yüce Devletimizin kurucusu Ulu Önderimiz Atatürk, Köy Kanunu'nun kabul edildiği 18 Mart 1924 tarihinde mecliste yapmış olduğu konuşmasında şöyle demişti:

"Milletimiz büyük elemler, kederler görüp yaşamıştır. Bütün bu olaylardan sonra yine bu topraklarda bulunuyorsak bunun temel sebebi şundandır. Çünkü Türk çiftçisi bir eliyle kılıcını kullanırken, diğer elindeki sapanla topraktan ayrılmadı. Eğer milletimizin büyük ekseriyeti çiftçi olmasaydı biz bugün dünya yüzünde bulunamayacaktık..."

 

Ne acıdır ki Atatürk'ten sonra iktidara gelen yetkililer, bu sözlerin özünü anlamakta zorluk çektiklerinden köylü de ağır bir şekilde ihmale uğradı. Halbuki, Türk köylüsüne verdiği değeri belli eden Atatürk'ün bu sözlerini dikkate alıp, onun vasiyeti olarak kabul etmemiz gerekmez miydi?

-BİTTİ-

Bu makale 1237 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci