MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Mehmet Aktoprak

Mütareke Çardaklı Kahve Sokak'ın ilginç öyküsü

18 Eylül 2017, 15:23

Mehmet Aktoprak


Mudanya’da en çok bilinen mahalle olarak; Mütareke Mahallesi Çardaklı Kahve Sokağı'nın ilginç yönü kedilerin, özgürce dolaştıkları bir sokak olmasıdır. Kedi sever ve ressam olan Canan Hanımın kişiliğinde; bu hayvancıkların beslemesinin yanında her türlü sorunlarına çare bulmakta üstüne düşen toplumsal yardımlaşmanın anasıdır! Mahallede bu hayvanlarla içli dış olması ayrı bir yaşam şekli olarak kabul edilir. Her kedinin bir adı vardır. Bunlar kısırlaşmış olan bu kedicikleri evinde besler,  küçük olanların beslendiği ve barınmaları bahçede sağlanır.

Sokakta, yolda bulduğu veya kendisine getirdikleri yeni doğmuş kediciklere ayrı bir ilgi gösterir; veteriner kontrolünden geçirir, sağlık kontrollerini yapmak ve gerekli ilaçları verir. Bu konuda sağlık açısından yeterli bilgi daracığı geniştir. Sabırla yoğrulmuş olan Canan Hanım; her gün sabahtan akşama kadar geçen bu süreçte kediciklerine zaman ayırır ve sosyal aktivitelerini de, her gün muntazaman yapar!

Toplumsal çalışmalara her hanım zaman ayırmalıdır... Mutlaka bir hobi anlayışı olan bayan hanımların bu konuda çalışmalarına saygı gösterilmelidir!

İKİNCİ ÖZELLİĞİNE GELİNCE...

Düğüncülerin tercih ettiği sokak olmasıyla ünlüdür!

Her gün gelen gelin-damat ve fotoğrafçıların tercih ettiklerin çekim mekânların zengin olmasını söylemek yanlış olmaz. Her gün bu seremoniye şahit olduğum için, gelenlerin günlük olarak her gün 20 kişinin geldiğini söylemek isterim. Az bir rakam değil! Bir hafta içinde gelenin sayısı artıyor ve hafta içinde bu rakamda artış olduğunu gözlüyorum. Bursa’da bu mekânlar daha fazlası olmasına rağmen neden geldiklerini sorduğumda; aldığım ilginç olduğu kadarda, sevindirici oluyor! Dedikleri şu; Mudanyalılar bizlere zorluk çıkartmıyor ve bilhassa yardımcı oluyor ve destek veriyorlar! Böyle olunca, Mudanya’yı tercih ediyoruz. Ayrıca eski evlerin çekiciliği sayesinde, Mudanya her zaman tercihimiz olmakta! Mudanya’nın eskiden kalan evlerin bozulmamasının tarihi dokusunun devam etmesinin özelliği de hala devam ediyor olmasıdır!

ÇARDAKLI KAHVE SOKAĞI...

Her dönemde ön plana çıkan bir özel mekan olmasının yanında tarihi dokusunun fazla bozulmaması ve eski evlerin dokusunun muhafaza edilmesi, bilhassa inşaat mühendisi ve mimarların eski evlerin resimlerini çekmeleri ve teknik okullarda okuyan öğrencilerin öğretmenlerin nezaretinde bu eserleri çizmeleri de ayrı bir öğretici olmaktadır.

Bu sokağın o dönemlerde Mudanyalı gençlerin toplandığı ve yelken sporu yaptıkları yer olarak bilinir. Ekipler halinde yaptıkları yelken yarışlarını hatırlarım... Yaşım, o zaman 6 yaşındaydım. Bu yarışların kupası yoktu! Heyecan ve varış yerine varmak isteği o zaman en büyük kupa ve başarı simgesiydi! Yarışı sonuncu bitiren ekip tüm çayların ve meşrubatı öderdi! Mudanyalı gençlerin üniversite okumalarının yanında, mahfelin karşısında bulunan voleybol maçları çok revaçta idi. Her hafta sonu çekişmeli maçları Mudanyalılar zevkle izlerlerdi. O dönemde spor aktiveleri Mudanyalı, üniversiteli gençlerin futbol maçlarını izlemek ayrı bir mücadele zevki verirdi!

Nereden nereye geldim!

 

HAFTANIN SÖZÜ:

Geçmişi bilmeyen uluslar, geleceğini çözemezler! (Mehmet AKTOPRAK)

Bu makale 1042 defa okunmuştur.

Yavuz Başar Yavuz Başar
Öldük öldük dirildik
Perihan Dirican Perihan Dirican
Anayım işte!
Volkan Biçer Volkan Biçer
DASK - Doğal Afet Sigortası (2)
Efraim Pala Efraim Pala
Doğal afetleri yine unuttuk!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
İstesen de istemem
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Tavuk mu yumurtadan çıkar; yumurta mı tavuktan?!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Yüce Atatürk diyor ki... (8)
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Ne oldum deme...
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Mahallenizde incir alım yeri yoksa!
Metin Sezgin Metin Sezgin
30 Ağustos izlenimleri
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Temizlik Hattı derman olamadı!
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
11. yıl mutluluğu

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 10/10/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 03/10/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 26/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 19/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 12/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 05/09/2019

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci