MUDANYA Gazetesi | www.mudanyagazetesi.com
Kaan Tuğracı

Kahraman şehitler ve gazilerimiz

18 Eylül 2017, 15:23

Kaan Tuğracı


Çok kıymetli hemşerilerim, bu üsbu neşriyatıma Mudanya'mızın ecnebi milletlerden kurtuluşuyla ilgili vakıayla kalem çalmak istiyorum.

25 Haziran 1920 günü Mudanya'mızın İskele Meydanı’nda Türk tarihi açısından çok önemli bir vakıa yaşandı. Göğsümüzü kabartan bir aksi kaziyeydi bu. Burada bir tarih yazıldı. Burada bir kahramanlık destanı yazıldı.

Saat 07:00 sıralarında ecnebi milletlerin  askerleri iskeleden karaya çıktılar. Mamafih beklemedikleri bir karşı koyuşla karşılaştılar. Bu işgali kabullenemeyen ve kendine yediremeyen Şükrü Çavuş adında bir kahraman asker silahını kuşanarak, meydanın üst tarafında bulunan mezarlık civarında pusuya yattı. Kendinden emin bir şekilde rahat adımlarla ‘Kadı Çeşmesi’ istikametinde yürüyüşe geçmiş olan mağrur ecnebi milletin askerleri kendisine doğru yaklaşınca, silahını bunlara doğru ateşleyerek içlerinden bir binbaşı ile iki astsubayı yere serer. Düşmanlar neye uğradıklarını şaşırırlar!. Hemen karşı ateşe başlarlar. Bu sırada zeytinliğin içine kaçmış olan Şükrü Çavuş vurulur. Yarasına tütün basarak çarpışmaya devam etmeye çalışır ancak gücü yetmez ve orada şehit düşer. Ayağına ip bağlanarak istasyonda bulunan başka bir ecnebi milletin askerlerinin yanına götürülür. Ecnebiler çevredeki zeytinliklerin içlerinin Türk askerleri ile dolu olduğunu sanarak, korkularından hemen kıyıda bekleyen gemilerine dönmek zorunda kalırlar.

Şükrü Çavuş’un bu cesurca direnişi olmasaydı Mudanya'mız ve Bursa'mız büyük olasılıkla daha o günden itibaren işgal edilmeye başlanacaktı.

Peki bu vakıa neden yaşandı?

Bu vatan toprakları nasıl işgal edildi?

Bu vaziyeti daha iyi anlamak için biraz gerilere gitmek gerekir.

Bilindiği üzere 1914 – 1918 senevatları arasında cereyan eden I. Dünya Muharebesi sonunda ‘İttifak Devletleri’yle birlikte birçok cephede savaşan Osmanlı kuvvetleri, muharebe sonunda yenik sayıldı. 30 Ekim 1918 günü imzalanan ‘Mondros Ateşkes Antlaşması’ gereğince ‘İtilaf Devletleri’ memleketimizi paylaşmaya başladılar. İngilizler, Fransızlar ve İtalyanlar yurdumuzun birçok yerine asker çıkararak işgale giriştiler. 1915’te Çanakkale’de yapamadıklarını uygulamaya koydular.

Bu arada 27 Kasım’da Fransızlar Bursa–Mudanya demiryolu hattını ele geçirdiler.

15 Mayıs 1919’da İzmir, İngilizlerin teşvik ve desteği ile Yunanlılar tarafından işgal edildi. Aynı gün silahları ve cephaneleri elinden alınan 56. Tümen askerleri ‘Patris’ adlı bir gemiye bindirildi. Bir hafta boyunca deniz üzerinde bu şekilde bekletildikten sonra ‘Timostokoli adlı Yunan şilebine aktarıldılar. ’Leon’ adlı torpido eşliğinde 25 Mayıs’ta Mudanya’ya ayak bastılar. Çevredeki ‘Bakacak’ sırtlarına ve ‘Tepederbent’ denilen mevkilere yerleştirildiler.

Bu arada Nisan ayı sonlarına değin, Balıkesir çevresindeki ‘Anzavur Ayaklanması’nın bastırılması ile uğraşıldı. 1919’un sonlarında ikinci ayaklanma yaşandı bu kez de.

Vatan hainleri iş başındaydı. 56. Tümen’in etkisiz hale getirilmesi ve ‘Anzavur İsyanı’ Bursa’nın, baivilayetin kontrolünden çıkma tehlikesini yaratmıştı.

Bunlar yaşanırken, ecnebi milletler de boş durmuyorlardı. Gemlik ve Mudanya’yı bombalayarak buralara asker çıkarma niyetinde olduklarını gösteriyorlardı. Diğer yandan Bursa ile bağlantı ve ‘Anzavur İsyanı’ hakkında bilgi toplamaya çalışıyorlardı.

Mudanya çevresinde bunlar olurken, 20 Mart 1920’de İstanbul, İtilaf Devletlerince işgale uğradı. O günün sabahında 30 kişilik bir İngiliz Birliği, Mudanya’da karaya çıktı. Etrafı gözlemleyip halkın nabzını tuttular.

Körfezde Armutlu–Tirilye-Mudanya üçgeninde bir İngiliz torpidosu devriye görevi yapıyordu. Başka bir torpido da günlerdir Tirilye açıklarında demirli bulunuyordu.

2 Haziran 1920 günü; 2 gambot, 4 top gemisi, bir açık gemi Mudanya’mızı bir kez daha topa tuttular. Kasaba merkezinde evler yıkıldı, ölenler oldu. Savaş bulutları bir kabus gibi Mudanya'mızın  üzerine çöktü.

İngilizler 25 Haziran’da 100 kadar askerle karaya çıktılar. Mudanya’mızı işgale giriştiler. Yurttaşlarımızı baskı altına almaya başladılar. Zemindar  ve 56. Tümen kumandanı durumu protesto ettiler. 56. Tümen’in dağıtılması, ahalinin  moralini bozmuştu.

Şükrü Çavuş, bu işgalci güçlere karşı adeta tek başına bir ordu gibi karşı koymuş ve vatanı, milleti uğruna şehit olmuştur.

6 Temmuz’da ecnebi milletlerin askerleri Mudanya'mızı bir kez daha işgal ettiler.

8 Temmuz 1920 günü bu kez Yunan ordusu Mudanya’yla birlikte Bursa’yı da işgal etti. Halka; ‘Padişahın fermanı ve Şeyhülislamın fetvası ile sizleri Kemalist çetecilerden kurtarmak için’ geldik dediler. Ahaliye şirin görünmek için; camilere gitmelerini teşvik ettiler.  

Bu durumu fırsat bilen yerli Rumlar ve Ermeniler, çeteler kurarak, Türk nahiyelerine saldırılarda bulunmaya başladılar. Bu saldırılar işgal süresince devam etti. İşgalci Yunan askerlerinin zulümleri de her geçen gün arttı.

26 Ağustos 1922’den sonra durum değişmeye başladı. Ufukta kurtuluş umudu belirmişti. Belli etmemeye çalışsalar da Yunan kuvvetlerinde ve yerli Rumlar da bir telaş başlamıştı. Tavırlarından olağan dışı bir şeyler olduğu seziliyordu!.

11 Eylül’de Yüzbaşı Akıncı Abidin Bey, 17 kişilik süvari birliği ile Mudanya’ya girdi. Durumu tetkik ettikten sonra, kumandanına malumat vermek üzere gece yarısından sonra ayrıldı. Aynı gece Burgaz civarında saat 06:00’a dek, 6 saat süreyle çarpışmalar yaşandı. Bozulup kaçmakta olan Yunan kuvvetleri Mudanya'mıza gelerek buradan gemilerle kaçma telaşına düşmüşlerdi. Bunların arasında 11. Yunan Tümeni de bulunuyordu. Mudanya’nın İskele Meydanı, 12 Eylül sabahından itibaren ana baba gününe dönmüştü. Bu arada hainler ve papazlar da kaçmak için araştırma yapmaya başlamışlardı. Kendilerini alıp götürecek bir gemi arayışındaydılar.

Saip Bey’in kurduğu ‘Mudanya Müdafileri’ adlı milis gücü buna izin vermedi. Mudanya’ya girmeye çalışan 11. Yunan Tümeni’ni kasabaya sokmadı. Bunlarla meydanın üst tarafındaki zeytinlikler arasında çarpışmaya giriştiler. Aralarından 8’i bu sırada şehit oldu. Başka bir yerde bir kişi daha şehit olunca sayıları 9'a çıktı. Bunlar bugün ‘Şehitlik Anıtı’ yanındaki kabirlerinde yatıyorlar.

12 Eylül 1922 günü Halit Paşa ve kendisine bağlı birlikler öğle saatlerinde Mudanya’ya girdiler. Mudanya'mız kurtulmuştu. Buradan itibaren de düşmanın takibine devam edildi. 13 Eylül’de Tirilye kurtarıldı.

Mudanya; 2 yıl, 2 ay ve 2gün işgal altında kaldıktan sonra yeniden özgürlüğüne kavuşmuştu.

11 Ekim 1922 günü Yunanlılar ve onların destekçisi olan emperyalist devletlerle ‘mütareke’ imzalanarak savaş resmen sona erdirildi.

Bize bu özgür vatanı ve Cumhuriyeti armağan eden Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü ve

kahraman silah arkadaşlarını unutmayacağız, unutturmayacağız.

Bu ülkenin Mustafa Kemalleri, İnönüleri, Hasan Tahsinleri, Sütçü İmamları, Şahin beyleri, Kubilayları ve Şükrü Çavuşları bitmez. Bitirilemez, bitirilmesine fırsat vermemeliyiz. Milletçe hep beraber, çok değerli kadirşinas dost ve ahbaplarım; Mudanya'mız, ecnebi milletlerden çok çetin muharebelerin ardından kahraman şehitler vererek bağımsızlığına kavuşmuştur.

Mudanya'mda yöneticilik yapan, belediye reisliği yapan zat-ı muhteremler Mudanya'mızın kıymetini çok iyi bilmelidirler. Mamafih dün olduğu gibi bugünde düşmanlarımız; gerek içten, gerekse dıştan aziz vatanımızı parçalamak , bağımsızlığımızı yok etmek istemektedirler.

Dış düşmanlara ve onların içteki işbirlikçilerine karşı şerefle vatanını korumuş, mücadele etmiş ve Gazi olmuş tüm gazilerimizin de yaklaşan 19 Eylül Gaziler Günü'nü kutluyor, onlara saygı ve selamlarımızı sunuyorum.

Kalın sağlıcakla hayırlı üsbular.

Bu makale 1187 defa okunmuştur.

Efraim Pala Efraim Pala
Eski Bursa Asfaltı ıslah edilmeli!
Metin Aytürk Metin Aytürk
Pazvant, Ases ve Bekçi
Perihan Dirican Perihan Dirican
Beterin beteri var
Mehmet Aktoprak Mehmet Aktoprak
Zehir solumak istemiyoruz!
Tevhide Türken Tevhide Türken
Görmediğim şeye inanmam
Yavuz Gerçekçi Yavuz Gerçekçi
Başı H, sonu T!
Ömür Tantekin Ömür Tantekin
Fitneye susmak fitnedir
WhatsApp İhbar Hattı WhatsApp İhbar Hattı
Mudanya Müzeler Kenti olmalıdır
Metin Sezgin Metin Sezgin
Hoşgeldin Halaskarım! (3)
Yaşar Kılıç Yaşar Kılıç
Kaptan zeytin alınırsa ne olur?
Kaan Tuğracı Kaan Tuğracı
Yavuz Bey oğluma..!
Yavuz Başar Yavuz Başar
Aferin Milli Takım'a
Emin Küçük Emin Küçük
Kağıt fatura düzenlemede kapsam daralıyor
Volkan Biçer Volkan Biçer
Canım kasko

Tüm fotoğraflar

MUDANYA Gazetesi - 21/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 14/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 07/05/2020

MUDANYA Gazetesi -

MUDANYA Gazetesi - 30/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

İMSAKİYE 2020

İMSAKİYE 2020

MUDANYA Gazetesi - 23/04/2020

MUDANYA Gazetesi -

HAVA DURUMU

Tüm videolar

Kılıçdaroğlu Mudanya'da temel attı

Kılıçdaroğlu Mudan

MUDANYA GÜZELLEMESİ - İki Elin Sesiyle Mudanya Şarkıları

MUDANYA GÜZELLEMES

BUDO'da bomba ihbarı asılsız çıktı

BUDO'da bomba

CHP’lilerden Büyükşehir’e sessiz protesto

CHP’lilerden Büyük

60 yıllık Mudanya İskelesi Büyükşehir'in oldu

60 yıllık Mudanya

Mudanyalı gazeteciler Bulgaristan'da

Mudanyalı gazeteci